SON GÜN 30 KASIM
Tarih:28.10.2015

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Gaziantep’te işletme sayısını arttırmak ve ekonomiye katkı sağlamak için bir projeye daha imza attı. İşletmelere toplamda 150 bin liralık geri ödemesiz hibe desteği sunacak olan KOSGEB’in projesi start aldı. Projeden yararlanmak isteyen işletme sahiplerinin 30 Kasım’a kadar KOSGEB’e başvuru yapmaları gerekiyor.

KOSGEB Müdürlüğü görevine kısa bir süre önce getirilen Dr. Sadık Gözek, Gaziantep’te işletmelere can vermek için tüm hızla görevine devam ediyor. KOSGEB desteği almadan ticarete atılan 100 işletmeden 60’ının ilk beş yıl içinde kapandığını vurgulayan Gözek, “KOSGEB her zaman esnafına destek çıkmaya hazır. Kurum tarafından verilen geri ödemesiz destek programları sayesinde birçok vatandaşımız işletme sahibi olabilir. Gaziantep’te başarı hikayelerine imza atmak istiyoruz. Bunun için işletme açmak isteyen vatandaşlarımızın KOSGEB’e başvurmadan harekete geçmemelerini tavsiye ediyoruz” dedi. Gözek, ayrıca işletme açacak olan esnafları 30 Kasım’a kadar destek programından yararlanmaları konusunda uyardı. 

HEDEF BÜYÜK

KOSGEB tarafından işletmecilere sunulan KOBİ  destek programının başladığını ve işletmecilere 30 Kasım’a kadar 150 bin liralık destek imkanı sunabildiklerini vurgulayan Gözek, “KOBİ proje destek programımız da açıldı ve 30 Kasım’da sona erecek. Bu proje kapsamında vatandaşımıza 150 bin TL’lik geri ödemesiz hibe desteği veriyoruz. Amacımız işletmemelerin hem kurumsallaşmasında hem de markalaşması için destek çıkıyoruz. Başvurularımız başladı. Destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar KOSGEB’in resmi internet sitesinden ya da bizzat kurumdan başvuru yapabilirler. Proje 30 Kasım’da sona erecek. İş yeri açacak olan esnafların bu projeden yararlanmasını öneriyoruz. Ayrıca iş birliği güç birliği adı altında vermiş olduğumuz desteklerimiz de söz konusu. Eskiden 750 bin lira olan destek şimdi 1 milyon 500 bin liraya çıktı. Eskiden sadece 5 işletme birleştiği durumda bu desteği alabiliyordu. Şimdi ise 3 işletmenin birleşmesine kadar indirebiliyoruz destek programını. İş birliği güç birliği kapsamında bir araya gelen işletmelere 300 bin geri ödemesiz 1 milyon 200 bin faizsiz geri ödemeli destek veriyoruz. Toplamda 1 milyon 500 bin liralık destek sunabiliyoruz” açıklamalarına yer verdi. 

GAZİANTEP YENİ GİRİŞİM DESTEĞİ İSTİYOR

Gaziantep’te en çok kullandırılan destek programının yeni girişimci destek programı olduğunu ve yeni girişimci destek için verilen limitlerin yeni yıl ile birlikte toplamda 150 bin liraya çıkartılacağını açıklayan Gözek,“Girişimcilik destek programında yeni girişimcilik desteği veriyoruz. 30 bin lirası hibe 70 bin lirası faizsiz toplam 100 bin liralık destek veriyoruz. Sayın Başbakan’ın da açıklamalarından sonra 30 bin liralık 50 bin liraya 70 binlik kısım da 100 bin liraya çıkacak gelecek dönemde. Gaziantep’te en çok kullandırdığımız destek yeni girişimci desteği oluyor. Bu zamana kadar yaklaşık 6 bin kişiye girişimcilik dersini aldırdık. Girişimcilik eğitimlerinin niteliğini arttırıp daha yoğun program oluşturmak istiyoruz. Gaziantep’ten girişimci destek programına çok yoğun ilgi var. Bu konuda da Büyükşehir Belediyesi ile de protokol imzaladık. Bu uygulamamız ile hem ilçelerde hem de şehir merkezinde girişimcilik seferberliği oluşturduk” dedi. 

GAZİANTEP’TE BAŞARI HİKAYELERİ YAZACAĞIZ

Kahramanmaraş’ta iş birliği güç birliği programı sayesinde birçok başarı hikayelerine imza attığını ve amacının Gaziantep’te daha büyük başarı hikayeleri oluşturmak olduğunu anlatan Gözek, “Daha önce görev yaptığım Kahramanmaraş’ta iş birliği güç birliği desteği adı altında çok sayıda işletmecimize destek verdik. 

Kahramanmaraş’ta çok sayıda başarı hikayeleri çıkarttık. Amacım Gaziantep gibi yatırım şehrinde de daha büyük başarı hikayeleri çıkartmaktır. İşletmelere ayrıca inovasyon desteğimiz de mevcut. Ar-ge İnovasyon Destek programında vermiş olduğumuz kredi desteği 1 buçuk milyon lirayı buluyor. Ayrıca işletmeler mobil tabanlı bir uygulama yapması durumunda destek veriyoruz. Lojistik desteğimiz sayesinde ilk defa ihracat yapacak olan işletmelere lojistik desteği de sağlıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

FUAR DESTEĞİNDE GAZİANTEP BİRİNCİ SIRADA

Gaziantep’te fuar kültürünün geliştiğini ve Türkiye genelinde KOSGEB’ten alınan fuar destek sıralamasında Gaziantep’in en ön sırada yer aldığını ifade eden Gözek, “Yurt içi fuar desteği veren KOSGEB’e Gaziantep’ten katılım gerçekten büyük bir katılım var. KOSGEB kendi alanındaki işletmecilere ürününü tanıtabilsin diyerekten stant desteği veriyor ve giderlerini karşılıyor. Veri tabanımızda 15 işletmemizin iletişim bilgileri kayıtlı olmasına rağmen halen KOSGEB destek programlarından haberi olmayan esnaflarımız mevcut. Bu yıl KOSGEB’ten haberi olmayan esnaf bırakmayacağız. KOSGEB olarak elini sıkmadığımız esnaf bırakmayacağız. KOSGEB’in özellikle genel destek programına yoğun ilgi var işletmecilerden. Gaziantep Türkiye’de genel destek sıralamasında ilk sıralarda” şeklinde açıklamalarda bulundu.  

100 İŞLETMEDEN 60’I KAPANIYOR

KOSGEB desteği almayan 100 esnaftan 60’ının beş yıl içinde kapandığını ve işletmelerin uzun ömürlü olması için KOSGEB desteğine ihtiyaç duyulduğunu aktaran Gözek, “Dünyada ve Türkiye’de açılan her 100 işletmelerden 60’ı beş yıl içinde kapanıyor. Girişimcilik eğitimleri ile işletmelerin ayakta kalma sürelerini uzun ömürlü yapmak istiyoruz. Şu ana kadar Gaziantep’te 6 bin den fazla girişimciye eğitim verdik. Gaziantep’te yeri girişimci olan 450 esnafa destek vermişiz. Bu oran dünya ortalamasının üzerinde. Ancak bu oranı daha da arttırmalıyız. Girişimci arkadaşlarımız bir iş yeri açacaksa kesinlikle KOSGEB’e uğraması gerekiyor. Aynı zamanda esnaflarımıza vermiş olduğumuz girişimcilik eğitimleri ile daha verimli bir işletmenin temellerini atıyoruz” dedi. AHMET ATMACA

Gaziantep HaberGaziantep