Vaatleri buza yazmadık, 1300 TL?de tereddüt yok
Tarih:14.11.2015

Asgari ücret için söz verildiğini ve 1300 lira yapılacağını belirten Şimşek, “Mahsurlu bulduğumuz bazı hususları dahi söz verdiysek yerine getireceğiz. Tereddüt yok” dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücretin artırılması ile ilgili, “Biz ne söz verdiysek, onun gereği yapılacak. Komisyon işçi, işveren ve devletten oluşuyor. Devlet kimin tarafına yönelirse belirleyici oluyor. Biz asgari ücreti söz verdik, ‘1300 lira’ diye ve yapılacak. O konuda hiç soru işareti olmasın” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ak Parti’nin seçim vaatleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, “Bütün vaatlerimizin arkasındayız. Mahsurlu bulduğumuz bazı hususları dahi söz verdiysek yerine getireceğiz. Tereddüt yok. Yerine getiremeyeceğimiz sözleri vermeyiz. Üstümüze düşen her şeyin teknik hazırlıkları yapılıyor. Bizim seçim vaatlerimiz yaz sıcağında buz üzerine yazılı vaatler değildi” dedi. Asgari ücret için söz verildiğini ve 1300 lira yapılacağını belirten Şimşek şunları söyledi: “Soru işareti olmasın, tereddüt yok. Biz bu taahhütü yerine getireceğiz. İşin yükünün büyük kısmını iş alemi yüklenecek. ‘Devlet bu vaatte bulundu, bütün bu yükü üstüne alsın’ sağlıklı bir yaklaşım değil. Belli sektörlere yönelik ilave teşvikler gündeme gelebilir. Ama yükün büyük kısmı işverende olacak” dedi.

‘Verimlilik düşmesin’

Ak Parti’nin seçim beyannamesindeki taşeron işçilerin kadroya alınması vaadi üzerine de konuşan Şimşek, şunları dile getirdi: “Herkes kendisini garantide görmek için devlette çalışmak istiyor. Ama o verimliliği düşüren bir faktör. Onun için bizim esnek ve verimliliği yüksek işçi çalıştırma modellerini devam ettirmemiz lazım. Ona yardımcı işler diyoruz. Belli alanlarda yardımcı işlerde sistem olduğu gibi devam edecek. Ama hakları daha da iyileştirilerek, bütün hakları garanti altına alınarak.. Fakat asli işi yapanlar kadroya alınacak. Asli işe ilişkin de yönetmelik çalışmasını hazırlayıp, ilgili bakanlığa sunmuştuk. Şimdi tekrar üzerinden geçilmesi gerekiyor. Devletin asli fonksiyonlarında biz kadrolu eleman çalıştıracağız bu kadar açık ve net gerisi detay şu aşamada. Devletin oturup hangi işler aslidir hangi işler yardımcıdır onun belirlenmesi lazım. 100 gün içinde bütün bu konular derlenip toplanabilir. Emekli kardeşlerimize 1200 lira ilave maaş kanun gerektiriyor. Onu da en hızlı şekilde çıkartmamız lazım.”

‘Zor dönem, güçlü yönetim’

Seçim sonrası Türkiye’de bir rahatlama olduğuna ve risk priminin biraz düştüğüne dikkat çeken Şimşek, “Ama küresel riskler devam ediyor” dedi. Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırma riskinin şu anda fiyatlandığına dikkat çeken Şimşek, şunları dile getirdi:  “Aralık ayında bir faiz artırımı söz konusu olabilir. Çin’deki sert düşüş riski tamamen o konudaki kaygılar gitmiş değil. Dolayısıyla zor bir dönem ve o nedenle bu zor dönem güçlü bir hükümet işi daha iyi götürür. Bölgemizde ciddi jeopolitik gerginlikler var. Ama bütün bunlarla mücadele edebilecek, bu süreci daha iyi yönetebilecek siyasi istikrarımız var. Bu Türkiye bütün şoklara karşı kapalı olacak hiçbir şok bizi etkilemeyecek anlamına gelmez. Bu oklara karşı direncimiz artacak. Ama biz hala dışarıdan etkilenmeye devam edeceğiz, biz tek başımıza bir ada değiliz dünya ekonomisine entegreyiz.” (Milliyet)