YANIK KAZALARINA DİKKAT
Tarih:7.12.2016

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kış mevsiminin gelmesiyle birlikte yanık vakaları yaz aylarına göre artış gösterdi. 25 Aralık Devlet Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi’nde görev yapan hekimler; kışın gelmesiyle birlikte yanık vakalarının ve çeşitliliğinin arttığının altını çizerek insanların bu durum için önlem alması gerektiğini belirtti.

EN ÇOK BU AYLARDA YAŞANIYOR

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan 25 Aralık Devlet Hastanesi Yanık Merkezi Yetkilisi Dr. Ahmet Erkılıç şu şekilde konuştu;Her sene olduğu gibi kışın gelmesiyle bu konu ile ilgili bilgilendirme yaparız ama pek bir etkisini görmedik. Kış yanıkları ile yazın gördüğümüz yanıklar arasında büyük farklar var. Kışın gelmesi ile beraber kapalı alanda yaşama, sobaların devreye girmesi gibi şeyler söz konusu oluyor. Bu da yanık vakalarını hem arttırıyor hem de ağırlaştırıyor.”

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yanık vakarının herkesin başına gelebileceğini dile getiren Erkılıç bu konuda herkesin bilinçli olması gerektiğini söyledi. Yanıkların % 90’ının önlenebilir olduğuna dikkat çeken Dr. Ahmet Erkılıç: “ Yanık bir kazadır fakat dikkatli olmak gerekiyor. Bunda en çok yapılan hataların başında sobanın tutuşturulma anında yanıcı maddelerin sobaya dökülmesi geliyor, bu çok tehlikeli. Yanmakta olan bir ateşe asla ve asla yanıcı bir madde dökülmemesi gerekir. Bu yaptığımız en büyük hatalardan birisi. İkincisi kapalı ortamda ve çok çocuklu ailelerde çocukların eve kilitlenip gidilmesi çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Çocuklar yangınlar çıkartıp can kaybına neden olan büyük yanıklar meydana gelebiliyor. Bunlara aşağı yukarı her sene rastlıyoruz. Düdüklü pencere patlamasından dolayı yanıklar, sıcak sudan dolayı yanıklar ve bu dönemde daha çok rastladığımız Termofor halk arasında Tuluk denir doldurulup ısıtmaya yarayan cihazların patlamasıyla gerçekleşen yanıklar bolca görülebiliyor.”

“SERVİSTE YATAN HASTALARIN ÇOĞU SURİYE’DEN GELİYOR”

Kliniklerinde yatan hastaların çoğunluğunu Suriye’den gelen hastaların oluşturduğunu söyleyen Ahmet Erkılıç; “Suriye’den gelen hastalar genellikle alev yanıkları bir kısmı da şarapnel ve alev yanıkları yani savaş yaralarına bağlı yanıklardan dolayı geliyor. Ama çoğunluğu akaryakıtın tutuşması sonucu meydana gelen ağır yanıklar sonucu hastanemize geliyor.