DOLARDAKİ YÜKSELİŞ METAL SEKTÖRÜNÜDE VURDU
Tarih:19.9.2015

Dolar fiyatlarındaki artış çoğu sektörü olumsuz etkilediği gibi metal sektöründe de derin yaralar açtı. 22 yıllık mesleki deneyimi ve müşteriler tarafından tercih edilebilirliği ile metal sektöründeki dalgalanmaları değerlendiren Bronz Metal sahibi Ali Kaya, “Şu anda çoğu sektör uçurumun eşiğinde, bir yandan doların yükselmesi diğer yandan Ortadoğu’da yaşanan savaş ortamı esnafları vurdu” dedi. 

ESNAFLAR CAN ÇEKİŞİYOR

Doların 2. 50’lerden 3 liraya yükselmesi ile metal alımlarında büyük zararlar yaşadıklarını dile getiren Kaya, “Doların yükselmesi bizim sektörü büyük oranda etkiledi eskiden metresini 13 liraya aldığımız borular şu anda 25 lira. Satış fiyatlarımız aynı. Dolar 2. 50 lerde iken verdiğimiz fiyat tekliflerini şimdi de aynı şekilde vermek zorundayız. Dolardaki bu fark bize zarar olarak yansıdı. Müşteri fiyat yükselmesini kabul etmiyor. Şu anda çoğu esnaf can çekişiyor. Eski bir firma olduğumuz için iş yapıyoruz. 22 yıllık bir tecrübe ile müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Krom alüminyum, ahşap, cam korkuluk üzerine ne varsa yapabiliyoruz” dedi.

DEMİR KORKULUK BİTİYOR

Eski binalarda da tamamen silinmeye başlayan demir korkuluklar hakkında bilgi veren Kaya, “Eski binalarda ağır demir kullanımları artık tamamen silinmeye başlandı. Yedi daire içinde en az 2 ton demir korkuluk bulunduruluyordu. Demir kilogram fiyatlarını düşündüğümüzde alüminyum korkuluklardan çok daha yükseğe denk geliyor. Alüminyum korkuluk sistemleri hem görünüm hem uzun ömürlülüğü ile demirden çok daha fazla tercih ediliyor. Paslanmaz ürünlerimizin 100 yıl, alüminyum korkulukların ise 30 yıl ömrü var” açıklamalarında bulundu. 

HER CEBE HiTAP EDiYORUZ

Alüminyum korkuluk sistemlerinde 35 lira ile 100 liralık metre fiyatı arasında rakamların mevcut olduğunu ve her cebe hitap edebildiklerini söyleyen Kaya, “Yeni binaların yüzde yüzü demir korkuluk sistemlerini bıraktı. Eski binalarda da komşular arasında anlaşma sağlanabildiği takdirde tüm binalar alüminyum korkuluk sistemleri ile kaplanıyor. Yeni yapılan binalarda artık kesinlikle demir korkuluk sistemleri kullanılmıyor. Metresi 35 liradan 100 liraya kadar korkuluk çeşitlerimiz mevcuttur. Krom işçiliği çok zor. Aksesuar üretimi tamamen bize ait. Ürün boru halinde geliyor. Tasarım bize ait” dedi. 

ORTADOĞU’DA İŞLER DURDU

Ortadoğu savaşları öncesinde Suriye, Irak, Lübnan, İran gibi ülkelerde metal işlerinin Gaziantep’ten gittiğini ancak savaş ile işlerin durma noktasına geldiğini vurgulayan Kaya, “Suriye Irak, Lübnan, İran’da  Ortadoğu savaşları öncesinde çok sayıda iş yaptık. 

Ancak yaşanan savaş ortamı çoğu sektörel işleri vurduğu gibi bizi de vurdu. 

Suriye içinde Ermeniler bizim korkuluk sistemimize özen gösteriyor. Savaşlar öncesinde Suriye’de işyerimiz vardı. Emniyet, postane, devlet hastanesinin bir bölümünün, adliye binasının tamamının, yüzme havuzlarının tamamının korkuluk sistemlerini biz yaptık” ifadelerinde bulundu.  AHMET ATMACA

Bronz Metalgaziantep habergaziantep