Sanatın kalbi AK Tiyatro ile atacak
Tarih:28.4.2016

Oynayacağı oyun ve ekibi ile çok iddialı gelen AK Tiyatro, ismini sır gibi sakladığı  oyunu ile Türkiye’de 1980li yıllarda yaşanan olaylara damgasını vuracak. Önümüzdeki günlerde oyunlarını sergileyecek olan AK Tiyatro daha şimdiden Türkiye’nin birçok ilinde turne için söz aldı. Gaziantep’i sanayi şehri olduğu kadar kültür şehri de yapmak için büyük bir çalışma içinde olduklarını söyleyen Gaziantep AK Tiyatro Genel Sanat Yönetmeni Barış Çiviroğlu, “AK Tiyatro’yu uykudan uyandırdık” dedi.

Gaziantep’i sanayi kenti olmanın yanında kültür şehri de yapmak için AK Tiyatro olarak kolları sıvadıklarını açıklayan Çiviroğlu, “Ak Tiyatro olarak 2009 yılında varlığımızı ortaya koyduk ve 2009 ile 2011 yılları arası beş oyun oynadık. 60 arkadaşımızla beraber güzel oyunlara imza attık. Bir süredir ara vermiştik ve yaklaşık iki ay önce Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Osman Toprak ve AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci ile istişarelerimiz sonucunda tekrardan oyunlarımız için sahne almaya başladık. Kış uykusunda olan AK Tiyatro’yu uykudan uyandırdık. 140 bin öğrencisi, 2 buçuk milyon nüfusu olan ve dört üniversitesi sanayi kenti olan Gaziantep’te sanatı daha da canlandırmak için tüm gayretimizle çalışıyoruz. Gaziantep yalnız sanayi kenti olmasın bu şehir kültür şehri olarak da anılsın. Bu Şehir çok büyük sanatçıları da yetiştirdi. Gaziantep’i kültür şehri yapmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

AK TİYATRO TURNE İÇİN TÜRKİYE’YE AÇILACAK

AK Tiyatro’nun yalnız Gaziantep ile sınırlı kalmayacağını ve Türkiye genelinde çoğu il için turne sözleri aldıklarını söyleyen Çiviroğlu, “AK Tiyatro yalnız Gaziantep ile sınırlı kalmayacak. Daha şimdiden çoğu il için turne teklifleri aldık. Kısmet olursa Başbakanımızın huzurunda da oyunumuzu sergileyeceğiz. İz bırakan bir oyun oynayacağız. Oyunumuzun ismini şimdi burada söyleyemeyeceğim ancak gerek Gaziantep’i gerekse Türkiye’yi yakından ilgilendiren olaylar sahnelenecek. Kozmopolit bir ekibimiz var. Ekibimizi Ak Parti Gençlik kollarından seçtik. Arkadaşlarımızla gönüldaşlık üzerinden yola çıktık. Onların içindeki sanat ruhunu dışarı çıkarttık” ifadelerinde bulundu. 

GÜLDÜRÜRKEN DÜŞÜNDÜRECEK

Yeni oynayacakları oyunun ismini sır gibi saklayan ve özet olarak Türkiye’nin 1980 dönemlerinde her alanda yaşadığı olayları güldürürken düşündürecek bir dille sahneleyeceklerini aktaran Çiviroğlu, “Oynayacağımız oyun Türkiye yakın tarihinin özellikle 1980 ile 2002 yılları arasında yaşanan sağlık, adalet, eğitim gibi bir çok alandaki sorunlar çok komik ve düşündürecek bir şekilde ele alınacak. Gaziantep’te sanat alanında büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz ve biz AK Tiyatro olarak bu boşluğu dolduracağız. İddiamız gerçekten çok büyük” açıklamalarına yer verdi. 

SANATIN DA KALBİ GAZİANTEP’TE ATACAK

Siyasetin ve sanayinin kalbinin çarptığı Gaziantep’e sanat ve eğitim alanında da büyük atılımlar kazandıracaklarını vurgulayan Çiviroğlu, “Siyasetin kalbi de sanayinin kalbi de  Gaziantep’te atıyor ne var ki şehrimizde iki şeyin kalkınması gerekiyor. Bunlardan birisi eğitim birisi de sanattır. Eksik kalmamızın sebebini bu konuların yanlış ellerde olmasına bağlayabiliriz” şeklinde konuştu. 

USTA TİYATROCULARDAN EĞİTİM ALDIM

Sanat deneyimine 19 yıl önce başladığını ve usta tiyatrocularla akademisyenlerden ders alarak sanata adım attığını belirten Çiviroğlu, “Yaklaşık 19 yıldır sanatın içindeyim. Şunu diyebiliriz ki biz çok büyük bir kadroyuz. İlk sanat deneyimizi 1996’da yaşadım. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda yardımcı yönetmenlikten oyunculuğa kadar görevlerde bulundum. Kocaeli, Bursa, Sakarya illerinde sanat çalışmalarında bulundum. Emre Kınay, Erhan Yazıcı, Neşet Erdem gibi çok değerli sanatçı ve hocalardan eğitim aldım. Televizyon kanallarında oyunculuk dönemim oldu” dedi. AHMET ATMACA