FiLM iÇiNDE FiLM!
Tarih:29.1.2016

2012 Eylül Ayında Galası yapılan  ‘Aziz Ayşe’ filminin başrol oyuncusu Melikşah Yardımcı, yönetmeni tarafından oyuna getirildiğini öne sürdü. Filmde Aziz Ayşe rolünü üstlenen 64 yaşındaki Melikşah Yardımcı, kendisine Noter’den zorla imza attırıldığını  ve şuan hakkını aramak için mücadele verdiğini belirterek, ‘’ Beni travesti rolünde oynattılar. Ama paramı ödemediler. Gerekirse yargıya başvurarak, yaşadıklarımı ve bana yapılanları anlatacağım’’ dedi. 

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde, Uluslararası Ankara Film Festivali’nde ana yarışma bölümünde sahnelenen ve  Londra Türk Film Festivali gibi birçok festivalde ise gösterimi yapılan ve Elfe Uluç’un ilk uzun metrajlı filmi olan Aziz Ayşe filminin kahramanı yakınlarını ziyaret için geldiği Gaziantep’te Güneş Gazetesi’ne şok iddialarda bulundu. Filmde başrol oynamasına rağmen hakkının verilmediğini iddia eden Aziz Ayşe karakterini canlandıran Melikşah Yıldırım Türk Sinema camiasını sarsacak önemli açıklamalarda bulundu. 

HAYATI FİLM SENARYOSUNU ARATMIYOR

Aslen Muş Malazgirtli olan Melikşah Yıldırım, ailesiyle yaşadığı sorunların ardından İstanbul’da kendine yeni bir hayat kurduğunu ifade etti. Burada çöp toplayarak hayata tutunan Yıldırım, ‘’ Muş Malazgirtliyim. Abi ve kardeşlerim ile anlaşamıyordum ve İstanbul’a hayat mücadelesi vermek için kaçıp gittim. Kağıt toplayarak yaşamımı sürdürüyordum. Artan paramı da hayır kurumlarına veriyordum. Kendi küçük dünyamda mutlu bir hayat sürdürüyorudum. Daha sonra bir gazete haberi yaptı. O haberin ardından hayatım değişti ve birçok zorlukla karşılaştım.’’ dedi. 

BENİ GAZETEDEKİ HABER İLE BULDULAR

Bir gazetede çıkan haber sonrası filmin yapıcı ve yönetmenleriyle tanıştığını dile getiren Yıldırım, yaşadıklarını şöyle anlattı: ‘’ Orada Efe Ulaş isminde bir yönetmenle tanıştım. Daha sonra Elif Uluç il tanıştım. 5-6 yıl süren bir film çekildi. 2006 yılında çekilen bir filmdi. Ben filmde oynadım ama çok az para verdiler.  Aklına ne gelse yapar şeklinde deli raporum var. Akli dengesi yerinde olmayan birine zorla imza attırdılar. Şimdi ise yüzüme bakmıyorlar. Filmde ben başrol oynadım. Benim masum hayatımı konu yaptılar. Onları Allah’a şikayet ediyorum. İşleri bitince beni tekrar sokağa attılar’’

TEKRAR SOKAĞA DÖNDÜ

Kendisine film için zorla imza attırdıklarını iddia eden Yıldırım, ‘’ Beni 3-5 kuruş para verip kullandılar. Ama mahkemeye başvuru da yapacağım. Türkiye’de duyarlı insanlar benim evimi elimden alan insanlara karşı benim yanımda olsunlar. Bir filmde oynatıldım ve travesti rolünde oynadım. Ama buna rağmen bana para vermediler. Filmde oynayacağıma dair de imza attırdılar. Ama bu imzayı zorla attırdılar. Bu Türk sineması için kara bir lekedir. Masum bir insanı bir film için kurban edilmesine ve kurban edilmesin kimsenin vicdanının razı olmayacağını düşünüyorum. Şimdi tekrar sokaklara döndüm ve kağıt toplayarak yaşama çalışıyorum. ’’ ifadelerini kullandı. 

FİLMDE KİMLER OYNAMIŞTI?

Başrollerinde Melikşah Yardımcı (Aziz Ayşe) ile Engin Altan Düzyatan (Murat) ve Feride Çetin (Elif)’in oynadığı film kurmaca ve belgeseli iç içe sunuyor. Bir tarafta Murat ve Elif’in çalkantılı heteroseksüel ilişkisi, diğer tarafta Ayşe’nin bir travesti olarak sürdürmeye çalıştığı zorlu hayat. Elif’in, Ayşe’yle tanışması ve onunla ilgili bir belgesel çekmesi, steril heteroseksüel dünyasını adeta alt üst ediyor.  ‘Aziz Ayşe’ geçtiğimiz yıl Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde, Uluslararası Ankara Film Festivali’nde ana yarışma bölümünde yarıştı, Londra Türk Film Festivali gibi birçok festivalde ise gösterimi yapıldı.

FİLMİN KONUSU GERÇEK HAYATTAN ALINMIŞ 

Filmin konusu ise; Ayşe, çöplerden kazandığını aç kalmak pahasına hayır kurumlarına, camiye, Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan bir kağıt toplayıcısıdır. Erkek görünümünün altında içinde bir kadın ruh hali ve hissiyatı taşır. Bir tesadüfle bir gün bir çiftin hayatına girer ve kendi de dahil bu üç kişinin kimliklerin ve hayatlarının değiştiği bir yolculuk başlar. Filmin gösteriminin ardından, oyuncu kadrosu sahneye çıkarak seyircilerle söyleşi gerçekleştirilirken, seyirciler Melikşah Yardımcı’ya büyük ilgi gösterdi. Filmin Yönetmeni Elfe Uluç, Ayşe karakterini canlandıran Melikşah Yardımcı’dan bir gazetede çıkan yazı vasıtasıyla haberinin olduğunu ve filmin başındaki Yardımcıyla tanışma sahnesinin tamamen doğal ve gizli çekim olduğunu söyledi. HABER MERKEZİ