MUCİZE ELLER
Tarih:23.5.2017

Gaziantepli cerrah Prof. Dr. Mehmet Mutaf, dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Defalarca kez yanlış ameliyat yapılan ve ameliyat yapacak kaburga kemiği kalmayan Ümit Gül'e umut olan cerrah başarılı bir ameliyat yaptı. Annesinin kaburgasından alınan kıkırdakla kulak yapıldı. Dünyada ilk kez uygulanan bir yöntemle takılan kulak, geçici bir süre karına monte edilerek 1 yıl boyunca da bekletildikten sonra yapılan başarılı ameliyatla yerine dikildi.

 

 

ANNESİNDEN ALINAN DOKU SAYESİNDE SOL KULAĞI YAPILDI

 

Doğuştan kulakları olmayan 22 yaşındaki Ümit Gül'e 1 buçuk yıl önce annesinden alınan kaburga kemikleriyle kıkırdak dokularıyla kulak yapıldı. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi'nde başarılı ameliyat geçiren Gül'ün annesinden alınan doku sayesinde sol kulağı yapıldı. Prof. Dr. Mutaf, Gül'ün estetik çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. 

 

2,5 YILLIK BİR ÇALIŞMA OLDU

 

Düzenlediği basın toplantısında normalde kulakların kişinin kendisinden alınan dokularla gerçekleştirildiğini kaydeden Mutaf, "Bir başkasından alınan kıkırdakla yeni bir kulak yapımı başarılı olan tek ameliyat. İnsandan insana, omuz, çene ekleminde kullanılmış ama kulakla ilgili literatürde başarılı bir kayıt yok. Anneden olması daha da kıymetli. 2,5 yıllık bir çalışma oldu. Kulağın yapımından önce de bir yıllık süreç vardı. Anneden alınan kıkırdak Ümit'in göğüs kafesinde deri altında bekletildi. Şekil bozukluğu ya da volume kaybı olur mu diye sonuçtan emin olduk. Sonra kulak yapımını gerçekleştirdik. Bütün ameliyatlar GAÜN bünyesinde gerçekleştirildi. 1,5 yılı aşkın bir süre sonrasında herhangi bir olumsuz durum, komplikasyon olmadan bu hale gelmesi ümit verici. Sadece Ümit için değil onun benzeri doğuştan kulakları olmadan doğan çocuklar ve aileleri için tarihi bir önemi olan bir vakıa olarak düşünüyorum" dedi. 

 

BAŞKA ÇARE KALMAMIŞTI

 

Oğlunun önceki ameliyatlarının oldukça başarısız geçtiğini ve bu yüzden çok acılar çektiklerini belirten anne Ayşe Gül, "Oğlumun kaburga kemiği kalmadığı için ben 'Benden alır mısınız?' dedim. Başka çare de yoktu zaten. Olumsuz da sonuçlansa 'Alın' dedim. Çünkü oğlum benim her şeyim. Ama oldu. Şimdi çok mutluyuz. Kulakları yüzünden nişanlısından ayrıldı. Arkadaş çevresinden uzaklaştı. Çok zor günler geçirdik" diye konuştu. 

 

EVDEN DIŞARI ÇIKMAK İSTEMİYORDUM

Küçüklüğünden beri kulağı olmadığı için çok zor zamanlar yaşadığını söyleyen Ümit Gül, “Evden dışarı çıkmak istemiyordum, saçlarımı uzatıyordum kulağımın olmadığının gözükmesini istemiyordum. Arkadaşlarımın neden böyle olduğumu sorunca moralim bozuluyordu. Ben de dayanamadım ve doktorumun yanına geldim bana yardımcı oldu ve hiçbir işlem için tek kuruş bile almadı. Anneme de çok teşekkür ederim o olmasaydı bu ameliyat olmazdı. Çünkü önceleri başka doktorlar tarafından o kadar başarısız operasyonlar geçirdim ki hem kulak yerimin derisi kullanılamaz hale geldi hem de vücudumda kulağım için kullanılacak kıkırdak kalmadı’’ diye konuştu.

ÇETİN KARABIYIK