6 Milyar dolarlık ziyaret
Tarih:1.5.2017
Hindistan'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'G20'de Türkiye ile birlikte yer alan Hindistan dünyanın en büyük demokrasisidir' dedi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de Türkiye-Hindistan İş Forumu'nda konuştu.
Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
''Hindistan ile ikili ticari hacmimizin 2016 sonu itibariyle yaklaşık 6,5 miylar dolara ulaşması memnuniyet vericidir. İkili ticaret hacmimizin dengesiz olduğu da bir gerçektir. Karşılıklı yatırımların artırılmasını önemli görüyoruz.
Türkiye genç ve nitelikli iş gücü disiplinli finans sektörü ile bölgesinde ve dünyada önemli bir aktör haline ekonomik olarak gelmiştir. G20'de Türkiye ile birlikte yer alan Hindistan dünyanın en büyük demokrasisidir. Hindistan dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen serbest pazar ekonomilerinden biri durumundadır. Hindistan'dan çok daha fazla turist bekliyoruz. Özellikle balayılar için ülkemiz çok müsait bunun için de bekliyoruz.''
6 MİLYAR DOLAR İTHALAT
Öte yandan iki ülke arasındaki ticaret hacminde dengesizlik göze çarpıyor. Türkiye'nin Hindistan'dan yaptığı ithalat 6 milyar dolarken, ihracat ise 650 milyon dolarda kaldı.
Bu sebeple Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı ziyaret ticaret hacmindeki dengesizliğin giderilmesi açısından da önem taşıyor.