2 saniyede 1 kız çocuğu evleniyor
Tarih:12.10.2017
Programda, Türkiye’de sığınmacı olarak yaşayan ailelerde de sıklıkla rastlanan ve çocuk yaştakilere yönelik bir insan hakları ihlali olan çocuk yaşta evlilik konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için düzenlenen panelde Çocuk Yaşta Evliliklerin Fiziksel, Psikolojik ve Sosyal Boyutu, Çocuk Yaşta Evliliklere Yasalar Ne Diyor? ve İslam Hukukuna Göre Erken Evlilik konularında sunumlar yapıldı.
PROJEYİ 2015’TEN BERİ YÜRÜTÜYORUZ
Sığınmacı Kadın Ve Kız Çocukları İçin Güvenli Alanlar Projesi kapsamında yapılanlar hakkında bilgi veren KAMER Vakfı ve UNFPA ortaklığında yürütülen Gaziantep Şubesi Kadın ve Kız Çocukları İçin Güvenli Alanlar Projesi Koordinatörü Burcu Yıldıran; “‘Sığınmacı Kadın Ve Kız Çocukları İçin Güvenli Alanlar Projesi’ KAMER Vakfı’na ait 7 merkezde yürütülmektedir. Bu merkezler Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin, Kızıltepe, Batman ve Maraş illerindedir. Biz KAMER olarak 2015’ten beri bu projeyi yürütmekteyiz. Bu proje kapsamında yaptığımız çalışmaları 4 başlıkta toplayacak olursak bunlar; üreme sağlığı, kit dağıtımı, psikososyal çalışmalar ve güçlendirme çalışmalarıdır. Üreme sağlığı kapsamında merkezimizde 1 doktor ve hemşire bulunmaktadır. Gelenlere danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Cinsel sağlık, üreme sağlığı konularında farkındalık arttırma oturumları düzenlemekteyiz. Göçmen Sağlığı Merkezi ve hastanelerle ilişki kurarak yararlanıcıların talepleri doğrultusunda destek olmaktayız. Dil bilmediği için hastaneye gidemeyen yüzlerce hastaya refakat ederek tercümanlık hizmeti vermekteyiz. Merkezden gelen kadın ve çocukların tahlillerini düzenli olarak yapmaktayız.” şeklinde konuştu.
MAHALLELERDE KAPI KAPI DOLAŞTIK
Herkese ulaşmayı hedeflediklerine değinen Yıldıran; “Kit dağıtımı kapsamında Gaziantep sınırları içerisinde merkeze uzak mahallelerde yaşayanlara ulaşarak kapı kapı dolaşıp yaşadıkları sıkıntılarla ilgili konuşup ev ve salon toplantıları düzenledik. Toplantıya katılan veya bu proje kapsamında ulaştığımız kadınlara Birleşmiş Milletler tarafından aile hijyen kitlerinden verdik. Psikosoyal çalışmalar kapsamında farkındalık grup çalışmaları yapıyoruz. 3-6 yaş grubuna ait çocuklara beraber oynama grup çalışmaları yapıyoruz. Sığınmacı kadınların yereldeki kadınlarla birlikte katılmalarını hedeflediğimiz geziler, piknikler, sanat atölyeleri ve çay saatleri yapıyoruz. Merkezimize gelen yararlanıcılar ile yereli tanıma ve entegre olma faaliyetleri ve şehir içi geziler düzenliyoruz. Güçlendirme çalışmaları kapsamında da merkezimizde Türkçe okuma yazma dersi var, meslek edindirme kursları var.” ifadelerine yer verdi.    
GÖÇ KONUSUNDA HEDEF ÜLKE TÜRKİYE
Türkiye’nin sığınmacılara yönelik yaptıklarının takdir topladığını söyleyen Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (ASAM) Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörü Emre İlker Cece ise; “Günümüzde artık Türkiye göç konusunda transit ülke değil, hedef ülke olarak görülmekte. Bu nedenle milyonlarca sığınmacı ve göçmene ev sahipliği yapmakta. Özellikle 7.yılına giren Suriye krizi sonrasında Türkiye’de ikamet eden sığınmacı ve göçmenlere yönelik ulusal ve uluslararası camiada takdir toplamaktadır. Türkiye’de ikamet eden göçmen nüfusu tahmini olarak 1.7 milyon çocuklardan oluşmaktadır. Dolayısıyla bu toplumun ev sahibi toplumun geleceği için, sağlığı için, eğitimi için planlanmalar büyük önem taşır.” dedi.
EN BÜYÜK SORUN ERKEN YAŞTA EVLİLİK
Erken yaşta evlilik konusunda bilinçlendirme çalışmasına önem verilmesi gerektiğini kaydeden Cece şu şekilde konuştu; “1995’ten beri çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak, işlerini kolaylaştırmak, sosyal alanlarda faaliyetler yürütmek. Bu faaliyetleri 46 ilde 71 merkezimizle devam ettiriyoruz. Burada karşılaştığımız en büyük sorunlardan bir tanesi erken yaşta evlilik, bu sorun bütün çocukların günlük hayatlarını, geleceklerini etkilemektedir. Karşı karşıya olduğumuz bu sorunun ne olduğunu tanımlamak, kendimizin bilinçlenme seviyesini arttırmak ve bilinçlendirme çalışmalarına önem vermemiz gerekiyor.”   
HER YIL 15 MİLYON KIZ ÇOCUĞU EVLENİYOR
Yetişkinlerin çocuklar üzerinde sorumlukları olduğuna değinen Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) İnsani Yardım Programı Bölge Program Müdürü Fatma Hacıoğlu Sarıdağ; “Çocuğunuz olsun ya da olmasın dünyayı çocuklar için daha iyi yaşanabilir hale getirmek hepimizin sorumluluğudur. Bizim olsun veya olmasınlar çocuklarımız ve gençlerimizin kendi potansiyellerini fark ettikleri, hayallerini gerçekleştirdikleri bireyler haline gelmelerini yetişkinler olarak sağlamalıyız. Her yıl 15 milyon kız çocuğu 18 yaşından önce evleniyor. Bu her dakikada 28 kız çocuğu demek. Yani neredeyse 2 saniyede 1 kız çocuğu. Çocuk yaşta evlilikler hem kız hem erkek çocukları etkilese de kız çocukları bu konudan daha fazla etkilenmektedirler.” sözlerini kaydetti.
ÇOCUKLARIMIZIN HAKLARI VAR
Fatma Hacıoğlu Sarıdağ sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Benim annem hep bana ‘Benim yapamadıklarımı sen yap diye çalıştım’ der. Bunun ne demek olduğunu çocuk sahibi olduktan sonra daha iyi anladım. Ebeveynlerin çocuğu için en iyisini istemesinin ne demek olduğunu çok iyi anlıyorum. Onlar için en iyisini istemek benim onun için en iyisi olduğunu düşündüğümü zorlamak değil, onun kendi kendine yetebilen, kendi kararlarını alabilen bir birey olmasını desteklemem olmasını anlıyorum. Bilmeliyiz ki çocuklarımızın hakları var ve o haklara erişmelerini sağlamak bizim görevimiz. Yapılması gereken çocuk yaşta evliliklere karşı tutumu dönüştürmek. Hepimizin bu panelden çıkınca ikinci görevi ise çevremizi bilgilendirmek ve öğrendiklerimizi paylaşmak. Kız çocukları sağlık, eğitim ve ekonomik açıdan güçlenmeli ve fırsatlara erişmeli çünkü onlar potansiyelini gerçekleştirirse aile de toplum da güçlenecek.”
BİLGE ÜLKE GÜZEL