Gaziantep?te otomotiv sektörü; Can çekişiyor
Tarih:30.4.2016

Geçen yıla oranla satışlarının istenilen düzeye ulaşamadığını belirten Gaziantep  Otomobil Alım Satım Komisyoncuları Derneği Başkanı Doğan Aslan, “Otomobil sektörü kan kaybediyor” dedi. Başkan Doğan, özellikle bölgesel çatışma ortamında Gaziantep’in kaybettiğini sözlerine ekledi. 

Çoğu sektörde olduğu gibi otomobil sektöründe de bir canlanma yaşanmadığını ve bunu faiz oranları ile yaşanan terör olaylarına bağlayan Doğan, “Otomobil sektöründe henüz bir canlanma yok maalesef. Tüm sektörlerde olduğu gibi otomobil sektörü de bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor. Beklentimizin karşılığını henüz bulamadık” dedi. 

MERKEZ BANKASI VURDU

Kredi faizlerinin yüksek olması ve Merkez Bankası’nın kredi notunu düşük tutmasından dolayı vatandaşın otomobil alma taraftarı olmadığını vurgulayan Doğan, “Faizler henüz  düşmedi. Faizlerde beklenen düşüşler yaşanmış olsa öncelikle bizim sektörümüzde canlanma olacaktır. 

Merkez Bankası’nın kredi notunu düşürmesi çoğu sektörü etkilediği gibi bizleri de çok etkiledi. Beklentimiz faiz kararının bir ya da bire yakın bir rakam olması yönündeydi.  Şu anda faizler 1.20 civarlarında seyrettiği için piyasalar henüz bir canlanma yaşamadı” şeklinde konuştu. 

GAZİANTEP KAYBEDİYOR

Türkiye genelinde genel olarak otomotiv sektöründe düşüş yaşanmış olsa da özellikle Gaziantep’in bölgesel başkent olma özelliğini kaybettiğini ifade eden Doğan, “Türkiye genelinde sektörel düşüş yaşanmış olsa da Gaziantep’in özellikle bölgesel bir gücü vardı. Bizler eskiden çevre illere otomobil verirdik. Doğunun başkenti konumunda olacak bir şehir durumundaydık. Şimdi doğuda yaşanan iç karışıklıklar sebebiyle satışlar durma noktasında. Satış potansiyeli düştü. Özellikle Kilis gibi bize çok yakın bir ilde yaşanan olaylar vatandaşı tedirgin ediyor. Vatandaş elindeki sıcak parayı bir şeylere bağlamak yerine korumayı tercih ediyor. Bölgede yaşanan her olay gerek bizim sektörü gerekse diğer sektörleri yakından etkiler” dedi. 

VATANDAŞ KENDİSİNİ GÜVENDE HİSSETMELİ

Gaziantep’te otomotiv sektörünün canlanabilmesi için çevre illerde yaşanan terör olaylarının son bulması gerektiğini aktaran Doğan, “Ne zaman atılan roketler durur. Ne zaman bölgesel iç kargaşalar durursa vatandaş ancak o zaman kendisini güvende hissedecek ve parasını meydana çıkacaktır. İnsanlar şu huzursuz ortamda parasını gelir elde etmek kullanmak bir tarafa kaybetmekten korkuyor” ifadelerine yer verdi. 

İKİ SEKTÖRÜ DE VURDU

Yaşanan toplumsal gerginlik ortamı ve ekonomik krizden hem ikinci el otomobil sektörünün hem de birinci el otomotiv sektörünün olumsuz etkilenerek satışların geçen yıla oranla bir hayli düştüğünü söyleyen Doğan, “Yaşanan ekonomik kriz  ortamından yalnız ikinci el otomobiller değil sıfır otomobillerde fazlasıyla etkilendi. Gözlemlerimize göre ikinci el otomobil de birinci el otomobil de geçen senenin çok gerisinde” açıklamalarında bulundu. 

AHMET ATMACA