Fiyatların düşmesini bekliyorlar
Tarih:16.12.2016

Trafik sigortalarındaki yüksek fiyatlar vatandaşı zor duruma düşürürken, sigortacılar da trafik sigortasındaki yüksek fiyatların düşmesini beklediklerini belirtiyor. Kasko ile sigortayı birleştirip mümkün olduğu kadar düzgün bir fiyatla çok daha fazla potansiyel sağlanacağını düşündüğünü söyleyen Cem Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Cem Arslan, bu yıl yapılmayan değişikliğin 2017’de yapılmasını temenni ettiklerini dile getirdi. Albayram Sigorta Yetkilisi Niyazi Albayram ise Dünyada yaşanan ekonomik sıkıntıların trafik sigortası fiyatlarının yükselmesine neden olduğunun ve 2017’de rutin vergi artışı olacağını ifade etti. 

 

BEKLENTİLERİMİZİ BULAMADIK

 

Geçen yıllarda 12. ayda yaşanan trafik sigortası artışını bu yıl göremediklerini söyleyen Cem Arslan,  “Her sene gibi olacağını düşündük ama bu sene beklentilerimizi bulamadık. 12.ay da çok yoğun çalışan şirketlerdik geçen yıla nazaran bu sene çok düşük. Sıfır araba çalışmamız hiç yok denecek kadar az. Halkın ekonomik dengesi çok zayıf. Maliyetler çok yüksek bu nedenle herkes yeni araba almaktan kaçınır duruma geldi. Piyasadaki bu sıkıntılar tabii ki genel anlamda doların yükselişi, avronun yükselişi işlem hacminin düşmesine neden oldu. Bizim yıllardan beri yaptığımız işlemler şudur 12.ayda yeni araç alışları günde 10-15 tane olması gerekirken şuanda bir tane bile alamıyor insanlarımız. Bu da tabii ki bizim için çok kötü bir etki yarattı. Beklentilerimizi bulamadık. Bu da piyasanın kötü olasından kaynaklı oldu.” dedi.

BU DÜZENİ DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Şuanda trafik sigortalarının fiyatlarının normale göre yüksek olduğunu, özellikle motosikletlerde 1000-1500 liraya kadar fiyatlar verildiğini dile getiren Arslan, bu nedenle kimse motor almamaya çalıştığını çünkü halk için çok maliyetli bir durum olduğunu söyledi. Cem Arslan, “Bizim aslında devletten beklentimiz şuydu; fiyatların düşmesi yönündeydi. Trafik sigortalarını rahatlatmaktı, fakat bir türlü bu olmadı. Bizim istediğimiz aslında şudur, tüm sigortacılar olarak Avrupa’da olduğu gibi kasko ile sigortayı birleştirip mümkün olduğu kadar düzgün bir fiyatla çok daha fazla potansiyel sağlayacağımızı düşünüyorum. Yeni yıldan da beklentim budur, belki bakanlarımız toplanarak bir karar verip de kasko ve trafik sigortasını birleştirirse o zaman fiyatlar düşecek diye bekliyoruz. Böyle bir şeyin olması tabii ki ekonomide bir canlılık yaratacak, herkes aracına sigorta yaptıracak şu anda piyasada dolaşan araçları yüzde 30-35’inin sigortası bulunmamakta. Bu da kazalarda bizim için ters tepki yaratıyor. Çünkü kaza oluyor ve trafik sigortası yok, evet trafik sigortasının olmaması demek ruhsat sahibinin bu parayı cebinden ödemesi anlamına geliyor. Bu sefer de halkın arasında şöyle bir oluşum başladı trafikte olmaması gereken kavgalar, dövüşlerin hepsini yaşamaya başladık. Avrupa’da ki sistemde şu vardır kaza yaptığında herkes ehliyetini, ruhsatını, trafik poliçesini verir olay yerinden ayrılır. Bizde öyle değil, bizde kaza yaptığın zaman suçu karşı tarafa yüklemek ve kavgalara yönelmek meydana gelmeye başladı. Bizim bu düzeni değiştirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

PİYASADA DOLAŞAN TEHLİKE

Sigortaya verilen önemin artması gerektiğine değinen Cem Arslan, “Bizim de sigortaya verdiğimiz önem çok fazla, Türkiye olarak vermek zorundayız çünkü her aracın bir kaskosu olmak zorunda bunun da en kolay yolu kasko ve trafik sigortasını birleştirip tek bir poliçe altında toplayıp daha uygun fiyatlarla herkesi sigortalandırmaktır. Bugün halkımız olarak eve götürecek ekmek parası derdine düşmüşken aracın trafik sigortasını yapmayalım bu sene kalsın gelecek sene yaparız gibi düşündükleri için gelecek sene zamlı fiyatları görünce hiç yaptırmıyorlar. Bu da piyasada dolaşan bir tehlikedir. Biz bu tehlikeyi yenemiyoruz.”  şeklinde konuştu.

BOŞ BOŞ OTURUYORUZ

Sigorta yaptırmaya gelen müşterilerin fiyatları yüksek bularak poliçe yapmadan gittiklerini söyleyen Cem Arslan, “Bizim 2017’den beklentimiz kalmadı, çünkü 2016 beklentilerimizi alamadık. Şu anda boş boş oturuyoruz. 2017’den tek beklentimiz bu işlere bir düzenleme getirilmesi. Bunun hazine müsteşarlığı tarafından veya sigorta firmaları tarafından düzenlenip düzgün bir yoluna sokulması gerekir. Halkımız da bekleyiş içerisinde, haberlerde, sosyal medyada trafik sigortası fiyatları düşecek şeklinde duyuruluyor, müşterilerimiz bu haberler doğrultusunda bizi arıyor fiyatları duyunca vazgeçiyorlar. Halkımız bu bağlamda evinin, iş yerinin sigortasını yaptırmıyor. Sadece araba sigortası tehlike arz oluşturduğu için sadece araba sigortasını yapalım çıkıp gideli diyorlar. Bizim bunu yaygınlaştırmamız gerekiyor, zorunlu hale getirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

 

EN ÇOK SİGORTA OTOMOBİLDE

Türkiye ve Gaziantep genelinde sigortalı araçlar hakkında bilgilendirmede bulunan Niyazi Albayram ise, “Türkiye’de şuan itibariyle alınan verilere göre 19 Milyon araç trafiğe kayıtlı halde bulunmakta. Bunun yaklaşık yüzde 50’si otomobil grubu yüzde 18’i kamyonet, çok az bir grupta traktör ve motosiklet bulunmakta. En çok sigortalı araçlar otomobil grubu yaklaşık yüzde 90 trafik sigortaları bulunmakta. En az ise motosiklet ve traktörlerde bulunuyor. Gaziantep’te ise yaklaşık 500.000e yakın araç trafikte bulunmakta 150.000 civarında da ehliyetli sürücü mevcut. Gaziantep trafik yoğunluğu en fazla olan iller arasında yer almakta dolayısıyla fiyat tarifesi olarak trafik sigortasında birçok ili geride bırakmaktadır.” dedi.

FİYATLARIN DÜŞMESİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR

Halkın şikâyetçi olduğu, trafik sigortalarındaki yüksek fiyatların düşmesinin zor olduğuna işaret eden Albayram, “Son zamanlarda trafik sigortalarında yüksek oranda bir prim artışını gözlemlemekteyiz, kamuoyu bunu çok yakından takip ediyor. Yapılan uygulamalardaki değişiklikler, teminatların eklenmesi bu fiyatı arttırmakta, fakat bunun yanı sıra dünyanın yaşadığı ekonomik olaylar, dövizdeki yükselişler bu fiyatları arttırmakta. Yani sigortayı diğer etkenler de etkilemektedir. Devlet kanadında uğraşlar var fiyatların düşürülmesi yönünde. Fakat fiyatların düşmesi şu anda mümkün görünmüyor.  Ancak fiyatların hızlı bir şekilde yükselmesi konusunda çalışmalar var.” şeklinde konuştu.

Niyazi Albayram, “Her yıl yılsonunda bütün vergilerde olduğu gibi motorlu taşıt vergilerinde de rutin vergilerin artış oranında fiyat artışı olmaktadır. Bu tahmini olarak yüzde 10-15 Aralığında değişmekte. Bunun yanı sıra sıfır araç alımlarında ÖTV özel tüketim vergisinde dışarıdan ithal edilen araçlar konusunda büyük oranda bir değişiklik yapıldı.” dedi. BİLGE ÜLKE GÜZEL