GAZiANTEP’TE BiR iLK
Tarih:20.5.2003

Gaziantep Üniversitesi Mavera Kültür Merkezinde gerçekleşen açılışa kitapseverler, öğrenciler ve vatandaşlar yoğun katılım sağlarken fuara Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ,TÜYAP Fuarcılık Grubu adına konuşan Cihat Alagöz, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel  Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun ve Gaziantepli yazar Ahmet Ümit katıldı.

ZİYARETÇİLERDEN YOĞUN İLGİ

75 yayınevinin katıldığı ve 40 etkinliğe ev sahipliği yapacak olan fuara öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Kitapseverler stantları ziyaret ederek alışveriş yapıp yazarlara kitaplarını imzalatma imkanı bulurken protokol de kitap fuarının önemine vurgu yaptı. İşte Gaziantep’in ilk kitap fuarından öne çıkan başlıklar…

ALAGÖZ; “ŞAHİN’İN DAVETİYLE GELDİK”

TÜYAP Fuarcılık Grubu adına konuşan Cihat Alagöz; “Bu yıl itibari ile Gaziantep’te kapsamlı bir çalışmanın içerisindeyiz. Öncelikli amacımız Gaziantep’te marka haline gelmiş olan fuarların niceliğini ve niteliğini arttırmak. Bu noktada üstlenmiş olduğumuz sorumluluğa çok önem veriyoruz. Sahip olduğumuz gücü Gaziantep’e katkı sunmak adına kullanmaya kararlıyız. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in daveti ve büyük desteğinin yanı sıra ticaret odamızın, sanayi odamızın, borsamızın desteği ile bu organizasyonu yapıyoruz.”

KAVUKÇUOĞLU; “TERÖRE RAĞMEN FUARI İPTAL ETMEDİK”

TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu; “Fuarı ilk kez düzenliyoruz fakat Pazar günü düzenlenen menfur terör eğilimi hepimizi üzdü. Bu olayın arkasından bize birçok yerden bu fuarı iptal etme önerisi geldi. Biz buna direndik ‘hayır’ dedik. Çünkü bizi korkutmak istiyorlar,biz ise korkmuyoruz, korkmayacağız. Teröre karşı, teröristlere karşı dik duracağız, omuz omuza vereceğiz.Birlik içerisinde terör belasını güzel yurdumuzdan def edeceğiz. Bu fuar bizim için Gaziantep’te bir ilk ve tüm ilklerde olduğu gibi heyecanlıyız ve fuarın sonuçlarını çok merak ediyoruz. Bizim 35 yılı bulan bir kitap fuları serüvenimiz var.Fuara 75 yayınevi katılıyor ve 40 kültür etkinliği var.”

CELAL; “GAZİANTEP BİR KÜLTÜR BAŞKENTİDİR”

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal; “Kitap fuarları diğer fuarlardan farklıdır, bir anlamda kültür festivalleri ile karşılaştırılacak şeyler. Bir kitap fuarının başarılı olması için okurların bunu sahiplenmesi gerekiyor. Bu nedenle kanaat önderlerinin fuarı desteklemesi gerekiyor, bunu Gaziantep’te başaracağımıza inanıyorum. Gaziantep’te fuarın kalıcı olmasını diliyorum. Türkiye’de kitap okuma alışkanlığı yok dense de rakamlar farklı.Gaziantep gurme kenti olarak sunulsa da aslında bir kültür başkentidir.”

HIZLAN; “ALLEBEN’E GİDELİM”

TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan; “Üç kere bu kente geldim ama ilk defa gezeceğim. Gaziantep’i de yazarlarından tanıyacağım. Ülkü Tamer Alleben şiirini yazdığı için Alleben’i merak ediyorum. Yazar yetiştiren kentleri tanımak lazım, ve o kentlerde bu fuarların yapılması lazım. Kitap fuarlarında yazarları görmek bir başkadır. Bilmediğiniz yazarları fuarlarda tanıyacaksınız. Edebiyat her zaman tazelikle beslenir.”

BARTIK; “GAZİANTEP’İ TERÖRLE BEZDİREMEZSİNİZ”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık; “Gaziantep’te meydana gelen terör eylemi nedeniyle şehit olan polislere rahmet diliyorum ve şunu ısrarla söylüyorum.Gaziantep’i terörle bezdiremezsiniz, Gaziantep bu iş için yanlış yer. Gaziantep çalışkandır, azimlidir ve iki gün sonrasında Gaziantep bir kitap fuarı düzenleyecek kadar güçlü bir kenttir. Halkımıza terörü okuyarak yenelim diyorum. Biz okumalıyız. Kitap fuarı çok anlamlı, biz birçok fuar düzenliyoruz ama artık kendimiz ede bir bakmamızın zamanı geldi diye düşünüp bu fuarı çok önemsiyorum. Okuma farkındalığının Gaziantep’te artık başlaması gerektiğini biliyoruz.”

TOLAY; “TEŞEKKÜR EDERİZ”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel  Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay; “Fuarımıza destek veren bütün kuruluşlara teşekkür ediyorum. Gaziantep müteşebbis bir kent, Türkiye’ye örnek olmuş bir şehir. Okumak bize yön veren en önemli unsurlardandır. Ancak okuyan kişiler yazabilir, yazan kişilerde etkileyici konuşmalar yapabilir. Okumak cahillikten kurtulmak için ilk adımdır.”

COŞKUN’DAN TÜYAP ELEŞTİRİSİ

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun; “Güzel bir etkinliğe Gaziantep ev sahipliği yapıyor. Binlerce genç stantların başında, böylesi bir etkinliği oldukça önemsiyoruz. TÜYAP’a eleştirim olacak; geç kaldınız. Gaziantep’i keşfetmek adına geç kaldığınıza inanıyorum.Bu şehri gelin görün ki algılarınız değişsin. Gaziantep çok dinamik bir kenttir. Sosyal barışı tesis etmiş bir kenttir burası.”

ALADAĞ; “KÜTÜPHANE SAYIMIZ ARTMALI”

Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ; “Terör saldırında kaybettiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gaziantep terör için uygun bir yer değil, burada ülke olarak bu konuda her türlü güçlüğü birlik içinde aşacağımıza inanıyorum. Gaziantep ülkenin parlayan bir yıldızı, yarattığı üretim gücüyle ve tarih-kültürüyle Gaziantep çok başka. Bu durumun devam edebilmesi için Gaziantep’in ve ülkemizin geleceğini kitaplarla ilişkisi belirleyecek. İnsanoğlunun en bütük icadı yazıdır, yazıdan daha büyük icat yoktur. Gaziantep’in kitap fuarı düzenlemekte geç kaldığına inanıyorum. Gaziantep potansiyeli ile geleceğe uzanan çizgisi ile kitaplarla ,ilişkisini güçlendirmek durumundadır. Kütüphane sayımızı da Gaziantep olarak buraya gelenlerin sayısını artırmak durumundayız.” 

MAHMUT ÖZKILIÇ