MECLİS KARIŞTI
Tarih:16.12.2016

Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı ikinci birleşiminde Erdem Koleji’nin yıkılıp yerine ticari konut alanı yapılma kararı alınmasının tartışması meydana geldi.  Osman Toprak başkanlığında yapılan 45 maddenin görüşülüp oy birliği ile kabul edildiği Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oldukça gergin anlar yaşandı. Erdem Koleji yıkılması konusunun yanı sıra Şehitkamil İlçesi Osmangazi Mahallesi’ndeki imar değişikliği maddesi de tansiyonu yükseltti. Hasan Türk ile Osman Toprak arasında gerilim dolu anlar yaşanırken CHP gurubu bu maddeye ret oyu verdi. 

 

TÜRK AÇIKLAYIN DEDİ TOPRAK CEVAP VERDİ

 

Büyükşehir Belediye Meclisi Yeditepe Mahallesi’ndeki Özel Erdem Koleji’nin yıkılarak yerine ticari konut alanı yapılmasına onay verirken bu duruma CHP’li Meclis üyeleri itirazda bulundu. AK Parti Meclis üyeleri mahkeme kararını uyguladıklarını söyledi. 

Meclis Gündeminin 21. maddesi olan Yeditepe Mahallesi’ndeki Özel Erdem Koleji’nin yerindeki değişiklikte tartışmalar neden oldu. CHP’li Hasan Türk, Yeditepe Mahallesi’ndeki Özel Erdem Koleji’nin yıkılarak yerine ticari konut alanı yapılacağını iddia etti. Şayet böyle bir şey yoksa bunun açıklanmasını istedi. Madde hakkında söz alan Hasan Türk, “ Özel Erdem Koleji’nin yeri yıkılacak mı, yıkılacaksa burası yeniden eğitim alanı mı olacak yoksa ticari alan mı olacak? Bunun açıklanmasını istiyoruz. Gaziantep 1. İdare Mahkemesi bizim oylayacağımız imar planının uygun olmadığını belirtiyor. Burada 1/5.000 binlik plan ile 1/25.000 binlik plan uyumsuz” dedi. 

 

TOPRAK: UYUMLU HALE GETİRİYORUZ

 

Türk’ün Erdem Koleji ile ilgili sorularına Başkan Osman Toprak cevap verdi. Başkan Toprak, “Burada 1/5.000 binlik plan ile 1/25.000 binlik plan uyumsuz. Bunu uyumlu hale getiriyoruz. Yapacağımız imar planı ile alt ve üst plan uyumlu hale gelecek ve Erdem Koleji yıkılacak. Yerine konut yapılacak” şeklinde cevap verdi.

 

BAZILARINA RANT SAĞLANIYOR İDDİASI

 

45 maddenin görüşüldüğü mecliste bazı maddelerde CHP’li Meclis üyeleri ile Ak Partili Meclis üyeleri karşı karşıya geldi. Gündemin birinci maddesi olan “Şehitkamil İlçesi Osmangazi Mahallesi’ndeki imar değişikliği” konusunda Hasan Türk ile Başkan Osman Toprak arasında tartışma yaşandı. 

Türk, yapılan plan değişikliğiyle bazılarına rant sağlandığını iddia etti.  “Burada yapılan imar değişikliği ile 4 kat olan konut izni 8 kata çıkartılıyor. Bu yapılan uygulama doğru değil. Anladığım kadarıyla burada birilerine rant sağlanıyor. Bu maddeye Gaziantep Mimarlar Odası Şubesi de itirazda bulundu. Biz CHP grubu olarak bu maddeye ret oyu veriyoruz” dedi. 

 

SADECE PLAN NOTU EKLİYORUZ

 

Türk’ün konuşmasından sonra iddialara cevap veren Başkan Osman Toprak herhangi bir rantın söz konusu dahi olmadığını belirterek; “Rant söz konusu değil.  Burada emsal kararların uygulanmasına dikkat ediyoruz. İmar değişikliği de yapmıyoruz. Sadece plan notu ekliyoruz. Gaziantep’in nitelikli sitelere ihtiyaçı var. Bunun için buranın 4 kattan 8 kata çıkmasına izin veriyoruz. Burada amaç site içinde yeşil alanın daha fazla olması”  dedi.