CHP kentsel dönüşümde ısrarcı
Tarih:13.10.2017
BU YANLİŞ BİR İŞLEM
Gündemin 5’inci maddesi olan, Şehitkamil İlçesi Osmangazi Mahallesi İmar paftasındaki Rasafyolu’nun kentsel dönüşüm ve gelişim proje alan sınırı ilan edilmesine CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu itiraz etti. CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu yaptığı konuşmada görüşülen maddenin tehlikeli olduğunu belirterek, “Bu madde metro yanı ve çevresinin 1'inci ve 2'nci etap kentsel dönüşümü ve etapları iptal ediyoruz. Tekrar metroyu da içine alıp bir kentsel dönüşüm alanı olarak meclise getiriyoruz. Görüştüğümüz madde tehlikeli bir madde. Yaptığımız bu işlem çok yanlış bir işlemdir. Mimarlar kanununa aykırı bir işlemdir. Bunu hepiniz biliyorsunuz ama işinize geldiği gibi davranıyorsunuz. Bakın arkadaşlar burada yapılan bütün binalar mahkeme de tek tek iptal ediliyor. Durdurma kararları veriliyor. Biz hala planlar kuruyoruz. Sordum plancı arkadaşımıza planların kısmen yürürlükte olduğu söyledi. Fakat kentsel dönüşüm alanıyla la ortada muamma bir olay var. Ortada bir yanlış var ve bu yanlışlıkları düzeltmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
HUKUKU AYAKLAR ALTINA ALIYORSUNUZ
Sucu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “O bölge ile ilk taşınanlardan birisi benim. Daha bu sabah oğlumu okula bırakırken inan ki araçlar ilerlemiyor. Yarın bu yoğunluk tamamen burada birleştiğinde bir kısmını satıyorsunuz zaten inanın size yarın orda bırakın aracı insan yürüyemeyecek. Buraya getirmiş olduğunuz yoğunluk orayı felç edecek. Ben yalan söylüyorsam çıksın birisi beni yalanlasın fakat burada çok yanlış bir uygulama yapılıyor. Bu planları yaparken burada sözel olarak vermiş olunan vaatler vardı. Bu vaatlerden birisi Yüzüncü Yıl Kültür Parkının kamulaştırması ile ilgili ben buradan soruyorum. Burada kaç metreyi tapulaştırdınız, burayı sattınız? Bir metreyi bile tapulaştırdınız mı? Bakın arkadaşlar ya sözünüzde durun ya da yaptığınız işleri anlatın. Uygulamanın durdurulması ile ilgili kararlar var. Hukuk bir gün herkese lazım olacak. Bugün hukuku çiğniyorsunuz, ayaklar altına alıyorsunuz. Mahkeme kararını uygulamıyorsunuz. Şu anda çoğunluğunuz var, biz yaptık oldu diyorsunuz ama hukuk bir gün size de lazım olacak inşallah. Saygı göstermediğiniz hukuk bir gün size de lazım olacak.”
KENTSEL DÖNÜŞÜM SINIRI İLAN EDİYORUZ
Sucu’ya cevaben konuşan Latif Karadağ ise, “Söylediklerinizde doğrular da var eksiğiniz de var. Görüştüğümüz madde kentsel dönüşüm ve gelişim proje sınırı alanı. Daha önce o bölgede Kadı değirmeni 1, Kadı değirmeni 2 kentsel dönüşüm sınırları vardı. Yaptığımız bu çalışmayla iki kentsel dönüşüm alanını birleştirerek metronun olduğu bölümü de içine alarak kentsel dönüşüm sınırı ilan ediyoruz. Şu anda yaptığımız işlem bir imar planı değil birleştirme” dedi. Madde ise oy çokluğu ile kabul edildi.
ŞAHİN’E YETKİ VERİLDİ
Gündem dışı görüşülen Hayvancılık Şube Müdürlüğü kurulması maddesi oy birliği ile kabul edildi. Gündem dışı görüşülen diğer bir madde olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında bağımlılıklara yönelik korunma, önlemek için işbirliği yapılması için protokolün onayı ve bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi hakkındaki madde oy birliği ile kabul edildi.
Toplam 48 maddenin görüşüldüğü mecliste gündem içi 45, gündem dışı 3 madde oy birliği ile 10 madde oy çokluğu ile kabul edildi.
BİLGE ÜLKE GÜZEL