Obezitenin bilinmeyeni hızlı yeme
Tarih:7.9.2017
Güler; “Obezitenin unsurları arasında sosyal hayatın gerekliliği açısından zaman sıkıntısı olduğu için her şeyi büyük bir hızla yapıyoruz. Bunlar arasında yer alan hızlı yeme obezitede çok etkili. Hayat telaşıyla birlikte insanların yemek yeme hızı da artmakta. Yemekleri kısıtlı vakitlerde yemek, çiğnemeden yutmayı da beraberinde getiriyor.”
 
KÜÇÜK LOKMALARI İYİCE ÇİĞNEYİN
 
“Besinin vücutta iyi sindirilebilmesi için bağırsakta villuslara temas edebilmesi için yüzey alanının artması gerekiyor.” diyen Seda Nur Güler; “Yüzey alanının artması için sindirimin ilk başladığı yer olan ağızda iyi çiğnenmesi gerekiyor. Biz normal şartlarda 3 lokmada yememiz gereken şeyleri 1 lokmada ağzımıza aldığımız için bunu damağımızda ememeden direkt mideye yolluyoruz. Bu durumda ise beyne ne tat gidiyor ne de tokluk hissi gidiyor. Doymadığımızı hissediyoruz, yemeğin zevkine varamadığımız için yediğimiz besinin 2’inci porsiyonunu istemek gereği duyuyoruz. Ya da 2-3 saat sonra açlık hissi yaşıyoruz bu sefer de bir kez daha yemek istiyoruz. 1 porsiyon yerine 2-3 porsiyon yerseniz bu tabii ki kalorinin arması demek buna bağlı olarak da kiloların artması demek. Ağzımıza aldığımız lokmaları olabileceği en küçük hale getirmemiz gerekiyor. Daha küçük lokmalar alıp onu çok iyi çiğneyip eme eme yutarak, beyne o tadı vererek tokluk hissinin sağlanması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.
 
ÇOCUKLARIN PEŞİNDE KOŞMAYIN
 
Beslenme alışkanlıklarının çocukluktan başlanarak oturtulması gerektiğini söyleyen Güler; “Çocukların arkalarında koştur koştur yemek yedirmemek gerekiyor. O zaman çocuk hızlı yemek yemeye alışıyor zaten. Çocuğa masada ya da sofrada yemek yeme alışkanlığının oturtulması gerekiyor ve bunun için de bir süre verilmesi gerekiyor. Eğer çocuğa ‘yemeğini ye sonra oyun oyna’ dersek hemen yemeğini yiyip oyuna kaçmak istiyor. Çocuğa şu an senin 40 dakikan var, 40 dakika sen bu sofradasın ve bu yemekler bitecek mesajı verilmeli. Bu sayede yavaş yavaş yemesini sağlamak ve yeme alışkanlığını bu şekilde geliştirmek önemli olan.” dedi.   
 
BİLGE ÜLKE GÜZEL
çiğnemeSosyal hayathayatsosyalKüçükLokmaSeda nur güleHızlı yemeHızlıObeziteObezSağlık habeiGaziantep habehaberGaziantep