‘EVET’ DİYECEKLER VAR
Tarih:10.1.2017

Cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifi için Genel Kurul mesaisi dün başladı. AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, CHP’den bile bu değişikliğe evet diyecek milletvekillerinin olduğunu söyledi.

Meclis Genel Kurulu’nda anayasa görüşmeleri dün gergin bir havada başladı. Görüşmeler hakkında gazetemize açıklamada bulunan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, bu sistemle birlikte Türkiye’deki siyasi mekanizmanın çok daha hızlı hareket etmesini sağlayacağını belirtti.

TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ MEKANİZMANIN ÇOK DAHA HIZLI HAREKET ETMESİNİ SAĞLAYACAK

Koçer yaptığı açıklamada, “Anayasa değişikliği görüşmeleri meclis genel kurulunda başladı. Uzun zamandır Türkiye’nin gündeminde olan bir konu. Sadece AK Parti döneminde değil, geçmiş hükümetler döneminde, geçmiş başbakanlar gündeminde ya da bir çok siyasi partinin programında yer alan başkanlık sistemi, Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında ve diğer değişiklikleri de içeren tasarıyla birlikte meclise sunuldu. Geçtiğimiz günlerde bunun komisyon çalışması gerçekleşti. Mecliste şuan itibariyle geneli üzerinde görüşmeler devam ediyor. Bu sistem Türkiye’deki siyasi sıkışmanın çıkarsılzığın önünü açacak ve Türkiye’deki siyasi mekanizmanın çok daha hızlı hareket etmesini sağlayacak. Maddelere baktığımız zaman 18 maddenin bir çoğu Türkiye’deki seçim sistemini azaltan, yeniden düzenleyen Cumhurbaşkanlığı seçimi ile meclis seçimini bir araya getiren ve mekanizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayıcı birçok hususu öngörüyor.Bu maddelerden en önemlilerden bir tanesi de Cumhurbaşkanlığı sistemi. Meclisin ve milletvekillerinin daha etkin çalışması meclisteki Anaysal görevlerinin yasa yapma görevlerinin daha etkin olmasını öngörüyor bu değişiklik.”

BUNLAR TÜRKİYE’NİN MENFAATİNE

Sistem içerisinde Başbakanlığın ortadan kalktığını ve başkan yardımcılığı sisteminin ortaya çıktığını belirten Koçer, “Milletvekillerinin esas itibariyle görevlerinin de yasa yapma ve meclisteki denetim mekanizmalarını yürütme şekline dönüyor. Tüm bunların hepsine baktığımız zaman bunlar Türkiye’nin menfaatine. Siyasi istikrarı Türkiye’nin gerek ekonomi, gerek siyasal gerek sosyal anlamda bu gidişatını daha iyiye taşıma gayreti. Bununla birlikte Türkiye 1980 Anayasası’ndan sonra en kapsamlı bir Anayasa değişikliği yapmış olacak. Anaysal değişikliğe zaten karşı çıkanlara baktığımız zaman dış mihraklar doğru yolda olduğumuzu daha da iyi anlıyoruz. Dolaysıyla Türkiye’nin güçlenmesi ve istikrarı yakalaması içinde Anayasal değişikliklere şuanda ihtiyaç var.”dedi.

NİHAİ KARARI HALK VERECEK

Ana muhalafet partisi CHP’nin almış olduğu tavır hakkında da konuşan Koçer, “Muhalefet etme hakkı tabiki vardır. Muhalefet çıkar karşı fikrini söyler, önerge verir, iç tüzüğün kendisine tanıdığı tüm hakları kullanır ancak bunu bir eylem şekline ve şiddete başvuracak bir ifade şekline sokmasını yadırgarız, böyle bir şey söz konusu değil. Demokrasi kültürü içerisinde tıpkı kanun çalışmalarında olduğu gibi bunlar görüşülür. Muhalefet kendi görüşünü ortaya koyar. Önerge varsa önergesini verir. Bu görüşmeden sonra da bu oylama gerçekleşir. 330 oyu aldığımız zaman bu zaten meclisin karar vereceği bir husus değil halka gidelecek sonuçta. Nihai kararı halk verecek. Egemenlik, diyoruz, halkın iradesi diyoruz. O zaman buna saygı duyacağız. Refarandum tarihinde sandığa gideceğiz ve oyumuzu hep birlikte kullanacağız.”

MUHALEFET PARTİLERİ BU MADDELERİ EKSİK YA DA YARIM ANLATIYOR

Koçer, şöyle devam etti, “Muhalafet partilerinin bu Anayasa değişikliğindeki maddelerin birçoğunu eksik ya da yarım anlattığını vurgulayan Koçer, “Bu 18 maddeyi işlerine geldikleri gibi anlatıyorlar. Referandum sürecine girildiği zaman önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili tanıtımlar kamuoyuna yapılacak.”

MHP’NİN KATKISI VAR

Anayasa değişikliğinde MHP’nin katkısının olduğunun altını çizen Koçer, şunları kaydetti: “330 sayısına ulaşacak hatta fazlası da olacak çünkü bu işin doğru olduğuna inan ülkenin geleceği için bunun şart olduğuna inan MHP katkısı var. Ben CHP’den bile bu değişikliğe evet diyecek insanlar olacağını tahmin edebiliyorum.”dedi.

ÇETİN KARABIYIK