GAZİANTEP BOYKOT EDECEK
Tarih:18.8.2017

Türkiye’nin birçok noktasında internet üzerinden otomobil alım satımı yapılan bir sitenin tutarsız fiyat politikasını boykot ediyor. Gaziantep esnafı ise bu boykota katılmayı bekliyor.  Otomobil Alım- Satımcılar Derneği Başkanı Doğan Aslan, “Bu site yüzde 150 zam yapıyorsa buna dur dememiz lazım. Gaziantep’teki firmalar boykot etse şu anda o siteyi dize getirmiş olurduk” dedi.

KARŞI TEPKİ KOYMALIYIZ

Otomobil pazarlama sitelerinin birinin fahiş fiyatlar üzerinden yıllık artışlar yaptığını belirten Başkan Doğan Aslan, “Bu sitelerin hepsini bizim esnafımız kullanıyor, bundan çok ciddi fayda sağlanıyor. Teknolojinin getirdiği nimetleri inkar etme şansımız yok. Otomobil pazarlama sitelerinin biri fahiş fiyatlar üzerinden yıllık artışlar yapıyor. Bunu yapan site boykot ediliyor. Bundan hepimiz mustaribiz Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu’nun yönetimindeyim bunu orada da dile getirdik. O site sahipleri kazandıkları hakkı kaybetmek istemiyor. İnsanlar bizi tercih ediyor ve seviyor biz de bu parayı alırız diyorlar. Biz de bunu boykot edelim, en azından belirli bir süre o firmanın sayfasını karartalım, hiçbir esnaf arkadaşımız buraya aracını yüklemesin dedik. O site bizim araçlarımızı satmak için var. Bizim aracımız olmazsa öyle bir sitenin varlığı söz konusu olamaz. Bu site bizim varlığımızı göz ardı etti, biz varız diyorlar. Bizim onlara dur diyebilmemiz için karşı tepki vermemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

YİNE BOYKOT EDECEĞİM

Yüksek fiyat artışı yapan siteyi boykot etmek için Gaziantep esnafı arasında başaramadığını dile getiren Aslan şu şekilde konuştu: “Abonelik ücreti daha yıllık 500 TL’yken bin 200 TL’ye çıktığında dedim ki ‘Türkiye’deki ekonomik koşullar belli, Türkiye’de yıllık enflasyon oranı yüzde 9, 10, 12’dir. Bu arkadaşlarımızın farklı maliyetleri çıktı diyelim. Bu site yüzde 150 zam yapıyorsa buna dur dememiz lazım. Esnafımız, ‘Biz Gaziantepli bir firmayız ama Türkiye geneline araba satıyoruz. Dolayısıyla biz bu firmayı bırakmayız.’ dediler, devam ettiler. Ben 4 yıl boykot ettim, Gaziantep’te benim gibi boykot eden 5 firma yoktur. Ama 5’inci yıl baktım ki ben kendimi boykot ediyorum. İnsanlar o siteden araç alıp satıyorlar, müşteri kazanıyorlar biz faydalanamıyoruz. O zaman biz sistemi kendimize uyduramıyorsak, sisteme biz uymak zorundayız. Bu nedenle siteye tekrar üye olduk ama bu seneki fiyatları görünce ben geri çekilme kararı aldım, 11’inci ayda yılım dolacak geriye çekileceğim. Bu firma bazı firmalarda aylık 2-3 bin TL alıyor. Gaziantep’teki firmalar boykot etse şu anda o siteyi dize getirmiş olurduk.”

YASAL DÜZENLEME GELİYOR

Yetkisi olmayan kişilerin ve firmaların artık otomobil alım satımını yapamayacağına vurgu yapan Doğan Aslan, “Onun da yasal düzenlemesi geliyor, otomobil galericilerine yetki belgesi söz konusu olacak. Alım satımlar o yetki belgesi dahilinde yapılacak. İnsanlar şu anda rahat bir şekilde satış yapabiliyor ama artık onu yapamayacaklar” dedi.

SEZONSAL HAREKETLİLİK VAR

Sezonun iyi gittiğini ama maliyetlerin artmasından dolayı yeteri kadar kazanç sağlayamadıklarını söyleyen Aslan; “Oto alım satımında sezonsal bir hareket söz konusu. Yaz sezonu, bayram öncesi ve sonrası bizler için olumlu zamanlar. Total anlamda eski kazançlarımız kalmadı maliyet her geçen gün artıyor” şeklinde konuştu.

BİLGE ÜLKE GÜZEL

Doğan aslanAlım satımOtomobilTepkiBOYKOTGaziantep