İLAÇLAR CEP YAKMAYACAK
Tarih:7.11.2016

SGK’nın ödemediği ve fiyat farkı ortaya çıkan ilaçlar için cep yakan dönem sona erecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada fiyat farklarını ve SGK’nın ödemediği fiyat politikasını sonlandırılacağına dikkat çekti. Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, tüm ilaçların devlet tarafından ödenmesinin imkansız olduğunu söyleyerek kastedilen şeyin SGK’nın ödemediği ilaçlar ve fiyat farkı olan ilaçlar olduğunu belirtti. Tabipler Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca ise vatandaşın umutlandırıldıktan sonra projenin seçim politikasına dönüştürülmemesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu. 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN O AÇIKLAMALARI

Erdoğan konuşmasında "Geçen Başbakanımız ve Sağlık Bakanımızla konuştuk. Dedim ki bakın kesinlikle, kanser dahi, ilaçları nereden gelirse gelsin, bunlardan kesinlikle ücret almamamız gerekir. Biz kalkıp denizi aşacağız, gelip derede boğulacağız. Böyle bir şey olmaz. insan hayatı bizim için bu kadar önemli. Hassas olalım, buralarda suistimale fırsat vermeyelim." dedi.

DEMİRCİ: “SÖZ KONUSU ÖDENMEYEN İLAÇLAR VE FİYAT FARKLARI” 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asıl anlatmak istediği hususun aslında ödenmeyen ilaçlar ve fiyat farkı çıkan ilaçlara getirilecek iyileştirme olduğunu açıklayan Demirci, “Türkiye’ye ilaç fiyat farkı ödenerek getirilen ilaçlar var.  Özellikle kanser hastalığı ve kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlar çok yüksek meblağlara mal oluyor. Sosyal sigortalar bu yüzden bu ilaçların ödemesini kabul etmiyor. İthal ilaçları devlet kendi parası ile alıyor bu da çok yüksek götürüye sebep oluyor. Cumhurbaşkanı’nın anlatmak istediği şey fiyat farkı olan ilaçlar ya da yeni teknoloji ilaçlar olabilir. Bu ilaçları Türkiye ithal etmediği için hasta alamıyor ve bunu parası ile almak zorunda kalıyor. Alınan karar ile aslında yapılmak istenen şey kronik hastalığın pençesine düşmüş vatandaşı bir de ilaç giderleri ile uğraştırmamaktır. Türkiye Eczacılar Birliği olarak biz bu kararı sonuna kadar destekliyoruz” dedi. 

 

İLAÇ FİYATLARI CAN YAKIYOR

Türkiye’de 2015 yılı içinde vatandaşın cebinden ilaç giderleri için 24 milyar, SGK’nın ise 56 milyar para çıktığını aktararak sağlığa yapılan giderlere dikkat çeken Demirci, “Cepten ilaç ödemeleri artık can yakmaya başlamıştı. Vatandaş ciddi manada yüksek ilaç paraları ödüyordu. 2015 yılı için vatandaş cebinden sağlığa 24 milyar lira para ödemiş. SGK ise sağlığa ilaç ve tedavi ücretleri dahil 56 milyar para ödemiş. Neredeyse vatandaş yaklaşık olarak SGK’nın ödemiş olduğu toplam giderin üçte birinden fazlasını kendi cebinden ödemiş durumda. Sağlık sistemi bu yöne doğru olumsuz olarak büyüme göstermiştir. Cumhurbaşkanı’nın dikkat çekmek istediği husus burasıdır” ifadelerine yer verdi. 

 

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINDA ATILACAK BÜYÜK BİR ADIM

Sosyal devlet olmanın da en büyük belirtilerinden birinin sağlık ve ilaç bedellerinin devlet tarafından ödenmesi olduğunu söyleyen Demirci, “Sosyal devlete atılması gereken en büyük adımlardan bir tanesi de vatandaşın ilaç giderlerinin karşılanmasıydı. Sağlıkta piyasa anlayışı olmamalıdır. Sağlıkta sosyal devlet anlayışı ile vatandaşın ilaç giderlerinin karşılanması gerekiyordu. Bu hususta atılmış önemli bir adımdır. Bu duruma eczacılar da büyük destek verecektir. Eczacılar kendi eczanelerinde hasta insanlarla para konusuna girmek istemiyor. 

Türkiye’de 5510 sayılı yasada vatandaşın ödediği katılım payları belirli. Bu yasal durumun çok da değişeceğini zannetmiyorum. Fiyat farkları ve ödenmeyen ilaçlar hususunda yapılan bir iyileştirmedir bu alınacak karar” açıklamalarında bulundu. 

 

 

AĞCA: “SEÇİM POLİTİKASI OLMASIN”

Türkiye’de sağlık giderlerinin çok büyük bir kısmının ilaç giderlerine aktarıldığını gerçekleştirilmesi düşünülen projenin seçim politikası haline getirilmemesi yönünde açıklamalarda bulunan Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, “Keşke böyle bir şey yapabilseler. Türkiye’de sağlık giderlerinin çok büyük bir kısmını ilaç bedelleri oluşturuyor. Kaynaklar bu alana aktarılırsa yapılmayacak şey değil. Türkiye’de ilaçların en az yarısı dışarı ülkelerden para verilerek satın alınıyor. Para verilerek alınan ilaçlar nasıl olacak da ücretsiz vatandaşa verilecek. Umudumuz bu kararın uygulamaya geçmesi yönünde.  Dileriz bu hamle seçim politikası olmaz,  insanların umutları ile oynanmaz” dedi. AHMET ATMACA