ŞEHiT AiLELERiNE KONUT TALEBi
Tarih:10.1.2017

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı 1. Birleşim Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Şehit aileleri için anlamlı maddeler görüşüldü. CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Sucu, Gaziantepli şehitlerin ailelerine 50 Bin Konutluk Kuzey Şehir Projesi’nden yer verilmesi önerisinde bulundu.

Meclise Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak Başkanlığında gerçekleşen toplantıda 49 maddenin görüşüldüğü toplantıda gündem dışı olarak 3 madde daha görüşülerek oy birliği ile karara bağlandı.

SUCU: “ŞEHİT AİLELERİNE KONUT VERİLSİN”

Gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu, Gaziantepli şehitlerin ailelerine 50 Bin Konutluk Kuzey Şehir Projesi’nden yer verilmesi önerisinde bulundu. Öneriye ilişkin konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak ise, “Kuzey Şehir Projesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile hazırlanmış bir projedir. TOKİ’ye yeri biz tahsis ettik, inşaatı TOKİ yapıyor. Bu nedenle buradaki dairelerin tasarrufu TOKİ’ye ait. Sucu’nun önerisini TOKİ’ye ileteceğiz. Bilindiği gibi Hükümetinde konuyla ilgili çalışması var. Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ile KADEM Sosyal Yardım Kuruluşu ile şehitlerimizin isimlerinin yaşatılması için bir orman çalışmamız var. Benimde Sucu’nun söylediği hususa katkı olması amacıyla Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimizin Huzur Ödenekleri’ni şehit ailelerine yardım hususunda yardım kampanyası başlatabiliriz” dedi. Başkanvekili Toprak tarafından gündeme sunulan öneri meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

GAZİANTEP’İN CADDE VE SOKAKLARI ŞEHİT İSİMLERİYLE ANILACAK

Gündemin 49.maddesinde yer alan, “5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7. Maddesinin (g) fıkrası ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 81. Maddesi gereği Büyükşehir Belediye Meclisinin 26.01.2005 tarih ve 15 sayılı kararı ile kabul edilen cadde ve sokak isimlendirme kriterleri çerçevesinde; vatanın birliği ve bütünlüğü için görevi başında şehit olan asker ve polislerimizin adını yaşatmak amacıyla ilimizin muhtelif cadde ve sokaklarına şehitlerimizin isimlerinin verilmesi” maddesi gündeme geldi konu hakkında konuşan Başkanvekili Osman Toprak, “Gerek Gaziantepli şehitlerimizin gerekse İzmir’de terör saldırısını önlemek için canını siper eden Şehit Polis Memuru Fethi Seki’nin isminin yaşatılması için böyle bir gündem maddemiz var. İmar Komisyonunda tüm şehitlerimizin isimlerinin yaşatılması için uygun yerlere isimlerinin verilmesi görüşülecektir” dedi. İlgili madde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

DENETİM KOMİSYONU SEÇİMLERİ YAPILDI

Meclis Toplantısında gündemin 1.maddesinde yer alan Denetim Komisyonu üye seçimi gerçekleştirildi. 45 meclis üyesinin oy kullandığı seçimde Denetim Komisyonuna Ak Partili Ümmü Gülsüm Avcı, Mehmet Ali Polat, Bekir Aksoy, Mehmet Kesik ve CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu seçildi.

 FATMA ŞAHİN’E KREDİ YETKİSİ

Meclis gündeminin 7.maddesinde yer alan GASKİ Genel Müdürlüğü ihale hazırlığı yapılan “Nurdağı İlçesi Muhtelif Mahallelerde Şebeke ve Depo Yenilenmesi Yapım İşi” için İller Bankası A.Ş.den 11 milyon 800 bin lira kredi, ‘Nizip İlçesi Salkım Köyü Dere Islahı Yapım İşi’ için İller Bankası’ndan 9 milyon 440 bin lira kredi kullanılması, GASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş Narlı Bölgesi’nde kurulması planlanan ‘GASKİ Narlı Trafo Merkezi Yapım İşi’ için İller Bankası’ndan 13 milyon lira kredi kullanılması ve krediye ilişkin her türlü iş ve işlemlerin yürütülmesi hususunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi ve teklif karar oy birliği ile kabul edildi.

İŞİTME KAYBI TARAMA PROGRAMI GÜNDEMDE

Gündemin 3.maddesinde yer alan ve Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında yapılacak olan ‘Yenidoğan İşitme Tarama Programı’ işbirliği protokolünü imzalaması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi maddesi gündeme geldi ve Kon hakkında konuşan Başkanvekili Toprak, “Yenidoğan çocuklarda işitme kaybının olup olmadığı konusunda tarama gerçekleştirilecek. İlerleyen yaşlara kadar çocuklarda işitme kaybı olup olmadığı tespit edilemiyor, teşhis edilemediği içinde tedavisi mümkün olmuyor. Konuyla ilgili Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte çalışılacak” dedi. Teklif karar olarak oylanan madde oy birliği ile kabul edildi.

AKTOPRAK MAHALLESİ’NİN HASTANE TALEBİ

Aktoprak Mahallesi’nde işlevini yeterince yerine getiremeyen bir sağlık ocağının olduğunu dile getiren ve mevcut alana küçük de olsa bir bölge hastanesinin kurulması gerektiğini sözlerine ekleyen Mehmet Sucu, “Aktoprak’ta işlevini az gören bir sağlık ocağı görüyoruz. Vatandaşlar bu sorunu mecliste gündeme getirmemizi istediler. Vatandaşlar o alanda küçük de olsa bir bölge hastanesi istiyorlar. Bu konunun meclisimiz aracılığı ile Sağlık İl Müdürlüğü’ne iletilmesin istiyoruz.” dedi. Aktoprak Mahallesi’ndeki mevcut sağlık alanından haberdar olduklarını ve milletvekilleri kanalı ile yeni bir alana taşınarak daha geniş sağlık hizmeti sunulacağını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, “Aktoprak Mahallesi’ndeki sağlık ocağı ile ilgili milletvekillerimizin bilgisi var. Mevcut alanda FETÖ operasyonları sırasında bir okula el konulmuştu. O okulun sağlık alanı olarak hizmet vermesi gündemde.” sözlerini kullandı.

Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından Ocak ayı 2. Birleşim Toplantısının 13 Ocak 2017 Cuma günü saat 15.00’te yapılmasına karar verildi.BİLGE ÜLKE GÜZEL