Mayına dayanıklı yerli bot üretildi
Tarih:28.4.2015

Gaziantep Üniversitesi'nde (GAÜN), "topuk mayını" olarak bilinen ve ayağın kopmasına neden olan patlayıcıya dayanıklı bot üretildi.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Güzelbey ve ekibinin, 12 yıl süren "Mayına Dayanıklı Asker Botu" projesi kapsamında ürettiği "Ediz" adı verilen bot, Sakarya'daki Otokar fabrikasında patlamaya eş değer düşürme testinden başarıyla geçti.

Yapılacak son değişiklikler ve patlama testinin ardından bot, seri şekilde üretilebilecek.

Prof. Dr. Güzelbey, 12 yıl önce başlattıkları ve birkaç kez kesintiye uğrayan projede son aşamaya geldiklerini söyledi.

Proje ekibinde yer alan öğrencilerden Ediz Şavkın'ın bir trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirten Güzelbey, botun adını da onun anısına "Ediz" koyduklarını ifade etti.

Patent almak için başvuruda bulunduklarını dile getiren Güzelbey, şöyle konuştu: "Botumuzu hazırlayarak Otokar'da patlamaya eş değer düşürme testine götürdük. Bir mankenin ayağına giydirilen bot yüksekten platformla beraber düşürüldü. Bot, 20 gramlık İtalyan mayının etkisinin aynısının simüle edildiği testten geçti. Şimdi bir aşama daha var. Patlama sırasında şarapnel etkisi olabilir. Üst tarafından da şarapnelden etkilenmemesi için modifikasyon yapacağız. Botumuz şu haliyle kullanılabilecek durumda ama birden fazla mayına dayanıklı hale getirmek istiyoruz."

Testte, botun iki defa mayına basmaya dayanabileceğinin görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Güzelbey, bunu da patlama testinde görmek istediklerini belirtti.

"Botun ayağın kopmasını engelleyeceğine inanıyoruz"

Mayına dayanıklı bot konusunda diğer ülkelerin uzun yıllardan beri çalışmalar yaptığını anlatan Güzelbey, Türk ordusunun da halihazırda bir bot kullandığını ifade etti.

Dışarıdan yüksek maliyetlerle alınan bir malzemenin daha ucuza içeride yapılabileceğini göstermeyi amaçladıklarını vurgulayan Güzelbey, "Biz bu botu hiçbir yerden maddi destek almadan, kendi imkanlarımızla son derece düşük maliyetle yaptık. Bir botun bize maliyeti 100 lira oldu. İki bot 200 lira olacak, yani bir ayakkabı parası. Dolayısıyla biz bu botu askerimize, polisimize rahatlıkla giydirebiliriz" dedi.

Botun üç aşamalı düşünüldüğüne işaret eden Güzelbey, şunları kaydetti: "Patlamanın bir miktarını tahliye etmesi için alt tarafa şekil verdik çünkü patlama milisaniyeler içerisinde oluyor. Ortalama 5 milisaniye gibi bir zamanda patlama etkisini gösteriyor. İkinci aşamada patlamayı absorbe edecek ve şarapnel etkisini önleyecek 10 kattan oluşan malzeme kullandık. Bir de yüksekliğinin avantajı var. Üst tarafın içini de kaplayarak şarapnel etkisini ortadan kaldıracağız. Patlama sırasında ayakta morluk ve ufak tefek yaralanmalar olabilir ama botun ayağın kopmasını engelleyeceğine inanıyoruz" (AA)

topuk mayınımayınmayına dayanıklı botHavacılık ve Uzay Bilimleri FakültesiGaziantep ÜniversitesiGaziantepGaziantep haber