'BU SANATLA SOL ELİMİ KULLANMAYI ÖĞRENDİM'
Tarih:24.10.2016

Yurt dışı ve şehir dışına da tablolar gönderen Taş, “Gaziantep’te bu sanatı sadece biz yapıyoruz. İnsana çok şey katıyor. Benim sol elim çok zayıftı. Filografi sayesinde sol elimi kullanmayı öğrendim” dedi.

“ÇİZİM SANATLARINI TELLE BULUŞTURUYORUZ”

Filografi sanatının resim sanatı olmadığının özellikle altını çizen sanatçı, filografinin tel ve çivi sanatı olduğuna dikkat çekti. Filografi’nin sadece resim değil tezhip ve hat sanatlarını da kapsadığını ifade eden Taş, “Çivileri takıldıktan sonra içinde belli kurallarla teller ördüğümüz bir sanat. Kullandığımız malzemeler bu sanata özel üretilen çiviler ve teller. Diğer sanat dallarıyla da ilintili. Biz yapılan çizim sanatlarını tel ve çiviyle buluşturuyoruz. Filografi sanatını diğer sanatlardan ayıran en önemli özelliğin 3 boyutlu görünüm olduğunu da sözlerine ekleyen Taş, normal resme 3 boyut kazandırmanın zor olduğunu ancak filografi ile çiviler ve teller sayesinde rahatlıkla çizime 3 boyut kazandırılabileceğini söyledi.

TERAPİ İÇİN KULLANILAN SANAT

İzlediği bir video ile filografiye merak saran sanatçı, bu sanata ailecek gönül verdiklerini dile getirdi. Eşine, ağabeyine ve yakınlarına da bu sanatı öğreterek aile sanatı icra ettiklerini söyleyen Taş, “Birimiz çivisini çakıyorsak, diğerimiz tel örgüsünü yapıyoruz. Ailecek yapıyoruz bu işi” dedi. Ancak sanata gönül verenlere bireysel kurs da verdiğini kaydeden Oğuzhan Cem Taş, “Aslında belediyelerimiz bizi destekliyor. Kurs vermemizi istiyor ama zamanımız yok. Biz hobi olarak yapıyoruz ve bireysel kurslar veriyoruz” diye konuştu. Filografi sanatının bir terapi sanatı olduğuna da vurgu yapan Taş, “Herkese öğrenmesini tavsiye ederim. İlk olarak zor gibi görünüyor ama işi öğrenirlerse çok zevk alacakları bir sanat. İngiltere’de down sendromlu çocuklara öğretiliyor mesela. İstanbul’da da bazı özel okullarda seçmeli ders olarak veriliyor. Ben bu sanatla birlikte sol elimi kullanmayı öğrendim. Sol elim çok zayıftı. Bu sanatı yaparken hem sağ hem sol el birlikte kullanıldığı için sol el becerim gelişti. Şimdi her iki elim de aynı güçte. Ayrıca sabır öğreniyorsunuz. Çünkü en küçük tabloda bile 200 çivi var. En büyük tabloda da 13-15 bin çivi var” ifadelerine yer verdi.  

GAZİANTEP’E BU SANATI KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUM

İstanbul, Ankara, Manisa, Diyarbakır’ın yanı sıra Almanya, İsveç, Hollanda gibi yurt dışı ülkelerine de tablolar gönderdiklerini kaydeden sanatçı, Gaziantepli vatandaşların sanat tablolarını satın almadığını söyledi. İki yıldır sadece Gaziantep’te sergi açan Taş, “İki yıldır Gaziantep’e bu sanatı kazandırmaya çalışıyorum. Gazianteplinin sanata ilgisi çok ama alım yok. Halbuki bu sanat çok daha uzun ömürlü ve estetik. Çiviler ve teller renkli olduğundan ışıkta elmas gibi parlıyor. İlerleyen günlerde Gaziantep’te sanat adına daha güzel şeyler olacağına inanıyorum” dedi. (NARİN DEMİRCİ)

Güneş GazetesiOğuzhan Cem TaşGaziantepfilografiTel ve çivi sanatı