İyi durumdayız
Tarih:12.10.2017
GASKİ’nin devam eden çalışmaları ile ilgili gazetemize bilgi veren GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, kurak bir dönem geçirdiklerini o yüzden bu yaz döneminde sıkıntı yaşadıklarını ancak bu sıkıntının yaşanmaması için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. 
KURAK BİR DÖNEM GEÇİYORUZ
Şehrin suya ihtiyaç duyduğu dönemin yaz dönemi olduğunu ve yaz aylarında da yağış olmadığını söyleyen Sönmezler, “Bu dönemlerde insanları susuz bırakmamak için kaynaklarınızda, depolarınızda, barajlarınızda yeterli su olması lazım. Dolayısıyla yağışların olmadığı yaz aylarında Kartalkaya Barajı'ndan su verdik. Ama Eylül ayında da yağış olmadı. Ekim ayının ortasına kadar geldik yine yağış olmadı. Biz meteorolojik verileri takip ediyoruz. Kurak bir dönem geçiriyoruz. Meteorolojik veriler de önümüzdeki zamanlarda yağış da görünmüyor. Özellikle ekim ayı bitirip kış aylarının girmesiyle Kasım, Aralık, Ocak aylarında mevsim şartlarında yağış bekliyoruz. Eylül, Ekim ayı yağışsız geçtiği için önceden bu durumu düşünerek tedbirlerimizi almıştık. Kartalkaya Barajı'nı 80 kilometre ilerde Göksu havzası üç tane Gölü aşarak, Kartalkaya Barajı'na su takviye ediyoruz. Dolayısıyla barajdaki seviyemizin düşmemesi için oradan pompayla baraja su veriyoruz. Bu kurak sezonda da barajı besliyoruz” DEDİ. 
8 MİLYON KÜP DAHA FAZLA SUYUMUZ VAR
Sönmezler, “Bu aylarda yaşanabilecek sorunları göz önüne alarak tarımsal sulama sezonu ve içme suyu ile ilgili planlar yaparak Gaziantep'in içme suyunda sıkıntı çekmeyeceği şekilde modeller geliştirdik. Geçen yıl bu zamanlardaki miktarımızı geçtik. Geçen sene 27 milyon küp suyumuz varmış şu anda 35 milyon suyumuz var. Geçen seneye göre 8 milyon küp daha fazla suyumuz var. Yine de riski göz almamak için daha uzun süre yağış yapmayacağını düşünerek Çataltepe'de istasyondaki pompaları çalıştırarak baraja su gelmesini sağlıyoruz. Şu anda geçen seneden çok daha iyi durumdayız. Gaziantep'in endişe duracağı bir durum yok. Çünkü hem Barajı besliyoruz hem de geçen seneye göre daha iyi durumdayız. Gaziantep'e su pompalıyoruz ama aynı zamanda barajdaki su düşmemesi için de Çataltepe İstasyonu'ndan takviye yapıyoruz. Herhangi bir su sıkıntımız yok. Önümüzdeki süreçte de sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Artık mevsim iyice kışa döndü su ihtiyacı da azaldı ve Aksu havzasında bundan 1 ay önce hiç su yoktu, şimdi yavaş yavaş su birikintisi oluyor. 15 - 20 gün sonra her şeyin normale döneceğini barajın daha iyi hale geleceğini düşünüyoruz. Bu sene herhangi bir su sorunu yaşanmayacak” dedi. 
HEDEFİMİZ SUYU UYGUN MALİYETLE AKITMAK
Gaziantep'te Düzbağ Barajı'nı bitirmeden bütün sorunları çözdüğümüzü söyleyemeyeceklerini belirten Sönmzezler, “Düzbağ'da çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Şu an itibariyle Düzbağ Barajı'nda döşediğimiz boru uzunluğu toplam 37 kilometre. Boru metrajı olarak yüzde 27'ye geliyor.  Bin 141 metre tünel açılmış durumda. Bu daha tünelinin yüzde 32'sine denk geliyor. Çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Boru döşeme işinde 8 ayrı koldan yapılıyor. Bütün hedefimiz 25 Aralık 2018'de Gaziantep'e yeterli suyu uygun maliyetle akıtmak” dedi. 
ÖNEMLİ PROJELERİMİZ VAR
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in suyu yüzde 10 ucuzlatacak müjdesini de hatırlatan Sönmezler, “2018 yılı başı itibariyle mesken abonelerine yani İnsanların en çok tüketim yaptığı sahada şu fiyatlarında yüzde 10 indirim yapıyoruz. Düzbağ projesinin haricinde çok çok önemli projelerimiz var. Bunlardan bir tanesi Sacır'ın kirliliğini son derece etkileyen Sacır'ı temiz hale getirecek 1 milyon nüfusu hitap eden ileri biyolojik atık su tesisi. Bu tesisteki çalışmalar da bütün hızıyla devam ediyor. Bu proje için 100 milyon TL kadar keşif bedeli için para harcayacağız. Şehir hızla büyüyor. Özellikle Beylerbeyi ve Beykent tarafında o kadar çok yapılaşma var ki oranın alt yapısı ile ilgili de içme suyu ve kanalizasyon çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Bunları Jaika'dan aldığımız destekle yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte de yine İbrahimli'de kuşaklama kanalında da ihale devam ediyor. Birkaç ay sonra onların çalışması başlayacak.  Yenilenebilir enerji ile ilgili 2 projemiz var. Bir tanesi bir megavatlık GES projemiz. Bu projemiz de tamamlandı. Bizim 100 bin tonluk depomuzun olduğu İncesu mevkiinde bugünlerde onun da kabulünü yapacağız. Ayrıca atık su tesisimizin çıkışında HES projemiz var. Projemiz Türkiye'de birincilik ödülü aldı. İlçelerde eskiden köy olan yeni mahallelerde her türlü altyapı projelerine yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. İhtiyaç çerçevesinde ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyorlar. İmalat olarak hem bakım onarım olarak ihtiyaçlarını tamamlıyoruz. Önümüzdeki yıl içinde hayati projelerimiz var. Bunlardan bir tanesi Hacı Baba’daki içme suyu arıtma tesisi yerine yeni bir arıtma tesisi inşaatının şu anda proje ihalesi yapıldı. Yakında proje çalışmaları başlayacak. Türkiye'nin en büyük içme suyu arıtma tesisinin birisini oraya kurgulayacağız. Demokrasi Meydanı ile Sanko Park arasındaki Alleben Göleti’nde bir projelendirme çalışmamız var. Bu çalışma bir şekilde Alleben'i insanlarla buluşturma projesi olacak. Proje çalışmaları devam ediyor. Dünyada özellikle Seul'de örneği var tamamlandığı zaman çok güzel bir proje olacak” dedi.
SUYUMUZUN KALİTESİNDE BİR SIKINTI YOK
Yoğun bir tempoda çalıştıklarının altını çizen Sönmezler, “Bugünlerde su temini konusunda herhangi bir sıkıntımız yok. Suyumuzun kalitesinde bir sıkıntı yok. Elimizden geldiği kadar arızalara anında müdahale etmeye çalışıyoruz. Düzbağ projesine Gazianteplilerin sahip çıkması gerekiyor. 2018’in sonuna kadar mevcut sistemle devam etmek zorundayız. Bu sistem işletilmesi zor bir sistem ama elimizden geldiğince bu sistemi de işletmeye ve maliyetlerini karşılamaya çalışıyoruz. Ayda 10 milyon TL’nin üzerinde elektrik parası ödüyoruz. Sürdürülebilir bir sistem değil. Düzbağ projesi bittiğinde Gaziantep'e o su aktığında Anteplilerin hepsi için güzel bir proje olacağını düşünüyorum” dedi.
BİLGE ÜLKE GÜZEL