Grip aşısını unutmayın!
Tarih:26.10.2016

Mevsimsel geçişten dolayı hızla artan soğuk algınlığına karşı Hatem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Bozdoğan, vatandaşları alınması gereken önlemler hususunda uyardı. Uzm. Dr. Bozdoğan, grip hastalığına yakalanmamak için vatandaşların aralık ayına kadar aşı yapılması gerektiğini söyledi. Uzm. Dr. Serap Bozdoğan, gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığına karşı alınması gereken önlemleri Güneş Gazetesi’ne değerlendirdi. 

 

GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI FARKLI HASTALIKLAR

Şu günlerde yaygın olarak görülen hastalığın grip değil soğuk algınlığı olduğunu ve iki hastalık arasında önemli farklılıklar olduğunu aktaran Uzm. Dr. Bozdoğan, “Henüz grip mevsimine girmedik. Şu anda gördüklerimiz tam grip vakası olmamakla birlikte mevsimsel olarak soğuk algınlığıdır. Grip mevsimi aralık ve mart arasındadır. Vatandaşın aralık ayından önce gribal enfeksiyonlara karşı aşılanmasında da büyük bir fayda vardır. Özellikle aşılama kronik hastalıkları olan astım, koah, kalp hastaları ve 75 yaş üstü insanlar için koruyucu etki gösteriyor” dedi. 

 

AŞI YÜZDE YÜZ ÇÖZÜM DEĞİL

Grip aşılarının yüzde yüz çözüm olmadığını ancak gribe yakalansa dahi sürecin hafif olarak atlatılmasının sağlandığını dile getiren Uzm. Dr. Bozdoğan, “Hastalarımızı aşılayınca hasta yüzde yüz grip olmayacak diye bir şey yoktur. Çünkü grip iğneleri bir yıl önceki girip virüslerine dayanılarak oluşturuluyor. Bu yıl hangi virüslerin ortaya çıkacağı da belirlenemez. Aşılamak yine de hastaların gribe yakalanma riskini azaltır, yakalanmış olsalar dahi sürecin daha hafif geçmesi sağlanır. Onun için kronik hastalıkları olanları grip iğnesi olmaya davet ediyoruz” açıklamalarında bulundu. 

 

GRİBE KARŞI NE ÖNLEMLER ALINABİLİR?

Gribal enfeksiyona karşı alınması gereken tedbirleri sıralayan Uzm. Dr. Bozdoğan, “Vatandaş gribe karşı öncelikle hijyen şartlarına uymalıdır. Soğuk havalarda veya hava kirliliği olduğu zamanlarda dışarıya çıkılmaması gerekiyor. Toplu taşıma araçlarında da dikkat etmek gerekiyor. Toplu yaşam alanlarında yaşayanlar özellikle aşılamaya özen göstermeli. Aşı herkese yapılabilir sadece yumurta alerjisi olanlara aşıyı önermiyoruz” dedi. AHMET ATMACA

Güneş Gazetesiı Dr. Serap BozdoğanHatem Hastanesi