GAÜN ile güç kazandık
Tarih:8.12.2016

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile dünyanın 14 ülkesinden 124 üyesi bulunan Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Rektör Prof. Dr. Ali Gür’ün makamındaki protokol töreninde konuşan KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Kafkasya ve kardeş coğrafyalardaki üniversiteler aracılığıyla geleceğe ışık tutacak bir vizyon belirlemenin ve dil, kültür, sanat, tarih, ekonomi, eğitim gibi alanlarda ortak bilimsel çalışmalar yapmayı hedefleyen Kafkasya Üniversiteler Birliğinde Gaziantep Üniversitesini görmenin kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.
GAÜN ile güç kazandık
Protokol ile KÜNİB ve GAÜN’ün gerek Türkiye, gerekse insanlığın geleceği için ortak proje geliştirme, ulusal ve uluslar arası düzeyde etkinlikler düzenleme ve bölgesel işbirlikleriyle akademik diplomasi oluşturma gibi konularda işbirliği yapacağını kaydeden Prof. Dr. Korkmaz, “Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür hocamızın deneyim ve vizyonu bize büyük bir güç katacaktır. 14 ülkeden 124 olan üye sayımız, yeni katılımla 125 üniversiteye yükselmiştir. Bölge ve Türkiye sorunları için ciddi projeler üreten oldukça stratejik bir konumu bulunan Gaziantep Üniversitesi ile birliğimiz daha da güç kazandı” dedi.
''Yüzümüz hem Batı hem Doğu’ya dönük''
Gaziantep Üniversitesinin 52 bin öğrencili, dünyanın 107 ülkesinden yaklaşık 3 bin 700 öğrencisine ev sahipliği yapan uluslararası bir üniversite olduğuna işaret eden Rektör Prof. Dr. Ali Gür ise, “Üniversite olarak, ülkemizin jeopolitiğine uygun olarak, yönümüz hem Doğu, hem Batı’ya dönük. Gelişen dünyada uluslararası networkler çok önem taşıyor. Üniversitemiz, Orta Doğu ile ilgilendiği kadar Kafkasya ile ilgili de çalışmalar yapmakta ve projeler üretmektedir. Dünyanın en iyi bin üniversitesi arasına girmeyi başaran Gaziantep Üniversitesi, KÜNİB’e katılarak ülkemizin, üniversitemizin eğitimdeki deneyimini komşu ülke üniversiteleriyle paylaşmak ve onlarla daha yakın işbirliği kurmak arzusundadır. İnşallah, KÜNİB’e üye 14 ülkeden 124 üniversite ile yeni projeler yapacağız ve etki alanımızı genişleteceğiz” diye konuştu.