Şok olacaksınız! İşte pekmezin faydaları...
Tarih:13.11.2016
PEKMEZİN FAYDALARI
Kış kapıya dayanırken bünyenizi güçlendirip grip başta olmak üzere sizleri bir çok hastalıktan koruyan pekmezleri ortaya çıkarma vakti geldi. Uzmanların her sabah bir yemek kaşığı tüketilmesini önerdiği pekmez, binbir derdin devası. Erkeklerin gizli dertlerinden tutun da zayıflamaya kadar bilinmeyen mucize etkileri var.
 
HANGİ PEKMEZ NEYE İYİ GELİR? 
Bilindiği yurdumuzda pek çok pekmez çeşidi vardır. Bunların en bilindik olanları dut, keçiboynuzu ve üzüm pekmezidir. Bir de çok az bilinen Andız pekmezi vardır ki tam bir şifa deposudur. Peki hangi pekmez hangi hastalığa iyi gelir. Sizin için pekmezlerin en belirgin faydalarını derledik. Önce erkeklerin derdinin devası olan pekmezle başlayalım.
 
KEÇİ BOYNUZU : CİNSEL GÜCÜ ARTIRIR
Keçiboynuzu pekmezi kansızlığa karşı en iyi ve en etkili pekmezdir. Tadı ağır olduğundan yemesi pek keyifli değildir. Ancak faydaları müthiştir;
Cinsel gücü artırıcı pekmezdir. Ayrıca sperm sayısını artırıcı özelliği de kesinlik kazanmıştır. Çocuk sorunu yaşayan bireyler tarafından tüketilmesi önerilir.
 
KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ KALBİ GÜÇLENDİRİR
Kolestrolü düşürücü ve tansiyonu dengeleyici etkisi vardır.
Kalbi destekler.
Vücudu güçlendirir. Sizi daha enerjik bir hale getirir.
KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ DİŞLER İÇİN DERMAN
Kansızlığa karşı ön koruyucudur.
Dişlerinizde sorun varsa mutlaka bunu deneyin. Dişleri ve diş etlerini besler derdinizin devası olur. Kemikleri güçlendirici özelliği vardır zira kalsiyum deposudur.
 
KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİ : ZAYIFLATIR
Tatlılar kilo yapma sabıkaları sebebiyle uzak durulan yiyeceklerdir. Ancak keçiboynuzu pekmezi bunun istisnasıdır. Zira zayıflattığına dair ispatlanmış bir özelliği vardır. 
Keçiboynuzu pekmezinin az bilinen özelliği bağırsakları çalıştırdığı için çok iyi bir zayıflama aracı olmasıdır.
 
KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ HAMİLELER İÇİN ÇOK GEREKLİ
Çocuklar ve hamile bayanlar için protein değerleri bakımından çok faydalı olduğu için bu grubun özellikle tüketmesi yararlıdır. 
Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko minerallerini içerir
Akciğer rahatsızlıklarına karşı da keziboynuzu pekmezi önerilmektedir.
 
ANDIZ PEKMEZİ
Toplumda pek bilinmeyen bir pekmez çeşidi olan andız pekmezi, andız ağacı meyvesinden elde edilmektedir. Özellik ile alerji, basur, kaşıntı, saç dökülmesi, sedef hastalığı, Gut, çocuklarda öksürük, yetişkinlerde alt ıslatma sorununun dermanıdır. 
ANDIZ NEDİR NEDEN KIYMETLİ?
ANDIZ bir çam cinsidir. Akdeniz iklimi olan ve özellikle Toros dağları etrafında yer alan il ve ilçelerimizde sıklık ile gözüken bir ağaçtır. Özellikle Anamur, Mersin, Tarsus, Kozan, Gülnar, Aladağlarda sıklık ile görünür. Andızın meyveleri ekim aylarında olgunlaşır ve ortalama fındık büyüklü kadar olurlar. Olgunlaşan bu kozaklar esansiyel yağ asitleri bakımdan çok zengin içeriğe sahiptir.
 
ANDIZ PEKMEZİNİN MÜTHİŞ FAYDALARI
İçerisindeki barındırdığı esansiyel yağ asitleri sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Andız pekmezin tadı biraz acımsı olsa da bir şifa kaynağıdır. Çocuklara sabah ve akşam bir tatlı kaşı erişkinlere ise sabah ve akşam bir çorba kaşığı tüketilmesi uygundur. Andız pekmezi eşsiz bir öksürük şurubudur. Geçmeyen inatçı öksürükleri anında yok eder.
 
ANDIZ PEKMEZİ FAYDALARI
Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Prof.Dr. Ahmet Maranki andız pekmezinin eşsiz olduğunu belirterek faydalarını şöyle sıraladılar;
Saç dökülmelerini önler
Ağızda oluşan yaraları giderir
Ateş düşürücü özelliğe sahiptir
Balgam söktürür ve bronşite çok iyi gelir
Kanı temizler karaciğeri korur.
Dalağı koruyucu özelliğe sahiptir
 
ANDIZ PEKMEZİ ALERJİYE DERMAN
Gut hastalığını önleyicidir
Alerji, kaşıntı ve egzama, sedef hastalığına çok faydalıdır.
Kalbi ve damarlarını korur
Vücudumuzdaki biriken toksinleri dışarı atmamıza yardımcı olur
Bağırsak sistemi için oldukça faydalıdır. Özellikle bağırsakta oluşan parazitleri etkisiz hale getirir, ishal ve basur oluşumu da engeller.
 
ANDIZ PEKMEZİ BÖBREK TAŞINA ÇARE
İdrar yolları için mükemmel bir şifalı bitkidir. İdrar yollarında oluşan iltihabı temizler bunun yanında idrar tutukluğu ve böbrek taşlarına iyi gelir. 
Yetişkinlerde alt ıslatma sorunu için çok faydalıdır.
Cildimiz içinde oldukça şifalı bir bitkidir. Cildimizde oluşan çıbanlara veya iltihaplara krem haline getirip sürüldüğünde toplar ve dışa atımını sağlar.
 
DUT PEKMEZİNİN MÜTHİŞ YARARLARI
Dut Pekmezi ülkemizde en çok yapılan ve hemen her eve giren pekmez türlerinden biridir. Dut temizleyici özelliği sebebiyle özel şifalar barındırır. Haliyle pekmezi de mucizelerin deposudur. Peki nelere iyi geliyor. İşte listemiz;
 
DUT PEKMEZİ KAN YAPAR
Kansızlık derdi olanlar mutlaka tüketmeli. Zira dut pekmezi diğer muadilleri gibi bir numaralı kan yapıcıdır. 
Mide hastalıklarında özellikle de ülser hastalığına karşı dut pekmezi çok iyi geldiği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.
 
DUT PEKMEZİ : ENERJİ DEPOSU
Astım ve bronşit hastalıklarında rahatlatıcı etkisi vardır.
Soğuğa ve soğuk algınlığına karşı dut pekmezi, vücut direncinizi ve vücut ısınızı arttırıcı özelliğe sahiptir.
Sporcular için enerji kaynağıdır.
 
DUT PEKMEZİ ZEKA GELİŞTİRİR
Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcıdır.
Çocukların zeka gelişimine katkısı büyüktür.
İki yemek kaşığı 20 gram pekmez insan vücudu için çok değerli olan 2 miligram demir, 80 miligram kalsiyum ve enerji içermektedir.