Gaziantep Kent Arşivi'ne kavuşuyor
Tarih:29.1.2016

Gaziantep’ in tarihini içeren 200 bin tarihi belge tüm Türkiye genelinde araştırılarak Kent Arşivi için elektronik ortamlarda tarandı ve  şehre getirildi. Özellikle araştırma yapacak olan akademisyenlerin dört gözle beklediği Kent Arşivi nisan ayında Eski Adliye Binası’nda faaliyete geçecek. Gaziantep İl Kültür Turizm Müdürü Ergün Özuslu, ‘ Kent Arşivi’nin Gaziantep tarihi için bir şans olduğunu söyledi’.  

Gaziantep Kent Arşivi için toplamda 200 bin tarihi belgenin elektronik ortamda taranarak arşive eklendiğini açıklayan Özuslu, “Kent Arşivi’ne 2014 yılında başladık. Bu proje kapsamında Gaziantep’i ilgilendiren makale, dergi, kitap, gazete, film, fotoğraf gibi birçok belge bir alana toplanarak araştırma merkezi oluşturulacak. Kent Arşivi için Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Eski Adliye Binası’nın ikinci katı kullanılacak. Kent Arşivi için tüm Türkiye’yi araştırdık ve Gaziantep’i ilgilendiren tüm belgeler temin edilerek arşivimize getirildi. Tüm belgeler dijital ortamda kayıt altına alındı. Özellikle Osmanlıca belgelerinden 75 bin belge ve Gaziantep genelinden de 125 bin belge tarandı ve toplamda 200 bine yakın materyal kayıtlara geçti” dedi. 

BİLİMSEL FAALİYETLERİN ÖNÜ AÇILIYOR

Gaziantep’i ilgilendiren bilimsel araştırmaların eksik kaldığını ve bilimsel çalışmaları arttırmak için Kent Arşivi’nin oluşturularak akademisyenlere alternatif sunulduğunu dile getiren Özuslu, “Burada amaç bilimsel faaliyetlerin önünü açmak. Akademisyenlerimiz Gaziantep ile ilgili tüm bilimsel çalışmalarını yapabilecek. Ne yazık ki Gaziantep ile ilgili bilimsel çalışma çok azdı. Bu proje sayesinde Gaziantep ile ilgili bilinmeyenler gün yüzüne çıkarılacak” ifadelerinde bulundu. 

İŞ İHALEYE KALDI

Kent Arşivi’nde sona gelindiğini ve ihale aşamasının da tamamlanması ile birlikte nisan ayında hizmete açılacağını aktaran Özuslu, “Kent Arşivi projesi 2016 yılı Nisan ayında tamamlanacak. Kent Arşivi için son aşamaya gelindi ve Kent Arşivi’nin ihalesi gerçekleştiriliyor. Kaybolmaya yüz tutmuş yüzlerce tarihi belgeler bulunuyordu. Kent Arşivi bu kapsamda Gaziantep için çok önemli” açıklamalarına yer verdi.  AHMET ATMACA