Anadolu'yu resmetmek istiyorlar
Tarih:13.12.2015

Ressam Meryem Yıldırım ve ekibi Anadolu’yu bir baştan bir başa resmetmek istiyor. 
Meryem Yıldırım ve Ayşe Dehni rehberliğinde 7’den 77’ye bütün yaş guruplarının sanatla buluştuğu bir merkez olma özelliği taşıyan Akademi Işıltı Sanat Atölyesi, resim yanında el sanatlarıyla ilgili birçok çalışmanın da öğretildiği merkez haline geldi.
Resim sanatının insanlıkla var olduğunu söyleyen Yıldırım, “Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel değerlerin resmedilmesini arzu ediyoruz. Böyle bir çalışma gerçekleştirilirse özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır başta olmak üzere, Anadolu’nun bütün kentlerini ve güzelliklerini tuvallerimize aktarmak istiyoruz” dedi. 
Hatay’ın İskenderun ilçesinde faaliyet gösteren Akademi Işıltı Sanat Atölyesinde resim yeteneği olan çocukların ve gençlerin eğitim gördüğünü de ifade eden Yıldırım, “Çocuklarımızın sanatla buluşmasında sanat atölyemiz önemli rol oynuyor. Sanatla buluşan çocukların yaşamlarında önemli değişiklikler olduğunu, sanatın estetik anlayışının yaşamlarına yansıdığını gözlüyoruz. Diğer taraftan 7’den 77’ye birçok sanatsever kendisini resim ve le sanatlarında geliştirmek için bizlere müracaat ediyor ve bizler imkanlarımız ölçüsünde onların bu alanlara yoğunlaşmasını sağlıyoruz. Diğer taraftan güzel sanatlar liseleriyle resim öğretmenliği sınavlarına girecek öğrenciler içinde çok ciddi ve üst düzey çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.
Sanatın olduğu her mekanda huzuru hissedildiğini ifade eden Ressam Ayşe Dehni’de, özellikle ev hanımlarının son dönemlerde resim yaparak stres attığının altını çizerek, değişik birçok malzemenin kullanıldığı çalışmalarda atıkların da unutulmadığını belirtti. Dehni, “Değişik meslek kollarından sanatçılarımız yanında özellikle ev hanımlarının resme yönelmesi bizleri mutlu ediyor. Burada edindikleri kazanımları evlerine yansıtan hanımlarımızın yaptığı bir birinden güzel resimleri önümüzdeki günlerde sergileyeceğiz” dedi. Ressam Zehra Tukaç’ta resim yaparken insanların stres attığını ruhu dinlendirmenin en iyi yolunun sanatla kendini ifade etmek olduğunun altını çizerek “Resim yaparken insan kendisini buluyor adeta. Günün yorgunluğu yaşamın zorlukları bir anda tuvallerin ötesinde kalıyor. Resimle uğraşan insanların özel yaşamlarında da huzurlu ve mutlu olduğunu gözlüyoruz” şeklinde konuştu.
“KENTLERİ RESMETMEK İSTİYORUZ”
Akademi Işıltı Sanat Atölyesi Sahibi Meryem Yıldırım sanatın insanla zirveye çıkacağını, güzel sanatların insan yaşamında ve kültüründe önemli yer kapladığını ifade ederek, Anadolu’nun bütün kentlerini Gaziantep ve Mardin’den başlayarak resmetmek istediklerini aktardı. Yıldırım yaptığı değerlendirmede, “Sahip olduğumuz vatanımızın her köşesi bin bir güzellikle dolu. Bizler özellikle tarihi ve turistik bölgelerimizin resmedilmesini istiyoruz. Hatta bölgemiz yeterli oranda tanıtılırsa yurt dışından birçok ressam kentlerimizde resim yapmak için adeta bir biriyle yarışacaktır. Tanıtım içinde bu tür etkinlikler çok önemli. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’in destek vermesi halinde bu projenin ilk ayağını Gaziantep’ten başlatarak kentin tarihi yapılarıyla sosyal yaşamını tuvallerimize aktarmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
(İHA)