'Bekleyen değil, yardım beklenen ülke konumuna geldik'
Tarih:8.12.2016

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, AFAD'ı överek, ''Bekleyen değil, yardım beklenen ülke konumuna geldik'' dedi.
Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, afetlerin tek elden koordine edilmesi için 2009 yılında Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının kurulduğunu belirterek, ''AFAD, doğal ve insan kaynaklı ya da teknolojik afetlere karşı bu tür afetlerle karşılaşmadan önce yapılacak müdahalenin arttırılması, bu anlamda milli kaynaklarımızın daha verimli kullanılması amacıyla oluşturulmuş bir kurumdur. 2009 yılından bu güne çok ciddi yol almış ve çalışanları ile profesyonelleşmiş bir kurum haline gelmiştir. AFAD artık felaketler başa geldiğinde müdahalede bulunan afet yönetim politikalarını geride bırakmıştır. Şimdi afetler henüz gerçekleşmeden önlemeye çalışan Afet Risk Yönetim Sistemini uygulamakta ve zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme aşamalarından oluşan ve Bütünleşik Afet Yönetimi Sistemi olarak adlandırılan yeni bir modeli benimsemektedir '' şeklinde konuştu.
AFAD'ın, kurulduğu günden itibaren, sorumlu olduğu her alanda sistem kurmaya, riskleri yönetmeye gayret gösterdiğini ifade eden Uzer, ''AFAD, Sistematik, sürdürülebilir, bilişim teknolojilerini, uydu ve havacılık gibi ileri teknolojileri entegre bir sistem içinde kullanan, Türkiye Afet Müdahale Planını geliştirmiştir. Bu plan ile AFAD koordinasyonunda bakanlıklarımız, merkez ve yereldeki tüm kurum ve kuruluşlarımız, valiliklerimiz, yerel yönetimlerimiz ve STK’larımızla birlikte afetlerin 'Sıfırıncı Dakikasında', Türkiye’nin ortak gücü olarak harekete geçebilecek bir sistem oluşturmuştur. 2011 yılı Ağustos ayında Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu tarafından onaylanan ve 2012 yılında yürürlüğe giren Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı, ülkemizin deprem risklerini azaltmada bir yol haritası niteliğindedir. Afetlerden sonra etkin ve hızlı müdahaleyi sağlayacak şekilde barınma ihtiyaçlarının sağlanması için çadır ve çadır içi malzemelerinin depolandığı 27 adet lojistik depo kurulumu çalışmalarına başlanmış ve 24’ü tamamlanmıştır.
Afet riski yüksek olan ülkemizde, bireyden başlamak üzere toplumun tüm katmanlarının afet hazırlığı düzeylerinin artırılması için başlatılan Afete Hazır Türkiye projesiyle 6,5 milyonu aşkın vatandaşımız afetlerde doğru davranış şekillerini öğrendi'' ifadelerine yer verdi.
Kampanya kapsamında “Afete Hazır Aile”, “Afete Hazır Okul” “Afete Hazır İşyeri”, “Afete Hazır Gençler” projelerin yürütüldüğünü vurgulayan Milletvekili Uzer, ''Türkiye,2016 Küresel İnsani Yardım raporuna göre geçtiğimiz yıl Amerika’nın ardından en çok uluslararası yardım yapan ülke konumuna geldi. Türkiye Gayrı Safi Milli Hasılasının yüzde 0,37 ‘sini insani yardımlara ayırması nedeniyle de dünyanın en cömert ülkesi olmuştur. Türkiye, AK Parti hükümetleri ile yardım yapılan ülke konumundan dünyanın her ülkesine yardım yapan ülke konumuna gelmiştir. Türkiye’nin gerçekleştirdiği 3,2 milyar dolarlık insani yardım, geçen yıl dünyada yapılan yardımın yüzde 11‘ini oluşturmaktadır. Bunların yanında, seçim bölgem olan Gaziantep’te misafir ettiğimiz ve AFAD’ın koordinasyonuna verilen Suriyeli mülteciler konusuna değinmek istiyorum. Bildiğiniz üzere 2011 yılı Nisan ayında başlayan, Suriye’den ülkemize ve dünyaya yönelik göç hareketleri Türkiye'de AFAD’ın koordinasyonunda yürütülmektedir. 
Türkiye’nin “açık kapı politikası” uygulaması ile ülkemize gelen bu insanlar yeni bir hayata başlamışlardır.
Bugün itibarıyla 254 bin 812 Suriyeli, 10 ilimizde kurulan 24 geçici barınma merkezinde kalmaktadır. 
Ülkemizde toplam 2 milyon 503 bin 597 Suriyeli de geçici barınma merkezleri dışında bulunmakta olup toplam rakam 
2 milyon 758 bin 409’dur'' dedi.
İslahiye’de 2, Nizip’te 2, Karkamış’ta 1 olmak üzere toplam 5 adet geçici barınma merkezinin hizmet verdiğini vurgulayan Uzer,'' AFAD’ın kurduğu ve yönettiği barınma merkezleri, sadece barınmaya değil, insanların tüm fiziksel, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarına yönelik dinamik merkezlerdir. Barınma merkezlerinde, Millî Eğitim, Sağlık, İçişleri, Diyanet ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla son derece etkili ve entegre bir sistemle, gerek barınma merkezlerinde gerekse barınma merkezi dışındaki Suriyeli mültecilere yönelik hizmetler gerçekten takdire şayan bir şekilde sürdürülmektedir. 80 bin Suriyeli çocuk barınma merkezlerimizdeki okullarda savaş sebebiyle yarım kalan eğitimlerine devam etmekte, barınma merkezlerinde açılan okullarla Suriye’de eğitimleri yarım kalan çocuklar Türkiye’de savaşın dilini değil bilginin dilini öğrenmektedirler. Eğitimlerine devam eden Suriyeli çocuk sayısı 460 bine ulaşmıştır. Tüm Suriyeli misafirlerimiz ülkemizde ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Bugüne kadar 900 binin üzerinde ameliyat, 20 milyonun üzerinde poliklinik hizmeti verildi. Türkiye bugüne kadar, Suriye vatandaşları için, uluslararası standartlara göre 12 milyar ABD dolarını aşkın bir kaynak kullandı. Türkiye’nin bu olağanüstü çabalarına karşın, uluslararası camia ülkemizde bulunan Suriyeliler için yalnızca 500 milyon ABD doları katkıda bulundu'' ifadelerini kullandı.
AFAD'ın , Irak’taki karışıklıklar nedeniyle yurtlarından edilmiş insanlar için 2014 yılından itibaren Türkmenler, Yezidiler ve yardıma muhtaçlar için binden fazla insani yardım TIR'ı gönderdiğini dile getiren Milletvekili Ahmet Uzer, 
''2014 yılında İsrail’in saldırılarına maruz kalan Gazzeli kardeşlerimizin ihtiyacı olan 1,5 milyon dolarlık tıbbi malzeme ve ilaç yardımında bulunuldu. Ayrıca 2016 yılı Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde, gıda, giysi, ilaç, kırtasiye malzemesi ve insani yardım malzemesi Gazze halkına AFAD tarafından ulaştırılmıştır. Bu süreçte ulaştırılan yardım miktarı 166 milyon TL’ye ulaşmıştır. Somali’de yaşanan kuraklıkta, Filipinler’de ki tayfun felaketi sonrasında,
Ebola virüsü ile mücadele eden Afrika’da, Japonya depreminde, Pakistan, Bosna Hersek, Afganistan ve Sırbistan’daki sel felaketinde AFAD vardı. Yani bekleyen değil, yardım beklenen ülke konumuna geldik. 'Beklenmeyene Hazırlık' sloganı ile yoluna devam eden bu güzide kurumumuzun 2017 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum'' diye konuştu.