Tarih:30.5.2017

Gaziantepli pasta ustası Hamza Taşdemir tek koluyla uluslararası pasta yarışması Master of Cake Samsun 2017'ye hazırlanıyor.
Türkiye’de düzenlenen birçok yarışmada dereceye giren Hamza Taşdemir yurt dışında düzenlenecek yarışmalara davet edildi. Pastayı ‘Master of Cake Samsun 2017’ için hazırladığını belirten Taşdemir, “Ülkemizi ve Gaziantep’i yurt dışında en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım“ dedi.


''Tüm malzemeler yenilebilir ürünlerden yapıldı''
Yaklaşık iki aylık ciddi bir emek sonucu hazırlanan pastanın tüm malzemesinin yenilebilir ürünlerden yapıldığını belirten Taşdemir, ''Ağırlıklı şeker hamuru kullanıyorum. Ara ara çikolata hamurları ve Antep fıstığı kullandık. Burada maksadımız Gaziantep’i daha iyi tanıtabilmek, bunu gayet iyi yaptığımızı düşünüyorum.Yarışmada gelen tepkilerde bu yöndeydi. Çok şükür başarılı olduk. Bir gümüş madalya ve juri özel ödülü aldık“ şeklinde konuştu.
Master of Cake Samsun 2017 yarışmasında dereceye girerek engel tanımayan Gaziantepli şef Hamza Taşdemir, “Bu yola çıkarken yalnız değildim, başta GASMEK olmak üzere Gaziantepli bazı dernekler çok ciddi katkı sağladılar. Çalışmalarımda bana destek olan herkese teşekkür ederim“ dedi.

''Hedefim tüm dünyaya ülkemizi ve Gaziantep’i anlatmak''
Yurt dışında düzenlenecek yarışmalar için çalışmalarına hız veren Taşdemir, "Hedefim tüm dünyaya ülkemizi ve Gaziantep’i tanıtmak. Eğer bizler bir sanat icra ediyorsak,ülkemizin ve şehrimizin tanıtımına katkı sağlamayacak çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonraki çalışmalarım da bu doğrultuda olacak, benim tarzım bu ülkemi tanıtmak ve ülkemin insanına katkı sağlamak istiyorum" ifadelerini kullandı.