ÖSYM LYS tercihleri için uyardı!
Tarih:26.7.2017
LYS üniversite tercih başvuruları bugün sona eriyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2017 ÖSYS tercih işlemlerinin bugün saat 23.59'da sona ereceği ve sürenin uzatılmayacağı uyarısında bulundu. Üniversite tercihleri tamamlandıktan sonra öğrenciler sonuçlar heyecanla bekleyecekler. Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklancak sorusu öğrenciler tarafından merak ediliyor. Geçtiğimiz yıl 10 Ağustos tarihinde açıklanan sonuçların, bu sene geçtiğimiz seneye göre daha erken bir tarihte açıklanması bekleniyor.
İşte LYS üniversite 2017 tercih sonuçları ÖSYM son dakika haberi...
 
LYS tercih sonuçların ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. LYS puanlarının açıklanmasından kısa bir süre sonra üniversite tercih işlemleri başladı. Bir süredir devam eden tercih işlemleri için yarın son gün. Üniversite tercih işlemlerinin sonlanmasına çok kısa bir süre kala öğrenciler tercih sonuçlarının ne zaman yayınlanacağını merak ediyor. LYS puanlarının açıklanmasının ardından üniversite tercihleri ise 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak. Ağustos ayında tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos tarihleri arasında alınacak.
 
ÖSYM UYARDI
 
ÖSYM'nin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapılan açıklamada, 2017 ÖSYS tercih işlemlerinin 26 Temmuz Çarşamba günü saat 23.59'da sona ereceği hatırlatıldı.Tercih süresine dikkat edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, sürenin uzatılmayacağı kaydedildi.
 
OKUL PUANI NASIL HESAPLANACAK?
 
Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50'nin altında olan diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacak, okul bazında işlem yapılmayacaktır.
 
Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar LYS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, sms ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. YGS sonuçları, LYS sonrasında İnternet'ten duyurulacak olan sınav sonuç bilgilerinde de yer alacaktır.
 
ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.
KİMLER TERCİH YAPABİLİR?
 
2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar:
 
a) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,
 
b) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,
 
c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.
LYS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?
 
2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler. Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş tercih Listesinden yararlanabilirler.
 
Üzerinde çalışma yapılan liste ÖSYM’ye kesinlikle posta ile gönderilmemeli veya elden teslim etmek için girişimde bulunulmamalıdır. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konulmayacak.
 
Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak.
 
Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.)
LYS TERCİHLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 
Tercihte bulunacak olan üniversite adaylarının bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Bunlardan biri ÖSYM'nin geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe soktuğu tercih barajı. Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik vb. bölümleri tercih edecek öğrencilerin başarı sıralamasında belirli bir alt sınıra ulaşmış olmaları gerekiyor.
 
Bazı bölümler için tercih alt sınırı şu şekilde olacak;
 
-Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde,
 
En düşük 150.000
 
-Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil)
 
En düşük 240.000
 
-Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde,
 
En düşük 200.000
 
-Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde,
 
En düşük 40.000
 
-Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde
(Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)
 
En düşük 240.000
TERCİHLERDE HATA VARSA DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?
 
ÖSYM’ye bildirmiş olduğunuz tercihlerinizi, tercih süresi içerisinde değiştirebilirsiniz. ÖSYM’ye bildirilmiş olan tercihlerinizi değiştirmek için aşağıdaki işlem adımlarını takip ediniz:
 
“Tercih Güncelleme” bölümüne girerek yapılan uyarıları dikkatlice okuyun.
ÖSYM’ye bildirilmiş olan tercihleriniz değişiklik yapabileceğiniz şekilde gösterilecektir. İstemediğiniz bölümün kodunu sildiğinizde o tercihiniz kaldırılmış olacaktır. Sonra eklemek istediğiniz var ise o bölümün kodunu yazmalısınız. Sıralamalarda değişiklik yapmak için bölümün solundaki aşağı veya yukarı tuşlarını kullanabilirsiniz.
 
Tercih listenizi tamamen iptal edemezsiniz. Sadece ekleme veya çıkarma yapabilirsiniz. Çıkan ekranda tercih veya tercihlerinizi kontrol ederek “Başvuru Bilgilerini Kontrol ve İzleme” düğmesine basınız. Tercihlerinizin sistem tarafından başarıyla alındığına dair mesajı aldıktan sonra “Yazdır” düğmesini tıklayarak yazıcıdan çıktısını alınız.
gaziantepÖSYMbugün sona eriyorüniversite tercih başvurularıLYS