ASGARİ ÜCRET ZAMMINA ŞARTLI EVET
Tarih:12.11.2015

1 Kasım seçimleri öncesinde hükümet asgari ücretle çalışanlara vermiş olduğu söz için düğmeye bastı.  Sanayici işadamları hükümet tarafından belirlenen bin 300 liralık maaş için tedirgin. İşverenler, arttırılan asgari ücreti olumlu karşılarken devletten de destek bekliyorlar. İşverenlerin hükümetten en büyük beklentisi ise pirim ve vergi oranlarının düşürülmesi. Gaziantep oda başkanları asgari ücret zammına destek vereceklerini ancak hükümetten destek beklediklerini söylediler.

İŞVERENE DE SAHİP ÇIKILMALI

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu:  Asgari ücretin yükseltilmesi gayet iyi bir uygulama ancak bunu yaparken işvrene de destek çıkılmalı. İşçiye verilecek olan bin 300 liralık maaş toplamda işverene 2 bin 200 lira olarak yansıyor. Yalnız asgari ücretin yükselmesi kalmayacak kıdem tazminatı da yükselecektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde iş verenin boynuna ağır bir yük yüklenmiş olur. Devletimizin işverenine sahip çıkması gerekiyor. Ben isterim ki asgari ücretli işçime 2 bin lira vereyim ancak bunun karşılığında devletin de iş verene, sanayicisine vergilerde olsun pirimlerde olsun destek çıkması gerekiyor. Tüm yük sanayicinin ya da iş verenin boynuna yüklenmemeli. 

NET BİR FOTOĞRAF YOK

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık: Şu anda asgari ücretlerin oranı konusunda net bir fotoğraf yok. Belirlenen oran net mi bürüt mü belli değil. Bürüt oran ise sorun olmaz ancak net rakamsa o zaman iş dünyasının sesi çıkacaktır. Bu konuda sanayicinin de işverenin de desteğe ihtiyacı vardır. Vergi ve pirimlerin kırılması gerekiyor. İş dünyası ve işverenler şu durumda dahi vergiler ile mücadele etmekte zorluk çekiyor. Asgari ücretin yükseltilmesi desteksiz olur ise rakabet durumumuz düşecektir . Tüm işverenler şu anda bekleyiş içinde. 

SANAYİCİ DEVLETTEN DESTEK BEKLEYECEK

Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener:  Asgari ücret bir ülkenin gidebileceği ferahlığın sinyalidir. Gaziantep her türlü yükün altından kalktığı gibi bu yükün de altından kalkar. Asgari ücretlilerin bu iyileştirmeye çok ihtiyacı vardı. İşveren de sanayici de her şeye alışır kendisini ona göre adapte eder. Yıllardır Gaziantep’te teşvik yok. Gaziantep Türkiye genelinde düşündüğümüzde asgari ücretle çalıştıran şehirlerin başında geliyor. Sanayici bu arttırımın karşılığında devletten destek bekleyecektir. Kanun isteyecektir. Bu konuda öncelikle vergi oranları aşağı çekilmeli indirimler gelmeli. Pirim borçları düşürülmeli. Devlet işverene teşvik vermeli. 

PİRİM VE VERGİLER DÜŞÜRÜLMELİ

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu: Asgari ücretin yükseltilmesi yerinde bir uygulama ancak işverenin de yük altında bırakılmaması gerekiyor. Bu konuda öncelikle işverenin ve sanayicinin üzerindeki en büyük yük olan pirim ve vergiler düşürülmeli. İşveren tabikide çalışanına daha çok para vermek ister. Ancak tek taraflı düşünülmemeli. Devletin desteği olmadan işveren bu yükün altına giremez. Asgari ücret bin 300 lira olur da işverene destek çıkılmaz ise o zaman ekonomide gidişatlar değişir, istikrarsızlıklar ortaya çıkar. Gaziantepli işvrenlerin de sanayicilerin de devletin kendilerine destek çıkması durumunda asgari ücret arttırımına olumlu bulacağını düşünüyorum. Özellikle kömür ve tekstil işletmeleri en yoğun üretimlerin olduğu alanlardır. Bu alanlarda desteklere büyük ihtiyaç duyulacaktır. Işverenin cebi de işçinin cebi de bu ülkenin ortak cebidir. Sanayide özellikle lokomotif şehirler suspanse edilmelidir.

REKABET DURUMUNU OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Selami Memiş:  Asgari ücretin yükseltilmesi üretimi direkt olarak etkileyen bir durum. Asgari ücretin yükseltilmesi rekabet durumunu olumsuz etkileyecektir. Devlet asgari ücreti yükseltme kararı almış ise sanayicisine de işverenine de sahip çıkması gerekir. Devlet özellikle işvereninin vergi yükünü paylaşması gerekiyor. Devlet de elini taşın altına koymalı. Tüm yük sanayicinin ya da işverenin üzürene bırakılırsa ekonomide olumsuzluklar, tıkanmalar beraberinde gelir. Gaziantep’i düşündüğümüzde sanayisi ile çalıştırdığı işçi sayısı ile çoğu ilden daha büyük bir potansiyele sahip. Bunun için öncelikle Gaziantep’in de işvereninin de desteklenmesi gerekir. 

TÜM YÜK İŞVERENE KALMAMALI

Gaziantep İhracatçılar Birliği Başkanı Abdulkadir Çıkmaz:  Asgari ücretin bin 300 lira olması işçi açısından mantıklı bir uygulama. Ancak asgari ücret yükseltilirken tüm yük işverende kalmamalı. İşverenin en büyük yükü ödemiş oldukları pirimlerdir. Devlet işverenine bir noktada yardımcı olması gerekiyor. Ya vergiler düşürülmeli ya pirim borçları düşürülmeli. Asgari ücretin bin 300 lira olması ile kıdem tazminatı da yükselecektir. Bu da işveren için içinden çıkılmaz bir durumdur. Burda unutulmaması gereken bir şey var asgari ücret yalnız maaş olarak düşünülmemeli. Gaziantep sanayisi ile çoğu şehirden önde bir şehir. Böyle bir desteğin gelmesi ile sanayici ayakta kalabilir aksi halde işverenler de sanayiciler de zor duruma düşer. 

PİRİM VE VERGİ ORANLARI DÜŞÜRÜLMELİ

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu:  Asgari ücretin bin 300 lira olması karşılığında devletten isteğimiz ssk pirimlerinin ve vergi oranlarının düşürülmesidir. Talebi işverenler olarak olumlu karşılıyoruz. Söz verildi ancak işveren de düşünülmeli. Gaziantep sanayi şehridir. Sanayici işverenlerin bunu karşılaması için devlet desteğine ihtiyacı var. Şu anda işverenlerin gözü yapılacak açıklamalarda. Destek devletten olmas ise asgari ücretler havada kalır. Asgari ücretlinin gerçekten maaş iyileştirmeye ihtiyacı vardı. Devlet bunu gördü ancak bu konuda işverenine de desteği unutmamalı. 

DESTEĞE İHTİYAÇ VAR

Gaziantep Muhasebeciler Odası Başkanı Hüseyin Özbay:  Asgari ücretlerin yükseltilmesi ekonomide olumlu bir adımdır. Lakin atılan bu önemli adımda desteğe büyük ihtiyaç duyulacaktır. Işverenin çalışanına bin 300 lira maaş verebilmesi için pirimlerin düşürülmesi şarttır. Vergilerin düşürülmesi şarttır. Gaziantepli işverenler de sanayiciler de devletin destek çıkması durumunda seve seve asgari ücrette zam yapacağını tahmin ediyorum. 

AHMET ATMACA