Kopyala yapıştır rapor
Tarih:12.10.2017
BÜTÇE 650 MİLYON LİRA
Şehitkamil Belediye Meclisi 3.birleşim toplantısı Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündemde yer alan 3 madde ve gündem dışı 1 madde olmak üzere toplam 4 madde görüşüldü. Şehitkamil Belediyesi’nin 2018 yılı için bütçesi 650 milyon lira olarak belirlendi. Belediye geliri 500 milyon lira olarak belirlenirken, belediye giderleri 650 milyon lira olacağı ön görüldü. Bu kapsamda Şehitkamil Belediyesi’nin 150 milyon lira iç borçlanmaya gitmesi 2018 yılı bütçe raporunda yer aldı.
BU BÜTÇE SEÇİM YATIRIMI
Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan CHP Grup Başkanvekili Ahmet Baydilek, “2018 yılı bütçesi ile ilgili komisyonda olumsuz oy kullandım. 2015 yılı bütçesi 425 milyon, 2016 yılı bütçesi 425 milyon, 2017 bütçesi 450 milyon lira, 2018’e geldiğimizde bütçemiz yüzde 44 oranında artarak 650 milyon lira olarak belirlendi. Para gelen yerde iş vardır. Umarım geliri, gideri ve borçlanmasıyla bunu gerçekleştirir. Bizlerde Şehitkamil bölgesinde yaşayan kişiler olarak bu hizmeti alırız. 2016 yılında bütçemiz fazla verdi. Bu başarılı bir yönetimin sayesinde oldu. 2017 yılı bütçesi şu ana kadar olan rakamları ile arkadaşlar bize verdiler. Yılsonuna doğru gelir gider dengesinin yüzde 85 civarında olması kurum için oldukça güzel bir sonuç. Benim kişisel görüşüm bütçenin seçime yatırımı olarak bu kadar arttığını düşünüyorum. Belediyenin gelirleri kentin öz kaynağı olan bazı taşınmazlara bağlanmış durumda. Bu bütçe baktığımız zaman hep yatırım, hep betona yatırım olarak görülüyor. Eğitim, sağlık, kültür ve sanata herhangi bir kaynak ayrılmamış. Kısacası insan kaynaklı olmadığı için biz bu bütçeye ret oyu kullanacağız” şeklinde konuştu.
BU KENTİN BÜYÜK SORUNLARI VAR
Kentin büyük sorunlarının olduğunu söyleyen Baydilek, “Gelir kaynakları büyük oranda arsa satışlarına dayanıyor. Halkın öz kaynağı olan yerleri bir siyasi parti temsilcileri olarak, oylayarak satıyoruz. Bu kentin büyük sorunları var. Eğitim, ulaşım, hava kirliliği, mülteci ve güvenlik sorunları var. Mülteci sorunları ile ilgili bir şey yapılmıyor. Madde bağımlılığı sorunları var. Yoksulluk ve işsizlik artıyor.  Eğitim sorunun temelinde yer sorunu var, okul alanı oluşturmada bir sıkıntımız var. 175 milyon liralık taşınmaz satıyoruz ama bu kentin eğitimi alanı yaratmada tereddüt ediyoruz. Büyükşehir ve Şehitkamil Belediyeleri konut alanlarına okul yerine dönüştürülmesi gibi çalışmalar yapılıyor ama bu kentin derslik sorunu var. Sınıflardaki yoğunluklarla ilgili yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor” dedi.
3 TEMEL SORUNU SIRALADI
İlçenin 3 önemli temel sorunu olduğunun altını çizen Baydilek, “Kent için kanser haline dönüşen Olimpik Havuz konusudur. Bunun ilgili ihale yapıldı. Olimpik Havuz tamamlanacak. İkinci sorun, İpek Yolu üzerinde yer alan Zeugma Mozaik Müzesi’nin arkasında bulunan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından otel olarak yapılması için verilen otel yeri var. Burası 10 yıldır orası tamamlanmıyorsa orası kamulaştırılmalıdır. Çünkü orada bir çevre kirliliği olarak yer alıyor. İlçemiz için bir yüz karasıdır. Karşıyaka Bölgesi’nde süren kentsel dönüşüm ile ilgili ciddi sorunlar var. Esnaf şikayetçi, insanlar kaçıp gidiyor. Üçüncüsü ise ilçemiz sınırlarında kalan Kamil Ocak Stadyumu oluyor. Son Büyükşehir Belediye toplantısında meclis üyemiz Mehmet Sucu, dile getirdi. Burası kent meydanı olmalı. Buraya yüksek yoğunluklu bina yapmanın, AVM yapma gayreti içerisine girerlerse biz bunun karşısında duracağız” dedi.
HATA VARSA DÜZELTELİM
CHP Grup Başkanvekili Baydilek’in söylemiş olduğu sözler üzerine cevap veren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Bütçenin esası rakamdır. Siz eğer bütçe komisyonuna girmişseniz, bütçe bir tasarıdır. Benim yatırımlarım aklınıza yatmıyorsa, bu kamulaştırma konusunda kendi düşüncelerinizi dile getirirsiniz. Burada sırf seçime endeksli yatırımlar yapılacak derseniz, kendi öneriniz verirsiniz. Laf olsun diye konuşulmaz. Kendi bütçenizi yapın getirin veya komisyonda bunu tartışıp kendi önerilerinizi getirin. Bunların hepsi yanlış bakış açısıyla bir yere varamazsınız. Bir hata varsa düzeltelim. Sizin gördüğünüz eksiklikleri bize getirseydiniz, bunları söyleseydiniz, bizde ona göre hazırlardık. Bütçe neden kalem kalem oylanıyor, burası doğru, burası yanlış demek için. Siz ret vererek, külliyen bütçeyi yanlış olarak kabul ediyorsunuz demektir” dedi. 
PERFORMANS RAPORU GEÇEN YIL İLE AYNI
2018 yılı Performans Programı ile ilgili konuşan CHP Grup Başkanvekili Ahmet Baydilek, “Sayın Başkan raporu inceledi mi bilmiyorum ama ben bu raporu inceleme fırsatı buldum. Performans raporu bütçe ile paralel olarak, bütçeyle neler yapılacak, hangi oranda yapılacağı bize tablo şeklinde gönderildi. Performans raporunu bir belediye başkanının başarı öyküsü olarak görüyorum. 113 tane sosyal tesis yapılacağı ifade edilmiş raporda. İlk tablodan 30. tabloya kadar bakıldığında başarılı gözüküyor fakat bu 30 performans raporu içerisinde 29 nolu hedef tabloları hariç tüm tablolar 2017 yılı raporu ile aynı. 2017 performans raporu yapılırken dağıtılan performans raporu ile 2018 yılında dağıtılan performans raporu aynı. Bu ne demek, özensizce hazırlanmış, kopyala-yapıştır yöntemiyle hazırlanmış bir performans raporu. 2016, 2017 ve 2018 yılına dair oluşumlar var tabloda. Raporda 2016 yılında yaptıklarınız anlatmışsınız, 2017 yılında 9. aya kadar yapmış olduklarınızı belirtiyorsunuz. 2018 yılında ise yapacaklarınızı anlatıyorsunuz. 30 adet tablonun ikisi hariç hepsi 2017 yılı ile aynı. Yalnızca 2015’in yerini 2016, 2016’ları 2017 yapmış arkadaşlar. Bu kadar yoğun mu işleri? Rapordan bazı örnekler var. 2018 performans raporunda, faaliyet bülteni yayınlama sürecine baktım. 2017 yılı içerisinde 2015 yılını 4 defa göstermiş. 2016 yılını 6 defa yaptıklarını iddia ediyor. Fakat 2017’ye geldiğimizde bu rakam 4’e düşmüş. Çünkü ciddiyetten uzak bir şekilde hazırlanmış. 2017 faaliyet raporunu sunulurken, 2015 yılında bizde 2 bin 557 tane iş yeri denetlediklerini ifade ediyorlar. 2018 performans raporunda 2016 yılında 2 bin 557 tane iş yeri denetlediklerini söylüyorlar. Bunun bir tesadüf olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle CHP Grubu olarak bu rapora ret oyu vereceğiz” dedi.
MÜDÜRLERİMİZ İŞİNİ DÜZGÜN YAPACAK
Durumu sinirlenen Başkan Rıdvan Fadıloğlu ise, “Raporu okudum. Ben bu raporları derinlemesine inceleyeceğim. Sizin bu belirttiğiniz noktadan sonra bırakın 2015’i, 2019’dan itibaren komple performans raporu isteyeceğim, altına imza atandan da hesap soracağım. Ne beni ne de meclis üyelerimizi yanıltmaya kimsenin hakkı yoktur. Yapan bedelini öder. Ben bu rapora baktım fakat 2015 yılı ile mukayese etmedim. Sizin verdiğiniz bilgiler ışığında bunun hesabını soracağım. Tüm maddelerin hepsi bir önceki yılla aynı oranda olması doğru değil. Burada bir ciddiyetsizlik söz konusu. Bununda neye istinaden yapıldığını öğreneceğim. Müdürlerimiz işini düzgün yapacak” dedi.
Toplantıda 2018 yılı Performans Programı ve 2018 yılı bütçesine CHP'liler ret oyu verdi. Maddeler oy çokluğu ile kabul edildi.
ÇETİN KARABIYIK