Önlemler arttırıldı
Tarih:11.1.2017
Önceki gün Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik gerçekleştirilen saldırı sonrasında şehirde güvenlik önlemleri arttırıldı.Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü önünde yaşanan, bir teröristin öldürüldüğü bir polisin yaralandığı terör saldırısının ardından şehirde güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Emniyet Müdürlüğü önüne demir bariyerler yerleştirildi, olayın gerçekleştiği bölgeye yakın iş merkezleri önünde araçların uzun süre beklemesine izin verilmezken, bu kurala uymayan araçlar çekici vasıtasıyla otoparka çekildi. Öte yandan saldırının yaşandığı yere yakın olan esnaf ise yaşanan saldırılardan olumsuz yönde etkilendiklerini dile getirdi.
 
“ZARARA UĞRADIK”
 
Suzan Yakut: “Burada çok kötü bir olay yaşandı. Kimse bu olaydan memnun değil. Bir polisimiz yaralandı, polisimize geçmiş olsun. Olayın yaşandığı gün işyerimizi saat 16.00’da kapattık. Tabi ki bu çok kötü durum. 3-4 saatlik bir zarara uğradık.”
 
“BÖYLE ŞEYLERE 
ALIŞIK DEĞİLİZ”
 
Muzaffer Birelli: “Türkiye genelinde böyle olaylar yaşanması çok kötü, psikolojiler bozuk. Ekonomik sıkıntı yaşatıyor, insanlar dışarı çıkmaya korkuyor. Böyle şeylere alışık değiliz. Dün olayın seslerini duyduk. Müşterilerimiz vardı korkumuzdan iç tarafa doğru koştular. Baya etkilendik.” 
 
“DAHA İYİ ŞEYLER OLACAĞINA İNANIYORUM”
 
Tuncay Sarı: “Esnaf olarak terör olaylarından işlerimiz etkileniyor. Müşterilerimiz bu konudan rahatsız oluyorlar. Çatışma esnasında dükkanımın kapısını kilitledim, ne müşteri aldım içeriye ne de elemanlarımı ve müşterilerimi dışarı çıkardım. Bu durumdan herkes çok rahatsız oldu. Gaziantep gibi gazi bir şehirde böyle bir olayın olması çok kötü bir şey. Devletimiz bu olaylara haddinden fazla el atıyor fakat daha iyi şeyler olacağına inanıyorum.”
 
“İÇİMİZDEKİ HAİNLERİ LÜTFEN ÇIKARSINLAR”
 
Hüseyin Bildirici: “Biz esnaf olarak olanları kınıyoruz, şu anda işyerlerimiz onların yüzünden çalışmıyor. Devlet büyüklerimize, yetkililerimize sesleniyoruz içimizdeki hainleri lütfen çıkarsınlar. Olay yaşandığı esnada işyerimizi bıraktık biz de onları takip etmeye başladık. Yetkilimiz bir şahıstan şüphelenmişti, olay olunca o şahsı takip etti. Sadece Gaziantep değil Türkiye’de böyle olayların yaşanmasını istemiyoruz.”
 
“BİZ BURAYI BIRAKIP GİDEMEYİZ”
 
Halil Özkaraman: “Önceki gün silahlı bir saldırı oldu, şükür polisimiz gerekeni yaparak anında cevabını verdi. Gaziantep gibi güzel, turizm ile anılan bir şehrin böyle terör olayları ile anılması bizleri yeteri derecede olumsuz yönde etkiliyor. 2015’in 5’inci ayından bu güne kadar biz turizm anlamında bitmiş durumdayız, hiç iş yapamıyoruz. Biz esnaf olarak yetkililerin esnafın zor durumda olduğunu görüp ona göre tedbirler almasını istiyoruz. Bizim kiramız, SSK’mız, vergimiz çalışıyor biz burayı bırakıp gidemeyiz. Devletimizin, hükümetimizin, polisimizin, milletimizin arkasındayız. Ama esnaf biterse her şey biter biz bunu istemiyoruz. Terör bizi yıldıramaz, bize düşen ne ise biz onu yapacağız. Hiçbir zaman başarılı olamayacaklar. Dün olay yaşandığında çok fazla panik yaşandı çünkü çok yakınınızda çatışmalar oluyor önceden de bomba patlamıştı yine bizim işlerimiz ve iş yerlerimiz zarar görmüştü. Burada bulunan esnaflar çok ciddi sıkıntılardan geçti. Yüzde 90 oranında bizim işlerimiz düştü. Formaliteden işlerimizi açıp akşama kadar dükkanlarımızda bekliyoruz. Terörü biz çıkarmadık, esnaf olarak biz sorumlusu değiliz. Gastronomi şehriyiz ama gastronomimiz şu anda bitmiş durumda. Turizm şehriyiz turizmimiz şu anda bitmiş durumda. Emniyet Müdürlüğü, belediye, göç idaresi yani bütün kurumların bir arada olması çok ciddi sıkıntılar doğuruyor. Çatışmanın olduğu yerde en azından 300 tane Suriyeli işlem yaptırıyor. Bunlar bir yerde davetiye çıkarıyor.”
 
“TALİHSİZ OLAYLAR OLMAYA DEVAM EDİYOR”
 
İsmail Esen: “Terör olayını şiddetle kınıyoruz. Bu sürekli olan bir şey. Emniyetin önlem aldığını görüyoruz ama ne yazık ki talihsiz olaylar olmaya devam ediyor. Burada bulunan esnaf çok tedirgin. İş olarak da tedirgin, piyasa çok hareketsiz geçiyor, vatandaş bu caddeye gelmeye korkuyor. Ben neredeyse 18 yıldır buradayım, hiçbir zaman bu dönem gibi olmamıştı. Suriye’den gelen göçmenlerle ilgili de çok büyük sıkıntılar var. Olağan ama olmaması gereken şeyler yaşıyoruz.” Bilge Ülke Güzel