fk
DÜNYANIN LİDERİ OLACAĞIZ
Tarih:9.5.2017

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey Belediyesi’nin bugüne kadar yapmış olduğu ve yapmayı planladığı çalışmaları Radyo Zeugma ve GRT FM’in ortak yayınında halka anlattı.

Meral Ay’ın hazırlayıp sunduğu programda projelerinden bahseden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 16 Nisan’da yapılan halk oylamasına ilişkin olarak da “Gaziantep'te de yüzde 62,5 gibi 3 kişiden 2'sinin 'Evet' dediği bir Gaziantep olması bizi son derece mutlu etti. Bundan sonra anayasa kitapçıkları fırlatılmayacak. Dolar ve euro düştü. Türkiye'nin itibarı arttı. Dünya politikasına yön verir hale geldik. Dünyanın lider ülkesi olacağız” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPMAK ÇETİN İŞTİR

Bu inancın ve kararlılığın zaferi diyebiliriz. Bu iş gerçekten çok zor.  Kentsel dönüşüm kolay olsa, tüm belediye başkanları bu işe girer yapar ve sonuç alır. Ama bu iş hem kaynak, ekip, kararlılık hem de sabır işi yani insan üstü bir şeyler olacak ki bu işi devam ettirebilesiniz. Nitekim bu işin zorluğunu bir muhalefet partisinin meclis üyesi söylemişti. Özdemir Bey Caddesi’ni yıkmak istiyorsunuz ve Büyükşehir belediyesinden yetki istiyorsunuz. Boşuna uğraşmayın 40 yıldan beri bu Özdemir Bey Caddesi’nin yıkılma ifadesi bugüne kadar gelen Belediye başkanlarının hepsi   ben bu caddeyi genişleteceğim  demişti ama hiç birisi yapamamıştı sende yapamayacaksın boşuna uğraşma demişti. Hatta bana şöyle bir ifade de bulunmuştu ‘Eğer sen bu caddeyi aç ve 6 şeritli yol yaparsanız sizin heykelinizi kendi elimle dikeceğim’ ifadelerini kullandı.

BU İŞİN BİRDE DUYGUSAL BOYUTU VAR

Mesele şu ne kadar zor olduğunu muhalefet bile kabul etmiş ki imkansız bir şey. Çünkü 6 katlı yapılar var, bunları kamulaştırmak kaynak üretmek vatandaşları ikna etmek,  kentsel dönüşüm yapacağımız alanda orada birçok işyeri var. Ben şahsım olarak çok zorluk yaşadım. İşin bir de duygusal boyutu var. Sadece para verip karşılıklı ikna olundu kalmıyor. Dolayısı ile uzun bir sabır gerektirecek bir yaptığımız. Bazen bir baba gibi anne gibi şefkatle bizzat  anlatıyordum. Bazen fıstık kırarak bazen biber ayıklayarak annelerimize bir arada neler yapacağımızı anlatıyordum. Ve bu işi bu noktaya getirdik. Şu anda Düztepe dutluk arası yolunu açıyoruz. Kıbrıs caddesi ve Kahvelipınar mahallesi yol yapımında yüzde 90 seviyesine geldik. Yakında açıyoruz. Bu yolun kıymetini vatandaşlarımız 1 yıl sonra anlayacaklar.

2018 YILINDA ŞEHİR HASTANESİ AÇILACAK 

Özdemir Bey Caddesi kuzey ve güney aksında birbirini bağlayan en önemli bir cadde. Karataş’ta 300 bin metrekare şehir hastanesi planımızda ayrılmıştı ama kimse yapamıyordu. Biz ilk günden beri buraya şehir hastanesinin yapılacağını savunduk ve şu an şehir hastanesi Karataş İbn-i Sina mahallemize yapılıyor. 2018’de şehir hastanesi açılacak ve Gaziantep’teki herkes Şehir hastanesine giderken Özdemir Bey caddesini kullanacak. Biz bunun için özdemir bey caddesinin üzerine hassasiyet ile yıllardır düşüyoruz.

EVLERİ YIKILAN VATANDAŞLARA MESAJ

Ben tüm vatandaşlarımıza çok yürekten teşekkür ediyorum. Bizim gerçekleştirdiğimiz büyük projelerde çok anlayış gösterdiler. Ve yardımcı oldular. Şu ana kadar kentsel dönüşüm kapsamında 6 bin 300 evin kamulaştırılması ve yıkılması gerçekleştirildi. Yeşilvadi ve bulvarını açmak için 2 bin 500 kişi ile de orada anlaştık.

TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİ YOK

Geçmişte bahisleri yapılmış ama gerçekleştirmek kolay değil. Her gelen belediye başkanları eski garajları kaldıracağım demiş, Özdemir Caddesi’ni açacağım demiş. Çünkü tıkanıklığı görüyor ama bu yapabilmek için uygun yer bulmak, herhangi bir kooperatifi devreye sokmadan hızlı bir şekilde yapabilmesi çok zor. Şu anda her şey çok güzel. Eski ile kıyasladığımız zaman 10 metrekare yerde oturan esnaf şimdi en az 100 metrekare yerde oturuyor. Hacim olarak en az 10 katı büyüdü. İş kapasitesi olarak en az 5-6 kat büyüdü. Esnaf eski yaptığı işin çok daha fazlasını yapıyor. Kendi mülkiyetinde oturuyor, yüzde 95’i kiracıyken şu anda kendi işyerinde oturuyor. İçerisinde banyosuyla, mutfağıyla, lavabosuyla, yazıhanesiyle, güzel bir çalışma ortamıyla, yaptığı işten zevk alarak işini yapıyor. Gaziantep’e bir değer kattı bir alış veriş merkezi görünümünde bir sanayi sitesi oldu. Türkiye’de bunun örneği yok.

ESNAFIN MEMNUN OLMASI İŞİMİZ DOĞRU YAPTIĞIMIZI GÖSTERİYOR

Geriye dönüp baktığımızda teşhislerimizin ve uygulamalarımızın bu şehir için ne kadar isabetli olduğunu görüyoruz. Bu da bize gurur veriyor. Belediye olarak toplu konut üretmek çok önemli. Şu ana kadar sayısal olarak baktığımızda bizim ev sahibi yaptığımız kişi sayısı 9 bini buldu. Şu anda yeni proje olarak sosyal konuta devam etmek istiyoruz ama elimizde arsa kalmadı Mavikent’te arsamız bitti. Biz de özellikle Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunanların yüzde 70’i Şahinbey’de oturuyor. İşi orada ama adresi bizde. Biz de Küçük Sanayi Sitesi’nin yanına yeni bir toplu konut alanı yapalım dedik. Orada çalışanların oturabilecekleri bir mekan oluşturalım istedik. Şu an Bayramlı Projesi gündemde. Bunun planları meclisten geçti. Buranın bir kısmı mera alanı bunu çevirmek için Gaziantep kısmını tamamladık, Tarım İl Müdürlüğü’nden, defterdarlıktan, valilikten ve orada yaşayan köylülerden olumlu geri dönüş aldık. Bunu bakanlığa gönderdik. Bu bölgeyi zaten kentsel dönüşüm alanı ilan etmiştik ve bakanlar kurulu kararı çıkmıştı. Bakanlıktan buranın mera alanından çıkarılması ile ilgili olumlu görüş aldığımız an hemen Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne yazıp devrini isteyeceğiz. Birkaç ay sürecek bir süreç. Alt yapısını hazırladık. Konut projelerimiz hazır. 3 ile 5 bin arası konutun ihalesini birlikte gerçekleştireceğiz. 

130 BİN ÖĞRENCİYE SPOR AYAKKABISI DAĞITACAĞIZ

Etrafı tellerle çevrili 180 adet halı saha ve basketbol sahası yaptık. Güvenli bir ortamda oynansın ve toplar sağa sola kaçmasın diye. Bunun yanı sıra okullarımızın bütün potalarını yeniledik. Yenilemeye de devam ediyoruz. Aslında bu bizim işimiz değil ama gençler bizim için çok önemli. Sermaye bizim. Ayrıca bütün parklarımızın içine yürüyüş yolları koyduk. Spor aletleri koyduk köylerimize kadar. Şu an en ücra köyümüzde bile parkımız ve spor aletimiz var. Okullarımız tatile girmeden hem ortaokul hem de lise öğrencilerimizin tamamına yani 130 bin öğrencimize spor ayakkabısı dağıtacağız. Gençlik haftası münasebetiyle de müjdelemek istiyorum. Mustafa Ceceli konseri de gerçekleştireceğiz. Gençlerimize duyuruyorum.

BU GÜZELLİĞİ HERKESİN GÖRMESİ VE YAŞAMASI LAZIM

Ben 15 yıl önce kendi çocuklarımla beraber Çanakkale’ye gittim ve o kadar çok duygulandım ki aslında bunu 2 yerde yaşadım. Bir tanesi Ramazan’da umreye gitmiştim. Medine’deydim. Ramazan’da orada 20 gün boyunca oruç tuttum. Akşam iftar sofrası seriliyor. Her gün Ramazan ayında namazdan önce ezan okunuyor herkes orucunu açıyor ama öyle bir ortam ki siz diyorsunuz ki bugün ben 20 kişiye, 30 kişiye sofra açıyorum. Caminin içinde ikindi namazının ardından herkes sofrayı sermeye başlıyor. İçerisine hurma koyuyor, süt koyuyor. Siz yürürken tanımadığınız birisi elinizden tutuyor ve arapça ‘Benim soframa otur’ diyor. Bende dolaşmak istiyorum. O güzelliği görmek istiyorum. Birkaç adım atıyorum bir başkası elimden tutuyor. Ne kadar güzel bir şey. Tanımadığınız birisine sofrasına oturtturup ona iftar açtırmak istiyorsunuz. Tamamen Allah rızası için. Hiçbir bünyevi menfaat yok. Sizde hiç tanımadığınız birisinden davet alıyorsunuz. Bu güzelliği herkesin görmesi ve yaşaması lazım dedim. İstedim ki herkes gelsin buraya gelsin ve bunu yaşasın. Çünkü başka türlü anlaşılmaz.

50 BİN ÖĞRENCİMİZİ UÇAKLA ÇANAKKALE’YE GÖTÜRDÜK 

Bu duygunun ikincisini de Çanakkale’de yaşadım. Çanakkale’ye gittim. ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı. Düşün altında yatan binlerce kefensiz yatanı’ bakıyorsun toprak kıpkırmızı. Bastığın yerde şehit kanını görüyorsun. Belki altında yatan kefensiz bir şehit var. Ürperiyorsunuz. Sizi ayrı bir manevi duygu sarıyor. Gencecik bu vatanın öğrencileri, evlatları 15,20 yaşlarında gençleri gelmişler 7 düvele karşı vatan topraklarını korumak için, bayrağımızı indirtmemek için, ezanımızı susturmamak için, vatanımızda yaşayan insanların namusunu çiğnetmemek için canlarını o tanklara, toplara, mermilere siper etmişler ve şehit olmuşlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’deki, Conk Bayırın’daki o hatırasını anlattığı bu nasıl bir iman ki diyor ön siperdekiler çıkıyorlar düşmana hücum ediyorlar. Onlar 1-2 dakika içinde şehit oluyorlar. Onun bir arka sırasındakiler az önce şehit olan arkadaşlarını görüyor 1-2 dakika içerisinde kendisinin de şehit olacağını biliyor bir an bile tereddüt göstermeden o da ileri atılıyor. Bu nasıl bir iman? Bu nasıl bir vatan aşkı? Öyle bir savaş ki milyarda ihtimali olmayan mermiler havada çarpışmış. Orada dedim ki elimde imkan olsa tüm Gaziantep’i buraya getiririm. Buradaki bu atmosferi onlara yaşatırım. Demek ki duam kabul olmuş ki Allah nasip etti. Belediye Başkanı oldum. İlk gerçekleştirmek istediğim projelerin başındaydı. Bugün itibariyle 50 bin öğrencimizi uçakla Çanakkale’ye götürdük. Projemiz halen devam ediyor. Bu yıl ve gelecek yılda 40 bin öğrencimizi daha götüreceğiz. 2019 yılına kadar toplamda 82 bin öğrencimizi ve vatandaşımızı İnşallah Çanakkale’ye götürmüş olacağız. 

GAZİANTEP KÖFTE DEMEK

Hıdırellez güzel geçti. Yağlı köfte yoğurma yarışması düzenledik. Yarışmaya katılanlara leğen hediye ettik ve dereceye girenlere de altın ile ödüllendirdik. Gaziantep köfte demek. Köftesiz olmaz. Tüm annelerimizin anneler gününü şimdiden kutluyorum. Anneler gününde alanda annelerimize karanfil dağıtacağız. 

BU YIL 5 BİN KİŞİYE İFTAR VERECEĞİZ 

Ramazan ayı dini hayatımızda da sosyal hayatımızda da çok önemli bir yere sahip. Şahinbey Belediyesi olarak ramazan ayına büyük bir önem veriyoruz. Bu yıl 5 bin kişiye iftar vereceğiz. Ramazan ayında aile ziyaretleri gerçekleştireceğiz. Sahura kadar uyumayacağız. Ramazan botunca ev ev, mahalle mahalle, sokak sokak gezerek hem ihtiyaç sahibi ailelerimize yardım edeceğiz. Hem de ramazanın bereketinden faydalanacağız. 

ÇAT KAPI ZİYARETLERİ UMRE'Yİ HATIRLATIYOR

Geçmişte çat kapı gittiğimiz evler oldu. Onların o misafirperverliği ve onlarla hemhal olmak güzel bir şey. Ramazan ayında yaptığımız çat kapı ev ziyaretleri Umre'de hiç tanımadığım insanların bizi sofrasına çağırması veya bizim onlarla oturduğumuz duyguları yaşatıyor bana. Bizim insanımızın gözü, gönlü çok geniş. 

İFTAR SOFRALARINDA BEŞ YILDIZLI OTELLERE GİTMİYORUM DA BEĞENMİYORUM DA

İftar sofralarında beş yıldızlı otellere gitmiyorum da beğenmiyorum da. Ama bizim Şehreküstü konaklarında tarihin mistik havası içerisinde iftar yapmaktan mutlu oluyorum. Camilerimiz, tarihi evlerimiz içinde birbirini tanımayan insanların iftar yapması daha çok hoşuma gidiyor. Bana inanılmaz mutluluk veriyor. Vatandaşlarımızı bu konaklarda verdiğimiz iftarlara davet ediyorum. 

HEM İBADET EDİYORUZ HEM SAĞLIĞIMIZA KAVUŞUYORUZ

Bizim geleneksel hale getirdiğimiz kan bağışı kampanyamız bu yıl da devam ediyor. 16 Mayıs'ta yine Demokrasi Meydanı'nda kan bağışı kampanyamız var. Sabah saat 08:30'dan itibaren Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Kan Bankası'nın işbirliğiyle kan bağışı etkinliği tertipledik. Kan Merkezi'nin de yoğun talebi var. Ramazan ayında kan bağışı düşüyor. Ramazan ayından önce gerçekleştireceğimiz kan bağışı kampanyası, Ramazan ayında kan ihtiyacı olanların da ihtiyaçlarını karşılayacak. Aynı zamanda bir sünneti yerine getiriyoruz. Özellikle de bahar aylarında doktorlar kan vermeyi tavsiye ediyor. Hem ibadet ediyoruz hem de sağlığımıza kavuşuyoruz. 2012 yılında yaptığımız kan bağışında 2012 ünite kan bağışı yapıldı. Rekorların başladığı yıldı. Tüm vatandaşlarımızı kan vermeye davet ediyorum. Ayrıca kan vermek isteyenler 2 gün öncesinden ilaç almasınlar. 

TÜRKİYE'NİN İTİBARI ARTTI 

16 Nisan referandumu birçok açıdan çok önemliydi. Çünkü ilk defa bu millet kendi anayasasını kendisi gerçekleştirdi. Bu zamana kadar hep darbecilerin yaptığı anayasayı oyladık. Ama ilk defa parlamentonun yaptığı anayasa oylandı. Kısmi de olsa bir anayasa değişikliği oylandı. Sandıktan 'Evet' çıktı. Bu önemliydi. Biz cumhurbaşkanlığı ile başkanlığı birleştiriyorduk, gençlere değer veriyorduk, milletvekili sayısını 600'e çıkarıyorduk ama en önemlisi çift başlılığı ortadan kaldırıyoruz. Gaziantep'te de yüzde 62,5 gibi 3 kişiden 2'sinin 'Evet' dediği bir Gaziantep olması bizi son derece mutlu etti. Bundan sonra anayasa kitapçıkları fırlatılmayacak. Dolar ve euro düştü. Türkiye'nin itibarı arttı. Dünya politikasına yön verir hale geldik. Dünyanın lider ülkesi olacağız.

ÇETİN KARABIYIK