İhracatçı diken üstünde
Tarih:25.9.2017
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin bugün referandumun yapılacağını açıklaması ve Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkerenin meclisten geçmesi üzerine gözler Gaziantep’e çevrildi. İhracatçının gözü kulağı Irak’ta bugün yapılacak referanduma çevrildi. 
 
TIR ŞOFÖRÜ BULMAKTA ZORLANIYORLAR
 
Kuzey Irak ile iş yapanlar tedirginlik yaşarken, bölgede güvenlik zaafiyeti olduğu için Irak’a gidecek TIR şoförleri bulmakta zorluk çekiliyor. Bölgeye gidecek TIR bulunamıyor. Müteahhitler, sanayiciler bölgede iş yapıyor. Anlaşmaları var ve  ihracatçılar merakla gelişmeleri bekliyor.
 
İHRACATIN YARISINDAN FAZLASINI IRAK’A YAPIYORUZ 
 
Sektörün önemli bir diliminin Ortadoğu ülkelerine çalışırken bölgemiz dünyanın farklı noktalarına ihracat yapıyor ve bu satışların büyük bir kısmını Ortadoğu’ya gerçekleştiriyor. 2017 yılının ilk 4 ayında Ortadoğu’ya 547 milyon 711 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken Afrika ülkelerine 127 milyon 200 bin dolarlık dış satım yapıldı. İhracatın kalan kısmını da diğer bölgelere gerçekleştirildi. Ülke olarak değerlendiğimiz de ise ihracatımızın yarısından fazlasını Irak’a yapıyoruz. 449 milyon 402 bin dolarla Irak ihracatımızı adeta tek başına taşıyor. Irak bölge ihracatçıları için çok önemli. 
 
UN VE MAKARNA BAŞI ÇEKİYOR
 
Türkiye çoğunluğu Kuzey Irak’a olmak üzere 2016’da Irak’a 7.6 milyar dolarlık ihracat yaptı. 2.5 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olduğumuz Kuzey Irak’a ağırlıklı olarak gıda, tekstil ve mobilya ürünleri satıyoruz. Özellikle Gaziantep ve Mardin’deki un ve makarna imalathanelerinde bölgeye yoğun olarak ihracat yapılıyor.
 
ALTERNATİF KAPI GÜRBULAK
 
İhracatçı firmalar, Habur sınır kapısının alternatifi İran’a çıkış kapısı olan Gürbulak Sınır Kapısı olabilir görüşünde. Çünkü Esendere’nin kapasitesi çok sınırlı, altyapısı uygun değil. Ancak Gürbulak Sınır Kapısı’nın kapasitesi de Habur kadar büyük değil. Habur’dan günde 1700 TIR geçiş yapabiliyor. Ancak Gürbulak Sınır Kapısı’nın kapasitesi 600-700 arası. Sektör temsilcileri, “Gürbulak’tan günde 450 araç geçiyor. İran ve Türkiye gümrükleri çok iyi çalışırsa en fazla buradan günlük 700 araç geçebilir” diyor. Bu da Habur’u by-pass geçerek Irak’a Gürbulak üzerinden gidilmesinin bu sınır kapısında km’lerce kuyruğa neden olacağı anlamına geliyor. İhracatçılar, hem zaman hem maliyet açısından büyük sıkıntı yaşanacağı görüşünde. 
 
RAFLAR BOŞALDI
 
Tüm uluslararası baskılara rağmen referanduma hazırlanan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde halk, kuru gıda stoklamaya başladı. Sınır kapılarının kapatılma ihtimaline karşı Erbil halkının rafları boşalttığı halkın marketlere akın ederek, bulgur, un, tuz, yağ ve salça gibi temel gıda maddelerini stokladığı öğrenildi.
 
TEZKERE MESCLİSTEN GEÇTİ
 
TBMM Genel Kurulu, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Tezkereye AK Parti, CHP ve MHP destek verirken HDP karşı çıktı. Tezkere kabul edildi.  HABER MERKEZİ