GAZiANTEP 20 YENi OKUL iÇiN SÖZ ALDI
Tarih:27.1.2016

Bünyesinde 92 bin Suriyeli öğrenci barındıran Gaziantep’e  bakanlık onayı ile 20 yeni okul yapılacak. Kentteki Suriyeli öğrencilerin tamamının eğitime kazandırılması için toplamda 100 okul isteminde bulunan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü 20 okul yapımı için bakanlıktan söz aldı. Suriyeli öğrenciler için start alan okul projelerine gerekli araziler oluşturuldu ve okul inşaatlarına kısa süre içinde başlanılacak.

92 bin Suriyeli öğrencinin varlığı ile Gaziantep’teki okul problemi hızla artış gösteriyor. Sabah kendi öğrencilerimize öğleden sonra da Suriyeli öğrencilere eğitim hizmeti sunan okullarımız yetersiz kaldı. Kentteki Suriyeli öğrencilerin tamamına eğitim imkanı sunulması için 100 okula ihtiyaç duyuluyor. Bakanlığa bildirilen bu rakamın tamamı onaylanmasa da şehrimize 20 yeni okul yapılıyor. Yapılacak olan bu okullar ile Suriyeli öğrencilerin eğitim sorunu çözülmeye çalışılacak. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, valilik binasında gerçekleştirilen İl koordinasyon toplantısında eğitimin sorunlarını dile getirdi. 

100 OKULA İHTİYAÇ VAR

Gaziantep’teki Suriyeli öğrencilerin tamamının eğitime kazandırılması için 100 okula ihtiyaç duyulduğunu ve bu ihtiyacın bakanlık nezdinde dile getirildiğini açıklayan Yanmaz, “Suriyeli öğrencilerimizin tamamının eğitime kazandırılması için kendi okullarımızın dışında 100 okula ihtiyacımız var. Gaziantep’teki Suriyeli öğrenciler için 100 okul gereksinimi olduğunu bakanlığımıza, UNICEF’e bildirdik. Başvurularımızdan da olumlu sonuçlar çıktı. Gaziantep’te şu anda toplam 55 bin Suriyeli öğrenciye eğitim imkanı sunulmaktadır. Şehrimizdeki Suriyeli öğrenci hedef kitlemiz 92 bin 980” dedi.

GAZİANTEP’E 20 OKUL YAPILACAK

Gaziantep’teki Suriyeli öğrenciler için gerekli olan 100 okul ihtiyacından 20’sinin bakanlık tarafından söz verildiğini ve yakın zamanda 20 okul için inşaata başlanılacağını aktaran Yanmaz, “Avrupa Birliği Bakanlığı’na da Gaziantep’te 100 okul gerektiği bilgisini ulaştırdık. Bakanlık bu kapsamda şehrimize 20 okul yaptıracağını ancak arazi gerekli olduğunu bildirdi. Şehrimizde okul için gerekli arazileri temin edilmiş durumda. Arazi tahsisi konusunda Gaziantep Valiliği özellikle çalışıyor. Okul yapımı için Avrupa’dan da cüzi destekler var. Ancak esas yatırımlar kendi bakanlığımız tarafından karşılanacak” açıklamalarında bulundu. 

YIPRANAN OKULLARIN ÖDENEĞİ DE ARTACAK

Okulların gündüz Türk öğrenciler öğleden sonrada Suriyeli öğrenciler tarafından kullanılmasının okul yıpranmalarını arttırdığını ve buna karşılık okul ödeneklerinin de yükseltileceğini açıklayan Yanmaz, “Okullarımızda gündüz kendi öğrencilerimiz öğleden sonra Suriyeli öğrenciler ders alıyor. Haliyle okullarımız yıpranıyor. Bu konuda da gerekli ek ödenekler oluşturuldu. Aylık 10 bin dolar yılsonunda da 100 bin lira ödenek artırımı görüşme aşamasındı” ifadelerinde bulundu. 

OKULLAR HATASIZ İNŞAA EDİLECEK

Yeni yapılacak olan okullarda valilik kararı her anlamda hatasız okul teslim alındığını bildiren Yanmaz, “2015 yılından sonra yapılan okullarımız daha kullanışlı hale getirilecek. Öncesinde yapılan çoğu okulda birçok aksaklıklar bulunmaktadır. Yeni yapılacak olan okullarımızda öğrencilerimizin ve  okul yöneticilerimizin bina teknik sorunu yaşamaması için geliştirdiğimiz projeler var. Bu projeler kapsamında yeni yapılan okullar teknik herhangi bir hata bünyesinde bulundurmayacak” dedi. 

AHMET ATMACA