Sanatseverleri mest etti
Tarih:13.12.2015

Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Azeri Ressam Muhammet Aliyev’in Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı “Hayatımdaki Kareler” temalı kişisel resim sergisi 18 Aralık’a kadar gezilebilecek. 
Aliyev, 4-5 yaşlarında resim yapmaya başladığını ve 14-15 yaşlarında resim yapıp sattığını belirterek, “Balıkçı kasabasında doğdum ve büyüdüm. Hiçbir zaman balıkçılıkla meşgul olmadım ama balık resimleri yapıyorum. Maddi ve manevi olarak kazanıyorum” dedi.
Türkiye’ye 20 yıl önce geldiğini ve bunun 15 yılını İstanbul’da yaşadığını kaydeden Aliyev, “5 yıldan beri Gaziantep’teyim. Gaziantep Üniversitesi bana çok güzel imkanlar sundu. Bu sayede daha rahat ve verimli çalışıyorum” diye konuştu.
Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Sanko Sanat Galerisi yönetimine kendisine verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Aliyev, “Hayatımdaki kareler” adını verdiği eserlerinin, yaşantısı, sevinci, kederi ve aşklarının kareleri olduğunu da sözlerine ekledi.
Aliyev’in kendi yaşantısından resmettiği 24 yağlı boya ve 17 grafik eserinin yer aldığı sergi, 18 Aralık’a kadar her gün 10.00 - 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
SANATÇI
Bakü’de 1952 yılında dünyaya gelen Aliyev, 1973’te Azim Azimzade Yüksek Ressamlık Okulu’ndan, 1983’te ise St. Petersburg A.İ. Muhina Akademisi Seramik Bölümü’nden mezun oldu.
Aliyev, 1983-1986 yıllarında Bakü Ressamlık Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. 1985 yılında St. Petesburg’da ilk kişisel sergisini açan Aliyev, 1986-1989 yılları arasında Azerbaycan Devlet Eğitim Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu. Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Resim Bölümü’nde 2011 yılından bu yana öğretim görevlisi olan Aliyev, 30’a yakın kişisel sergi ve 100 dolayında karma sergide eserlerini sanatseverlerle buluşturdu. Aliyev’in, yurtdışında özel koleksiyonlarda ve müzelerde eserleri de bulunuyor.
(İHA)