BAŞARAMAYACAKSINIZ
Tarih:11.1.2017
Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü’ne saldıran terörist kapıda görevli polis memurlarının dikkati sayesinde büyük bir faciadan dönüldü.
 
Gaziantep’te dün saat 15.20 sularında İl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası araç giriş kontrol bölümündeki polis noktasına silahlı saldırıda bulunuldu. Emniyet Müdürlüğü önüne gelen terörist ellindeki silah ile ateş ederek Müdürlüğe girme teşebbüsünde bulundu. Teröriste anında ateş açarak karşılık veren polisler, yaklaşık 2 dakika süren çatışmanın ardından teröristi etkisiz hale getirdiler. Başka bir terörist olma ihtimaline karşın yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bir polis memuru ise hafif şekilde yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Saldırı, polis noktasında bulunan görevli polis memurlarınca anında karşılık verilmesi ile büyük bir facianın eşiğinden dönüldü.
 
Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü’ne saldıran terörist kapıda görevli polis memurlarının dikkati sayesinde büyük bir faciadan dönüldü. Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü’ne elinde silahı ile girmeye çalışan bir teröristin katliam yapmasını kapıda görevli polis memurları önledi. Teröristi fark eden polis memuru silahını çekerek ateş eden alçağı öldürdü. Gaziantep’te dün saat 15.20 sularında İl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası araç giriş kontrol bölümündeki polis noktasına silahlı saldırıda bulunuldu. Emniyet Müdürlüğü önüne gelen terörist ellindeki silah ile ateş ederek Müdürlüğe girme teşebbüsünde bulundu. Teröriste anında ateş açarak karşılık veren polisler, yaklaşık 2 dakika süren çatışmanın ardından teröristi etkisiz hale getirdiler. Başka bir terörist olma ihtimaline karşın yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bir polis memuru ise hafif şekilde yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Saldırı, polis noktasında bulunan görevli polis memurlarınca anında karşılık verilmesi ile büyük bir facianın eşiğinden dönüldü.
 
2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Çatışmanın hemen ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi protokol girişinin bulunduğu caddeyi trafiğe kapatan ekipler, durdurdukları 27 KN 383 plakalı araçta arama yaptı. Araçta olayla ilgili olduğu düşünülen bir bilgisayar kasası ve ajanda ele geçirildi. Ajandanın içerisinde ise kentte tanınmış kişilerin yer aldığı isim listesinin bulunduğu iddia edildi. Şahıslar sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Olayla bağlantılı olduğu iddiası ile araçta bulunan 2 kişi gözaltına alındı.
 
İŞ MERKEZLERİNE GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI
 
Saldırı ikinci bir saldırganın olduğu, çevredeki iş merkezlerine kaçtığı ifadeleri üzerine emniyet ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Ekipler, Emniyet Müdürlüğü çevresindeki bazı işyerlerine giriş çıkışı yasaklarken yapılan araştırmalarda sonuç alınamadı. Emniyet yetkilileri saldırganın tek kişi olduğunu, ikinci bir kişinin olmadığının değerlendirildiğini kaydetti. 
 
Saldırıdan sonra ilk resmi açıklama valilikten!
 
Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan saldırının ardından ilk resmi açıklama Gaziantep Valiliği tarafından yapıldı. Gaziantep Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “İlimizde bugün saat 15.20 sularında İl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası araç giriş kontrol bölümündeki polis noktasına silahlı saldırıda bulunulmuştur. Saldırıya polis noktasında görevli polis memurlarımızca anında karşılık verilmiş ve saldırgan etkisiz hale getirilmiştir. Bu menfur saldırıda bir Polis Memurumuz hafif şekilde yaralanmıştır. Hastanede tedavi altına alınan polis memurumuzun hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Yaralı polisimize Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Emniyet teşkilatımıza ve şehrimize geçmiş olsun. Emniyet birimlerimizce söz konusu saldırıya ilişkin gerekli inceleme ve araştırmalar başlatılmış olup gelişmelerle ilgili ayrıca bilgi verilecektir.”
 
İKİNCİ TERÖRİST OLDUĞU İDDİASI
 
Gaziantep Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğüne yönelik saldırıda tek saldırganın bulunduğunu ve bu teröristin de çatışma anında öldürüldüğünü açıkladı. Gaziantep Emniyet Müdürlüğüne yönelik saldırıda bir terörist öldürülürken, ikinci teröristin kaçtığı iddia edilmişti. Gaziantep Valiliği, saldırganın tek kişi olduğunu, etkisiz hale getirilen saldırganla birlikte bir tabanca ele geçirildiğini ve saldırıda ikinci bir kişinin bulunmadığını açıkladı. Saldırıyla ilgili çok sayıda kişinin gözaltına alındığı da belirtildi.
 
YARALI POLİSİN HAYATİ TEHLİKESİ YOK
 
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde çıkan çatışmada yaralanan polis memurunun tedavisi sürüyor. İl Emniyet Müdürlüğü bahçesi girişinde çıkan, bir teröristin etkisiz hale getirildiği çatışmanın ardından yaralanan ve ambulansla SEV Amerikan Hastanesine kaldırılan polis memurunun ameliyata alındığı belirtildi. Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan polisin, hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Bu arada İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren ve bazı birim amirleri, yaralı polisin tedavi gördüğü hastaneye giderek, yetkililerden sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı.
 
TERÖRİSTİN CESEDİ ADLİ TIP’A KALDIRILDI
 
Saldırıda Emniyet Müdürlüğü araç girişi önünde ölü ele geçirilen teröristin cesedi, polislerin incelemesinin ardından çağırılan cenaze aracına taşındı. Kimliği belirsiz teröristin cesedi, otopsi için Adli Tıp Kurum morguna götürüldü.
 
Yaşanan hain girişime Gaziantep’ten ortak ses yükseldi
 
KURTULMUŞ: Gaziantep saldırısı İzmir’dekine benziyor
 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: “Gaziantep’teki olayın, İzmir’deki olaya benzer olduğunun anlaşıldığını belirterek, Türkiye’de terör örgütleri arasında hiçbir fark kalmadığını, aynı ofisin şubeleri, aynı merkezin yan kolları gibi çalıştığını söyledi. ‘TBMM’den kabul edilerek çıkacağına işaret ediyor’ Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gaziantep bir teröristin öldürüldüğü bir polisin de hafif yaralandığı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Türkiye’de terör örgütleri arasında hiçbir fark kalmadığını, aynı ofisin şubeleri, aynı merkezin yan kolları gibi çalıştığını söyleyen Kurtulmuş, Gaziantep’teki olayın, İzmir’deki olaya benzer olduğunun anlaşıldığını belirterek, Türkiye’de terör örgütleri arasında hiçbir fark kalmadığını, aynı ofisin şubeleri, aynı merkezin yan kolları gibi çalıştığını söyledi.
 
ÇELİK: KAHRAMAN EMNİYETİMİZİ TEBRİK EDİYORUM
 
Ak Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik: “Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’müze yapılan hain saldırıyı kınıyor, yaralı polisimize acil şifa diliyorum. Kahraman emniyetimizi tebrik ediyorum. Bu hain saldırıyı başarısızlığa uğratan Gaziantep Emniyet Teşkilatı’mızın her bir mensubuna en kalbi şükranlarımı sunuyorum.”
 
GÜL: CESUR POLİSİMİZİ TEBRİK EDİYORUM
 
AK Parti Genel Sekreteri Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül : “Gaziantep’imizde emniyete yönelik saldırıyı kınıyorum. Kahraman polisimizi tebrik ediyor, yaralı polisimize Allah’tan acil şifa diliyorum.”
 
TAYYAR: 15 TEMMUZ’UN ACISINI ÇIKARTMAYA ÇALIŞIYORLAR
 
Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gaziantep’te polisin büyük dikkati sayesinde büyük facianın önlendiğini belirterek, “Bomba yüklü aracın olabileceği düşüncesiyle bölgede şüpheli araçlarla ilgili operasyon var” dedi. Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik saldırı ardından konuşan Şamil Tayyar, “Türkiye uzunca süredir terör kuşatmasında, yakın zamanda Rus büyükelçisine kast ettiler, yılbaşı gecesi İstanbul’da, daha sonra İzmir’de adliyeyi basmaya çalıştılar. Gaziantep’te emniyet binasına baskın planlanmış. Şükürler olsun ki, görevli polislerin büyük dikkati sayesinde bir büyük facia önlenmiş gibi gözüküyor. Bir polisimizin hafif yaralandığı bilgisi ulaştı. Eylemi gerçekleştirmeye çalışan hainin teröristin öldürüldüğü ifade ediliyor. Operasyon devam ediyor. İkinci bir teröristin olduğu ifade ediliyor. Yine bomba yüklü aracın olabileceği düşüncesiyle bölgede şüpheli araçla ilgili operasyon var. Dolayısıyla şu ana kadar gelinen noktada polisin büyük bir dikkat ve özenle bir büyük tehlikeyi önlediğini görüyoruz. Belli ki bunlar burada durmayacaklar, Türkiye’nin her bölgesinde farklı eylem türleriyle diz çöktürmeye çalışacaklar. 15 Temmuz’un acısını çıkartmaya çalışıyorlar. Şükürler olsun başaramadılar. Bundan sonra da başaramayacaklar. Ben bu vesileyle büyük dikkati ve özeni sayesinde büyük faciayı önleyen emniyet görevlilerine teşekkür ediyorum” dedi.
 
“Amerikan gizli servisinin özel olarak çalıştığı şehirlerden birisi”
 
Tayyar, ‘’Gaziantep, bölgenin en fazla risk taşıyan şehirlerinden birisi. Buna rağmen emniyetin burada insan üstü mücadele verdiğini düşünüyorum. Gaziantep El Bab’a kadar ulaşan Fırat Kalkanı operasyonunun yürütüldüğü merkez. Bu operasyon öncesi DEAŞ’a komşuluk yapan bir şehirdi. Sınırımızdan DEAŞ kendi teröristlerini bölgeden sokabiliyordu. Yabancı istihbarat örgütünün cirit attığı, terör örgütlerini modere etmeye çalıştığı bir şehirden bahsediyoruz. Bu kadar gizli elin olduğu şehirde verilen mücadelenin insan üstü olduğunu düşünüyorum. Operasyonel manada iyi bir tedbir alındığını düşünüyorum. DEAŞ, FETÖ ve PKK’nın en güçlü olduğu sınırdaki şehirlerimizden birisi. Bu güçlü örgütlenmeye rağmen, Gaziantep Emniyeti’nin büyük mücadele ve başarısının olduğunu gözlemliyoruz. Son dönemdeki karanlık eylemlerde parmak izi, ayak izine rastladığımız Amerikan gizli servisinin özel olarak çalıştığı şehirlerden birisidir. Adana konsolosluğu Gaziantep’te özel projeler üretip bir çok ajanla irtibat kuruyor. Bu kadar kuşatmanın içinde yürütülen mücadelenin başarılı olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde bunca terör teşebbüsüne rağmen Gaziantep halkının da bu kuşatma karşısında yılgınlığa kapılmadığını görüyorum. Bir tarafta güvenlik güçleri, diğer tarafta onlara destek veren halk var’’ şeklinde konuştu.
 
UZER: TÜRKİYE’YE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKSİNİZ
 
AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer: “Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan hain saldırıyı kınıyor, yaralı polisimize acil şifalar diliyorum. Kahraman emniyetimizi tebrik ediyorum. Barışın, huzurun, kardeşliğin ve sanayinin sembol kenti Gaziantep’i karıştıramayacak, Türkiye’ye diz çöktüremeyeceksiniz. Başaramayacaksınız.”
 
SALDIRIYI ŞİDDETLE VE NEFRETLE KINIYORUM
 
AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer: “Gaziantep’te Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan hain silahlı saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyor, yaralı polisimize acil şifa diliyorum. Gaziantep’teki hain silahlı saldırıda yaralanan kahraman polisimize dualarımızla Allah’tan acil şifa diliyorum. Emniyetimize geçmiş olsun. Terörle mücadelede kararlılıkla operasyonlar gerçekleştiren, canlarını ortaya koyan Gaziantep Emniyet Teşkilatımıza şükranlarımı sunuyorum.”
 
YÜKSEL: TEBRİK EDİYORUM
 
AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel: “Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan hain saldırıyı kınıyor, yaralı polisimize acil şifa diliyorum. Kahraman emniyetimizi tebrik ediyorum.”
 
ERDOĞAN: KAHRAMAN POLİSLERİMİZİ KUTLUYORUM
 
AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan: “Gaziantep’te teröristleri saf dışı bırakan kahraman polislerimizi kutluyorum.”
 
EKİCİ: YARALI POLİSİMİZE ŞİFA DİLİYORUM
 
CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici: “Hainlere geçit vermeyen kahraman emniyet mensuplarımıza şükranlarımı sunuyor, yaralı polis ve vatandaşımıza acil şifa diliyorum.”  
 
ŞAHİN: POLİSLERİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN
 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: “Gaziantep Emniyeti’ne saldıran teröristlere haddini bildiren polislerimizden Allah razı olsun. Olayda yaralanan kahraman polisimize de Allah’tan acil şifa diliyorum.”
 
FADILOĞLU: YİĞİT POLİSLERİMİZE TEBRİKLER
 
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu: “Yaralı polisimize şifalar diliyorum. Emniyet Müdürlüğü’müze geçmiş olsun. Yiğit polislerimize tebrikler. Başaramayacaksınız. Valiliğimizin açıklamalarını takip edelim. Bilgi kirliliğine itibar etmeyelim lütfen. Rabbim güvenlik güçlerimizi korusun.”
 
TAHMAZOĞLU: BAŞARAMAYACAKSINIZ
 
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu: “Hainlere fırsat vermeyen Kahraman Gaziantep polisimizi tebrik ediyorum. Başaramayacaksınız. Gazişehrimiz boyun eğmeyecek. Türkiye de boyun eğmeyecek. Size inat bir olacağız, birlik olacağız.”
 
HIDIROĞLU: “HAİN SALDIRIYI KINIYORUZ”
 
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu: “Hain saldırıyı lanetliyor, yaralı polisimize acil şifalar diliyoruz.”
 
KONUKOĞLU: “BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN”
 
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Emniyet Müdürlüğüne yönelik gerçekleştirilen hain saldırıyı kınayarak, “Dikkatleri sonucu olası bir faciayı önleyen kahraman polislerimize teşekkür ederim” dedi. Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğüne yapılan terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınayarak, silahlı çatışmada yaralanan polisimize Allah’tan acil şifalar temenni etti. Emniyet Teşkilatına ve şehrimize geçmiş olsun dileklerini ileten Konukoğlu, “Emniyet güçlerimiz büyük bir cesaretle saldırıya anında karşılık verdiler. Dikkatleri sonucu olası bir faciayı önleyen kahraman polislerimize teşekkür ederim. Kalleş saldırıda can kaybımızın olmaması en büyük tesellimizdir. Gaziantep Valimizi ve Emniyet Teşkilatımızı kutluyorum’’ dedi.  Terör eylemlerinin ülkemizin huzurunu, milletimizin birlik beraberliğini, kardeşliğini ve istikrarını hedef aldığını bir kez daha ifade eden GSO Başkanı Konukoğlu, terör ve arkasındaki karanlık şer odaklarına, Gaziantep’in hiçbir zaman geçit vermediğini ve vermeyeceğini vurguladı. Konukoğlu, şunları kaydetti: ‘’Birlik ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu kötü senaryoları daha önce de gördük. Gaziantepliler her zaman devletinin ve güvenlik güçlerinin yanındadır.  Terör odaklarına en güzel cevabı, birbirimize her zamankinden daha fazla kenetlenerek vereceğiz. Rabbim, şehrimize ve ülkemize bir daha böyle bir olayı yaşatmasın. Emniyet camiamıza ve tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Dualarımız yaralı polisimizle, Allah acil şifalar versin.’’
 
TİRYAKİOĞLU: EMNİYET TEŞKİLATIMIZA GEÇMİŞ OLSUN
 
Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu: “Saldırıda yaralanan kahraman polisimize acil şifalar diliyorum. Gazi şehrimize ve tüm polis teşkilatımıza geçmiş olsun. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne saldıran teröristlere fırsat vermeyen kahraman polislerimizden Allah razı olsun.”
 
TOPRAK: GAZİANTEP TERÖRE GEÇİT VERMEYECEKTİR
 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Osman Toprak: “Her bir tarafı şehit kanıyla sulanan; barışın, sevginin ve kardeşliğin başkenti Gaziantep teröre geçit vermeyecektir.”
 
ÖZKEÇECİ: CAN KAYBIMIZIN OLMAMASI EN BÜYÜK TESELLİMİZ
 
Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özgeçeci: “Teröre karşı tek yürek olan Gaziantep hainlere asla geçit vermez. Canları pahasına terörle mücadele eden polisimizden Allah razı olsun. Gaziantep’te kahraman güvenlik güçlerimiz olası bir faciayı önledi. Hain saldırıda can kaybımızın olmaması en büyük tesellimiz. Bu hain teşebbüsü can kaybı olmadan bertaraf eden Emniyet Müdürlüğü’müze ve kahraman polislerimize minnet borçluyuz. Rabbim yardımcıları olsun.”
 
KAPLAN: TERÖRÜ VE DESTEKÇİLERİNİ ŞİDDETLE LANETLİYORUZ
 
GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan, Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü önünde yaşanan çatışmada yaralanan polise acil şifalar dileyerek,“Gaziantep baş verir baş eğmez. Kentimizi ve ülkemizi kaosa sokmak isteyen terörü ve destekçilerini şiddetle lanetliyoruz” dedi. Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğine dikkat çeken GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan güçlü bir ekonomiye sahip olan Türkiye’nin bu süreci birlik ve beraberlik içerisinde aşacağını belirtti. Kaplan Gaziantep Emniyet Müdürlüğüne yönelik saldırıyı lanetlediklerini de söyleyerek teröristleri kahramanca püskürten emniyet mensuplarını kutladı. Kaplan yaptığı yazılı açıklamada “Gaziantep Emniyet Müdürlüğüne yönelik iki terörist tarafından düzenlemek istenen saldırı emniyet mensuplarımızın dikkati, duyarlılığı ve kahramanca çatışmaya girmesi sonucunda püskürtülmüştür. Gaziantep’e ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğümüze geçmiş olsun. Teyakkuz halindeki emniyet birimlerimiz bu tür girişimlere İzmir’de olduğu gibi, Gaziantep’te olduğu gibi, yurdun dört bir yanında olduğu gibi canlarını ortaya koyarak cevap vermeye devam edecektir. Bizlere de sanayici olarak, ihracatçı olarak, bu ülkenin bir vatandaşı olarak düşen en büyük görev vatanımıza, milletimize, devletimize, bayrağımıza sahip çıkmamız, bağımsızlığımızın sembolü olan bayrağımızı her koşulda zirveye taşımaya devam etmektir. Bir olmak, birlik olmak ve birlikteliğimizi koruyarak her türlü zorluğa karşı göğüs germek zorundayız. Milletçe birlikteliğimiz her türlü terör belasının üstesinden gelecektir ” dedi. 
 
AY: BU OYUN TUTMAYACAK
 
Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı İbrahim Ay, dün Gaziantep’te gerçekleşen terör saldırısını kınadı. GGC Başkanı Ay, yaptığı açıklamada; “İnsanlık dışı olan terör eylemi İzmir’in ardından Gaziantep’i hedef aldı. Bu saldırı terörün vicdansız yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Ülkemizde bu tür saldırılarla yaratılmaya çalışılan kendilerince her ne ise, bu oyun tutmayacak, milletimiz daha güçlü bağlarla birbirine kenetlenecektir. Türk milletine yapamayacağınız tek şey yüzyıllardır bizi birbirimize sımsıkı kenetleyen bu güçlü bağları yıkamamak olacaktır. Etle tırnak gibi birbirine bağlanmış bu millet, dünya var oldukça bu topraklarda hür ve bağımsız yaşamaya devam edecektir. Teröre teslim olmayacağımızı göstereceğiz. Bu hain saldırıda yaralanan polis memurumuza acil şifalar diliyorum”dedi. HABER MERKEZİ