KDV vurgunu gözünüz doysun!
Tarih:11.10.2017
Gaziantep’teki bazı akaryakıt istasyonlarında mazot alımı yapılırken, fiş yada fatura istenmemesi karşılığında yüzde 10 indirim yapılıyor. Devlete ödemesi gereken vergiyi, müşteriyle yaptığı pazarlık sonucu cebine indiren akaryakıt istasyonları hem vergi kaçırıyor, hem de haksız rekabete yol açıyor.
 
AHLAKSIZ TEKLİF!..
Akaryakıt istasyonlarındaki KDV vurgunu, özellikle mazot alımlarında yaşanıyor. Dizel araç sahipleri, mazot alımı için istasyona geldiğinde görevli “fiş istiyor musunuz?” diye soruyor. Yani vergi kaçırmak için, müşteriye yol gösteriyor. Özellikle şirket sahibi olmayan, fişi gider olarak göstermek gibi bir problemi olmayan araç sahipleri de, bu teklifi kabul ettiğinde, yüzde 9-10  gibi oranlarda indirim sağlıyor. Böylece, akaryakıt istasyonları, devlete yüzde 18 vergi ödemek yerine, bu parayı müşteriyle paylaşıyor.
 
FATURALAR KENDİ ŞİRKETLERİNE!..
Uyanık akaryakıt istasyonu işletmecilerinin oyunu bununla da bitmiyor. İşletmeciler, şirketlere para karşılığında fatura satıyor. Mazot sattığı müşteri yerine, faturayı kendi şirketlerinin araçlarına kesen işletmeciler, devleti bir kez daha dolandırmaktan geri kalmıyor.
 
HAKSIZ REKABET
Araç sahipleri, KDV kaçıran şirketlerin, daha ucuz mazot sattığını hesap ederek, sürekli bu işletmelerden yakıt almayı tercih edince, olan dürüst esnafa oluyor. Bu tür KDV oyunlarına yanaşmak istemeyen işletmeciler müşteri kaybına uğrayınca, haksız rekabet oluşuyor. Yakıtın alış ve satış fiyatının belli olduğunu belirten esnaf “Yüzde 10 gibi bir indirim mümkün değil, bunu yapan esnaf ya vergi kaçırıyordur, ya da hileli yakıt satıyordur. Ayrıca, kesilen KDV oranı bize ait değil, devletin kasasına girmesi gereken bir para. Eğer bu para devletin kasasına aktarılmıyorsa, bunun takibini de devlet yapması gerekir. Böylece, bizim aramızdaki haksız rekabet de ortadan kalkmış olur” diye konuştular.
 
EPDK VE MALİYE GÖREVE…
Yakıtta bir taban fiyat olması gerektiğini, bunun altında yakıt satanın mutlaka hileli yöntemlere başvurduğunu belirten işletmeciler, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu(EPDK) ve Maliye ekiplerinin, bu konuyla ilgili ciddi anlamda denetim yapması gerektiğini söyledi.
Hileli satışın ve KDV vurgununun genellikle mazot alımlarında yapıldığını öğrenilirken, benzin ve LPG satışlarında, bu tür işlemlere pek rastlanmadığı, dizel araçlardaki uygulanan bu çirkin yöntemin, genellikle şirket araçlarında uygulandığı ifade ediliyor.