FİYATLAR PATLAYACAK!
Tarih:20.10.2015

7 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimlerinin ardından başlayan siyasi istikrarsızlık emlak ve inşaat sektörünü derinden etkilemişti. Fiyat konusunda durağan bir dönem geçiren emlak ve inşaat sektörünün 1 Kasım Milletvekilliği Genel Seçimleri sonrasında büyük bir patlama yapacağı tahmin ediliyor. Siyasi istikrarsızlık ve dövizdeki artışlara bağlı olarak uzunca bir süredir satış yapamayan ve zarara giren sektörlerde ani fiyat yükselişleri bekleniyor. Ev ve arsa alacak olan vatandaşların seçim sonrasını beklemeden yatırımlara başlaması konusunda uyarılarda bulunan Şahinbey Emlakçılar Derneği Başkanı Faraç Toktaş, “Vatandaşlar yatırım konusunda acele etmeli önümüzdeki aylar içinde emlak ve inşaat sektörü fiyatları ikiye katlayacaktır” dedi.

Gaziantep’te emlak ve inşaat sektörünün şu günlerde can çekiştiğini ancak seçimlerin bitmesi ile birlikte fiyatlarda büyük patlamaların olacağını vurgulayan Toktaş, “Emlak sektörü Gaziantep’te şu günlerde can çekişiyor. Seçimlerin bitmesi ile emlak sektöründe büyük bir patlama olacak ve fiyatlar ikiye katlayacaktır. Gaziantep’teki insanların gayrimenkule ihtiyacı var. Bu şehirde gayrimenkul çökmez. Şu günlerde durgunluk yaşamasının tek sebebi seçim krizidir. Seçimlerin bitmesi ile fiyatlar iki kata yükselebilir” dedi. 

SİYASİ İSTİKRARSIZLIK VURDU

Emlak ve inşaat sektörünün bu yılı siyasi istikrarsızlıklar nedeni ile zararlı kapatacağını ifade eden Toktaş, “Bir yıldan bu yana emlak sektöründe işler durma noktasına geldi. Arsa fiyatları yükseldi. İnşaat girdileri yükseldi. Karataş’ta geçen yıl 1 milyona satılan arsa bu yıl iki milyon. Bu artışlara rağmen daire fiyatlarında artış olmadı. Bu durumda zarar eden sektör inşaat oldu. Gaziantep’te inşaat ihtiyacı kalmadı. Gerek inşaat sektörleri, gerek TOKİ, gerek belediyelerce fazlasıyla ev yapıldı” açıklamalarında bulundu. 

HALEP’TEKİ SURİYELİLER YOLLARA DÜŞTÜ

Halep’te yaşanan bombalama olaylarından sonra 70 bin Suriyeli vatandaşın yollara düştüğünü ve güvenli nokta olarak Gaziantep’i seçeceklerini aktaran Toktaş, “Öyle zannediyorum ki Suriye’den daha yüzbinlerce vatandaş gelecektir. Gaziantep’in nüfusu aşırı derecede arttı. Şehrin nüfusunu yalnız Suriyeliler arttırmıyor. Doğuda ve Güneydoğuda terör olayları oldu vatandaşlar güvenilir nokta olarak Gaziantep’i seçti ve yine nüfus Gaziantep’e aktı. Göçlerin ilk etabı Gaziantep’e yapılıyor. Gaziantep’e akan bu nüfus emlak ve inşaat sektörüne yansıyacaktır. Halep’te patlamalar devam ediyor. 70 bin Suriyeli vatandaş yine yollara düştü. Bu vatandaşların sığınacağı yer yine Gaziantep olacak” ifadelerine yer verdi. 

DAİRE ALACAKLAR ACELE ETMELİ

Daire almak isteyen vatandaşların zaman kaybetmeden yatırım yapmaları konusunda uyaran Toktaş, “İnşaat sektöründeki bu durgunluk 1 yıl, emlak sektöründeki bu durgunluk ise beş ay gibi bir süre daha devam eder. Ancak bu sürelerin dolması ile ani artışlar gerçekleşecektir. Vatandaşlar arsa ya da daire almak istiyorsa şimdiden almalı. Seçimlerden sonra ya da seneye bırakırsa fiyatlar ikiye katlayacaktır” dedi. AHMET ATMACA

Gaziantep EmlakGaziantep HaberGaziantep