Kent arşivlerimiz kuruluyor
Tarih:4.10.2017

Gaziantep Sanat Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, Macaristan Uluslararası Operasyon Müdürü Janos Pancza, Qulto Firması Türkiye Bölge sorumlusu Gizem Gültekin Varkonyi, Enfo Bilişim Genel Müdürü Ersin Uçar ve birçok davetli katıldı.

KÖPRÜ OLMAK İSTEDİK

Eskiden yolculukların zahmetli, telefonların kıymetli olduğunu belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, “İnsanlar bir yerden bir yere kolayca gidemiyor, kolay iletişim sağlayamıyordu. Fakat 2000’li yılların başında iletişimin bu kadar yoğun yaşandığı zaman dilimi içerisinde zaman çok hızlı geçiyor. İletişim ağları hızla kuruluyor, köprüler yapılıyor, mobil telefonlar, hızlı trenler derken hızlı bir iletişim çağında yaşamaktayız. Ayrıca dünyaya baktığımızda Türkiye'de belki son 50-60 yıldır ama dünyada 150 yıldır kırsaldan kentlere doğru yaşamaya başlıyorlar ve bu kentte yaşamın getirmiş olduğu zorluktan dolayı hepimiz kırsala özlemde duysak mecburen kentlerde yaşıyoruz. Dolayısıyla bu kentlerde yaşamanın getirmiş olduğu geçmişe özlem, arkeolojik kazılar, yapılan bilimsel araştırmalar için kent arşivlerimiz kuruluyor. Qulto Firması ile görüşmemiz de hem Türkiye de hem Macaristan da çok güzel çalışmalar olduğunu gördük. Biz de sizlerle bu arkadaşlarımızı buluşturalım ve bir köprü olalım dedik. Umarım faydalı ve güzel bir çalışma olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞE TUTUNMAK ZORUNDAYIZ

Dünyanın geliştiğini ve kültür miraslarının korunması gerektiğini dile getiren Macaristan Uluslararası Operasyon Müdürü Janos Pancza ise, “Müzeler ve kent arşivleri anlamında profesyoneller arasında bir iletişim başlatmak bizim için çok önemli. Dünya çok çabuk gelişiyor ve değişiyor. Kültürel miras hakkında büyük sorunlardan biri biziz. Bir yandan geçmişe tutunmak zorundayız diğer yandan da şehrimizdeki vatandaşlarımıza günümüz teknolojisi ile hizmetler sunmak zorundayız. Bu tarz işler için yazılım alanında hizmetler ve ürünler sunmaya başladık. Sizin katkılarınız bizler için çok önemli. Lütfen ne zaman isterseniz bize sorular sorun. Umuyorum ki sizlere güzel sunumlar vereceğiz ve tabi ki güzel atmosfer olacak” şeklinde konuştu.

BİLGE ÜLKE GÜZEL