'ÇITAYI YÜKSELTECEĞİZ'
Tarih:31.3.2016

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlayan Cengiz Mete, kentteki eğitim çıtasını yukarılara taşımak için kapsamlı bir çalışma yapacaklarını söyledi. Gaziantep’i yakından tanıdığını ve genel olarak sorunlara hakim olduğunu dile getiren Mete, çalışma anlayışı ve kentin eğitimdeki sorunlarıyla ilgili olarak önemli detaylara dikkat çekerek, ‘’Gaziantep diğer alanlardaki başarısını eğitimde de yakalayacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın’’ dedi. 

Gaziantep’te son dört yıl içinde beşinci il milli eğitim müdürü olarak göreve getirilen Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Gaziantep eğitimindeki ilk gözlemlerini ve alınması gereken acil eylem planlarını Güneş Gazetesi’ne değerlendirdi. Atamanın kendisine sürpriz olduğunu belirten Mete, “Gaziantep’in başarısı Türkiye ortalamasının altında. Başarıyı Türkiye ortalamasının üzerine çıkartmak için geldik” dedi. Gaziantep’teki derslik sayısından okul ihtiyaçlarına kadar birçok alanda gözlemlerini anlatan Mete, özellikle terör sempatizanı olan ya da olabilecek öğretmenlerle kesinlikle çalışılmayacağını belirterek sahada araştırma yapacaklarını söyledi.  

GAZİANTEP’E BAŞARI GETİRECEK

Eğitimdeki başarılarınız ile adınızdan söz ettiren bir isimsiniz. Öz geçmişiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

1974 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. İlk ve orta okulu İstanbul’da liseyi ise Yalova’da okudum. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi yine İstanbul’da tamamladım. Mesleğe 1995 yılında başladım. İstanbul üniversitesi tarih bölümü mezunuyum. İlk görev yerim Van oldu. İstanbul, Yalova illerinde öğretmenlik yöneticilik oldu. 2011 yılında Yalova’da bir yıl da Tekirdağ’da gençlik ve spor il müdürlüğü yaptım. 2011 yılında Yalova İl Milli Eğitim Müdürü olarak atandım. Bu yıl 22 Mart tarihinde de Gaziantep’e il milli eğitim müdürü olarak atandım. 

GAZİANTEP BENİ ŞAŞIRTTI

Görev yeri olarak Gaziantep’e atandığınızda tepkiniz nasıl oldu?

Gaziantep’e atamamı beklemiyordum. İlk duyduğumda şaşırdım ancak görev yeri neresi verilirse neredeki görev tebliğ edilirse biz orda  o işi yaparız. Batıda yaşayan bir insan olarak Gaziantep’i hep yakından takip ettik. Gerek ekonomisi ile gerek başarıları ile yurt çapında adından sıkça söz ettiriyor. Gaziantep’in çok fazla öğrencisinin, eğitim kurumlarının olduğunu da biliyorduk. Tüm bu kalabalıklığın yanı sıra bazı sorunların da meydana geldiğini duyduk. Ancak son yıllarda Gaziantep’te çok ciddi atılımlar yapıldığını görüyoruz. Gerek derslik sayısında gerekse de yeni yapılan okullar konusunda önemli çalışmalar yapıldı. 

BAŞARI EKİP RUHU İLE SAĞLANACAK

Gaziantep’in başarısı Türkiye ortalamasının altında. Başarıyı Gaziantep’e nasıl getirmeyi nasıl planlıyorsunuz?

Başarıyı Gaziantep’e ekip ruhuyla getireceğiz. Sadece eğitimciler olarak değil tüm kurumlar olarak eğitim konusunu ele almamız gerekiyor. Bu şehrin bürokratları gerçekten eğitimde duyarlı kişilerden oluşuyor. Özellikle belediyelerimizden eğitimle ilgili büyük destekler isteyeceğiz. Yeter ki şehirde tüm kesimler başarının yükseleceğine inansın. 

MAKAS KAPANACAK

Gaziantep hakkında gözlemleriniz ve size tevdi edilen ilk sorun nedir?

Benim Gaziantep’e geldiğimde şehir eğitimi ile ilgili söylenen ilk şey akademik başarının düşüklüğü oldu. Sınavlarda başarısız olunduğunu dile getirdiler. Başarımız tabiki de Türkiye ortalamasına görev hesaplanıyor. Benim araştırmalarıma göre çok iyi dereceler elde eden ilçelerimiz de var öğrencilerimiz de var. Bu makasın kapanması gerekiyor. Bireysel başarılar çok da anlam ifade etmiyor. Önceki yıllarda derslik sayısının yetersiz olduğu belirtiliyordu ancak son yapılan çalışmalarla birlikte bu sorun da aşıldı. Yapım aşamasında olan 96 yapım projesinde olan ihale aşamasında olan 40 yeni okul ile her yönden nitelikli okullar yapılıyor. Devam eden okullara da müdahale edildi ve eğitim kurumlarının tüm sorunları ele alındı. 

SURİYELİ TÜM ÇOCUKLAR EĞİTİME KAZANDIRILACAK

Eğitimde başarıyı yükseltmek için okul ve derslik sayısı yeterli mi? Suriyeli öğrencilerin de sayısını düşündüğümüzde okul ve derslik sayıları yeterli mi?

Türkiye’nin en çok iç göç alan şehriyiz. Tüm bu göçleri göz önünde bulundurarak derslik yapımları gerçekleştiriliyor. Anadolu’nun çoğu şehrinin toplam okulu kadar biz bir yıl içinde okul yapıyoruz. Göçe bir de yabancı misafirlerimiz eklenince ihtiyaç kaçınılmaz oldu. Onlar bizlerin kardeşi. Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapılmış. 51 geçici eğitim kurumu var. Buralarda 55 bin öğrenci eğitim görüyor. Suriyeli öğrenci sayısı çok daha fazla aldığım duyumlara göre şehirdeki Suriyeli çocuk sayısı 80 binlerde. Öncelikli hedefimiz de bu çocukların tamamının eğitime kazandırılması yönünde. 

GAZİANTEP BATIYA GÖRE ÇOK ŞANSLI

Gaziantep’i batı illeri ile kıyasladığımızda şehrin artıları ve eksileri nelerdir? 

Yaklaşık bir haftadır hayırlı olsun ziyaretlerini dahi yapamıyoruz misafirlerimizi kabul edemiyoruz. Bir haftadır geceyi gündüze katıp toplantılar gerçekleştiriyoruz. Öğretmen niteliği açısından batı ile hiçbir farkımız yok. Okulların fiziki nitelikleri konusunda da hiçbir eksiğimiz yok. Hatta çoğu ilden fiziki açıdan daha iyiyiz. Örneğin akıllı tahtalar benim geldiğim yerde ancak şehir merkezinde varken burada her okulda var. Bizlerin öncelikli amacı ailelerin eğitim konusunda hassasiyeti yakalamasıdır. Bu konuda da çok çalışacağız. Aile ister eğitimli isterse eğitimsiz olsun bir bir ailelerle görüşüp çocukların eğitime kazandırılmasını sağlayacağız. Okullarda veli toplantılarının hiçbir zaman öncelikli toplanma sebebi okul aidatları olmayacak. Başarıyı nasıl sağlayacağımızı dile getireceğiz. Batıdaki eğitimin tek farkı ailelerin eğitim konusunda biraz daha duyarlı olmasıdır.  

‘BİRİNCİ KURALIM LİYAKAT’

Gaziantep’te son dört yılda beşinci İl milli Eğitim Müdürü oldunuz. Eğitimde başarıyı ve bütünlüğü sağlamak için öncelikli kriteriniz nedir?

Ekip kuralı benim öncelikli başarı kriterimdir. Bu şehirde başarıyı yükseltmek için çalışıyorsak öncelikle ekip ruhu oluşturmamız gerekiyor. Beraber yol alacağımız arkadaşlarla çalışacağız. Dört yılda değişen beşinci milli eğitim müdürüyüm. Yoksa eğitime bir katkı sağlayamayız. İdealleri ve hayalleri konusunda alın teri dökecek gönüllü arkadaşları istiyorum. Liyakat birinci kuraldır. Milli ve manevi değerlerimizle örtüşmeyen, bugün yaşadığımız sorunların temelinde yatan nesillerle ilgili hayalleri olmayan, öyle ya da böyle terörle ilgili sempatisi olan ya da bununla ilgili alacağımız kararlara fren olacak arkadaşlarla çalışma imkanımız yoktur. Devletimizin yaptığı mücadeleyi alanda yapmak zorundayız. 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK ÖĞRETMEN ATAMASI ALAN İLİYİZ

Çok sayıda öğretmen Gaziantep’te gerek hayat pahalılığı gerekse yoğunluk dolayısı ile çalışmak istemiyor ve öğretmenler tayin isteyerek gidiyor. Bu durumun Gaziantep eğitim başarısına etkisi nedir?

Gaziantep’e gelen öğretmenlerin bu şehirde kalmak istemediğini duyduk. Şehir biraz pahalı ve kalabalık olması bunda etkili olan etkenlerden biri. Türkiye’de en çok atama yapılan il olduk. 2 bin 700 öğretmenin ataması yapıldı. Bu şehirden tekrar tayin isteyen öğretmenlerin durumu abartılmamalı. İnsanlar tabiki de kendi memleketine doğduğu yere gitmek ister. Her yıl çok ciddi öğretmen sirkülasyonu olsa bu gerçekten sorundur. Bu saatten sonra da öğretmenlerimiz üç yıl ya  da beş yıldan önce gidemiyor zaten. 

HEYECANI DİNAMİK TUTACAĞIZ

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şehrin eğitim başarısını nasıl sağladınız ve başarı için Gaziantep taktiğiniz ne olacak?

2 bin 103 dersliğin inşası devam ediyor. 690 derslik de ihale aşamasındı. Yani 133 okul 2 bin 797 derslik yapılıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında da Türkiye ortalaması yakalanacaktır. Geldiğim şehir küçük bir şehir olduğu için başarıyı sağlamak zor olmadı. Burası daha büyük bir şehir. Biz geldiğimiz yerde okul yöneticilerimizin de öğretmenlerimizin de heyecanla çalışmasını sağladık. Heyecanların hep diri tutacak projelerle yer aldık. Makyaj projeler olmadı. Amerika’yı tekrardan keşfetmeye gerek yok. Sürekli alanda olduk. Aynı çalışmaları Gaziantep’te de uygulayacağız. 

YÜZÜMÜZÜ YERE EĞDİ

Gaziantep Nurdağı İlçesi’nde okul müdür yardımcısının öğrencisini taciz etmesi durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu tehlikelerin tekrar yaşanacağı okullar var mı?

Nurdağı’nda bir okulda  meydana gelen taciz olayı yüzümüzü ne yazık ki yere düşürdü. Milli eğitim çok büyük bir ordu  gibidir aslında. Büyük bir camiasıyız. Bir milyona yakın eğitim çalışanı var. 927 bin net öğretmen var bu ülkede. Bu sayı içinde yüzde bir dahi bu tarzda öğretmen olsa 9 bin 200 rakamı ortaya çıkıyor. Bu rakamı binde bir düşünsek dahi 927 bu tarzda öğretmen vardır. Bunu illere dağıttığımızda her ilde nerden baksak 11 ya da 12 tane bu tarz çirkin sayılan olaylarda ismi geçen öğretmenler de var. Bu durum bir eğitimciye yakışmıyor. Bu tarz olaylar eğitimci olarak bizlerin yüzünü yere düşürüyor. Bu konuda tüm adli ve emniyet çalışmaları gerçekleştirildi. 

AHMET ATMACA