Ressam Özen'in sergisine ilgi büyük
Tarih:20.5.2010

“Keşan ve peştamalın ressamı” olan ve çalışmalarında sanatsal kaygılarının öncelik taşıdığını anlatan Özen, resimlerinde figüratif konuların, modern çizgilerle, sosyal yaşama uyarlanmasının görüleceğini söyledi.

 

 

Özen,“Çocukluğum Trabzon’un Çarşıbaşı İlçesi’nin Kerem Mahallesi’nde geçti. Yöre kadınının kullandığı, otantik, yok olmaya yüz tutmuş ve Çarşıbaşı’nda dokunan keşan ve peştamalı resimlerimde kullanmak imzam olmuştur. Nerede olursanız olun, bazen hiç alakasız kişiler veya objelerle yollarınız bir yerlerde kesişebilir. Bazen bu oluşumlar olgunlaşmadan yok olur, bazen de hayatınızı derinden etkileyebilir. Resimlerimde kompozisyondaki bir figür veya nesnenin herhangi bir yerindeki kontur uzantısı, bir başka figürün oluşmasına veya oraya ulaşmadan estetik kaygı içinde yok olmasına neden oluyor” dedi.

“Genel olarak resimde muhakkak bir şey anlatmak gerekmez. Ama resimlerimi ifade tarzım, somut ve soyut karışımı figüratif bir anlatım izliyor” diyen Özen, izleyicinin kendinden bir şeyler bulması ve kültürünü tanımasını amaçlarken, yarınlara kalacak bir belge niteliği taşıması gerekliliğini de düşünerek hareket ettiğini kaydetti.

Özen’in Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, 12 Mayıs’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.