GÜL, SANAYİCİLERİ CESARETLENDİRDİ
Tarih:11.8.2017

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken’in davetini kırmayarak sabah kahvaltısında sanayicilerle bir araya gelen Bakan Gül, sanayicilerin sorunlarıyla ilgileneceğini söyledi. Gül, sanayicilere yatırıma devam etmeleri mesajını verdi.

Küşleme Kebaphan’da gerçekleşen toplantıya Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Canan Candemir Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, ilçe belediye başkanları ile sanayiciler katıldı. Sanayiciler ile buluşan Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince yaptırılan Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Hacıbaba Su Arıtma Tesisi'nin açılışına katıldı.

ÜLKESİNİ DÜNYAYA ŞİKAYET ETTİ

Gül, CHP'nin Türkiye'yi her fırsatta dış ülkelere şikayet ettiğini ve bunun doğru bir tutum olmadığını söyleyerek, "Kalkıp 'Türkiye'de vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği yok' diye bir ifade etmek asla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yakışır bir ifade değildir. Bir ana muhalefet partisi lideri konumunda olan birisinin söylemeyeceği bir sözü, Türk siyasi hayatında duyduk. Türkiye Cumhuriyeti'ndeki demokrasi hayatında hiç bir şekilde bunun örneği yoktur. İlk defa bir ana muhalefet partisi lideri çıkıp kendi ülkesini dünyaya şikayet etmiştir. Can mal güvenliği olmasaydı tek başına buradan çıkıp şuraya kadar gidiyorsun. Senin canının güvenliğini kim sağladı. Türkiye Cumhuriyeti sağlamadı mı? 80 milyon vatandaşımız can mal güvenliği için emniyetiyle, polisiyle, askeriyle, hakimiyle, savcısıyla, bu devlet, bu hükumet, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için gece gündüz çalışmıyor mu? İnsanımızın canının, malının güvenliği için çırpınan bu insanlara neden saygısızlık yapıyorsun?" dedi.

BU CHP SEÇMENİNE SAYGISIZLIK

Bu coğrafyada ana muhalefetin hiç bu kadar alçalmadığını belirten Gül, muhalefetin açıklamalarının Türkiye'nin değerlerine ve siyasi ahlakına uymadığını söyledi. Türkiye'de uzlaşma ve toplumsal mutabakat olduğunu anlatan Gül, "Türkiye'de kutuplaşmayı sağlamak adına yapılan bu açıklamalar milletimiz tarafından asla tasvip görmeyecektir. Bakınız, FETÖ davalarında yargılamaları görüyorsunuz. Hiç kimse 'suçluyum demiyor', kabul etmiyor. Kamerayı gösteriyor, o 'ben değilim' diyor. Milletin aklıyla alay edecek şekilde savunma yapıyorlar. 'Şöyle oldu, böyle oldu'. Bakıyorsunuz, FETÖ'nün benzer dilini ana muhalefet partisinin genel başkanı da kullanıyor. Bir siyasetçiye yakışmaz. Atatürk'ün kurduğu bir partinin genel başkanı olacaksınız, Türkiye Cumhuriyeti'ni dışarıya şikayet edeceksiniz. Bu en başta CHP seçmenine saygısızlıktır. 80 milyon insana saygısızlıktır. Kılıçdaroğlu bu söylemi ve tutumuyla, kendi partisine de siyasete de Türk demokrasisine de milletin birlik ve beraberliğine de gerçekten zarar verici beyanatlarda bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

 CHP FETÖ AĞZINI BIRAKSIN

Gül, açılışın ardından, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin "CHP'nin 26-30 Ağustos’ta Çanakkale'de yapacağı Adalet Kurultayı'nı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Gül, CHP'nin hangi programı yaptığının kendilerini ilgilendirmediğini ancak Türk milletinin bağımsız ve tarafsız bir yargısının bulunduğunu söyledi. Türkiye'de adaletle ilgili bir problem olmadığını vurgulayan Gül, "CHP, FETÖ ağzını önce bıraksın, darbecilerin yanında terör örgütü ile aynı dili kullanmaktan vazgeçsin. Şu milletin yanında bari iki gün durmaya çalışsın. Yenikapı'da bir gün durdular, şurada 3 gün dursaydınız. CHP'yi, FETÖ'ye karşı milletin yanında durmaya, FETÖ ağzıyla konuşmamaya davet ediyorum. CHP'nin adalet ile neyi var bilinmez ama Türk milletinin bağımsız ve tarafsız yargısı var." ifadelerine yer verdi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Gül, FETÖ sanıklarının mahkemeye tek tip kıyafet ile ne zaman çıkacağı yönündeki soru üzerine, çalışmaların devam ettiğini ve kamuoyunun yakında bilgilendirileceğini aktardı. Türkiye'de bağımsız ve adil bir yargı sisteminin olduğunu belirten Gül, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin yargılanmasına da devam edildiğini hatırlattı.

SONUNA KADAR ADALET TECELLİ EDECEK

Millete karşı işlenen hiçbir suçun cezasız kalmayacağını sözlerine ekleyen Gül; "Herkes yargıya sonuna kadar güvensin. Adaletin sonuna kadar tecelli edeceğine asla şüphe duymasın. Şu an görüyorsunuz, Akıncı üssü davası. Marmaris'te Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast düzenleyen teröristler yargılanıyor. Umudumuz adaletin erken bir şekilde, Türk milletinin beklediği adil şekilde karar vermesini bekliyoruz. Tiyatroları izliyoruz. Bütün milletimiz görüyor. Bu tiyatroların, bu yalanların hiçbir geçerliliği yoktur. Bunların hepsi, bu terör örgütünün nasıl organize suç örgütü olduğunu gösteriyor. Söylenenleri inkar ediyorlar ama dosyalarda deliller var. Meclis bombalanmış, Külliye bombalanmış. 250 vatandaşımız şehit olmuş. Bunlarla ilgili her türlü şey dosyada mevcuttur. Dosya kapsamında ne varsa gerekli cezayı alacaklar" sözlerine yer verdi.

BU TESİS GÜNEYDOĞU’NUN EN BÜYÜĞÜ

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler ise, “Dünyada su yönetiminin çok önemli 2 bileşeni var. Bunlardan biri suyu temin etmek, ikincisi ise kirlenmiş suları alıcı ortama arıtarak ulaştırmak. Sistemi sürdürebilir hale getirebilmek için suyun kontrol etmemiz gerekiyor. Laboratuvarlarımızda bunların analizleri yapılıyor. Bu tesis Türkiye’nin en büyük laboratuvarlarından bir tanesi Güneydoğu’nun ise açık ara en büyüğü. Bu tesisimizde 19 eleman çalışmakta, bu tesisin tamamında ise 150 personel çalışıyor. 400 bin metreküp kapasiteli bir tesis, su kalitesi 24 saat kontrol edilmektedir. 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip inşaat maliyetimiz 2 milyon 500 bin TL’dir. İçine 2 milyonluk cihazlar aldık, 1.5 milyonluk daha cihaz alarak toplamda 6 milyonluk bir maliyete ulaşacak. Burada biyoloji ve kimya bölümü öğrencileri staj yapacaklar Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatı doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz bir bina. Düzbağ İçme Suyu bugün iyi bir noktaya geldi bugün itibariyle 24 kilometre boru döşendi. Tünelde ise 540’ıncı metreye geldik” ifadelerine yer verdi.

DÜZELTMEK İÇİN BİRBİRİNİ YİYORLAR

Ekolojik düzenin insanlar tarafından bozulduğuna değinen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; “Bu işi bozanlar yeniden düzeltmemek için birbirini yiyorlar. ABD’nin Almanya ile çatışmasının en büyük nedeni şu anda bu. Yüce Mevla’m koruyarak kullanma diye bir şey söylemiş. 2 milyonluk şehirde suyun kendi içindeki öz kaynağı yüzde 5, yüzde 5’ini anca bu sınırlar içerisinde temin edebiliyoruz. 600 milyon metrekare olması gereken su bir anda 400’e düştü 1 hafta daha yağmur yağmasa şehrin suyunu kesmek durumunda kalacağımız günler geçirdik. Gece yarısı yağmur sesi duyduğum zaman şükredip hamt ettim” şeklinde konuştu.

EN İYİLERİ ARASINDAYIZ

Yapılan tesis ile büyük bir başarı sağlandığına işaret eden Fatma Şahin; “Suyu temin etmek çok önemli, suyu temin ediyoruz ama kaliteli ve sağlıklı su temini için ölçümleme çok önemli. Hem kirletilen noktaları hızlı bir şekilde temizlememiz lazım hem halkımıza halk sağlığı için suyu temiz bir şekilde ulaştırmamız lazım. Buraya ilk geldiğimde laboratuvar eksiğini görür görmez arkadaşlarımıza ilk talimatım ‘hiç parasına puluna bakmayın suyun sağlığı insan sağlığı’ dedim. İstanbul ve Kocaeli’yle aynı seviyeye geldik” sözlerine yer verdi.

ŞAHİN’DEN CEBE İYİ GELECEK MÜJDE

Düzbağ barajının yapılması sonucunda su fiyatlarında ucuzlama olacağına değinen Şahin şu şekilde konuştu; “Düzbağ ile ilgili 2018’in ortalarına doğru suyu 4’te 1 ucuzlatıyoruz. Bu sizin kesenize önemli bir şekilde yansıyacak. Sizin cebinizi rahatlatmamız lazım, sağlığınızı korumanız lazım. Bu makam duanın da çok hızlı alındığı bedduanın da çok hızlı alındığı bir makam. Biz sizin duanıza talibiz” dedi.

BİLGE ÜLKE GÜZEL

 

Deniz kökenGASKİGaziantep sanayi odasıAdil sani konukoğlufatma şahinBüyükşehir belediyesiCanan candemir çelikmehmer erdoğanNejat koçerAdalet bakanıAbdulhamit gülSanayicilerGaziantep