Tatilde bilim öğreniyorlar
Tarih:5.2.2015

Yarıyıl tatilini fırsat bilen öğrenciler Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gezegenevi Bilim Merkezi’nde deney ve atölye çalışmaları yaparak derslerine katkı sağlıyor.

Türkiye’nin halka açık en büyük gezegen ve bilim evi olma özelliğini taşıyan merkez, özellikle okulların yarıyıl tatilinde öğrencilerin ilgi odağı oluyor. Gaziantep’in yanı sıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde başarılı öğrencilerin ziyaret ettiği gezegen ve bilim evi, öğrencilere sayısal derslerde (matematik, fizik, kimya) uygulamalı olarak yardımcı oluyor.

Okulların yarıyıl tatilini fırsat bilen veli ve öğrenciler Gezegenevi’nde,  Mars ve Venüs isimli robotlara büyük ilgi gösteriyor. Aileleriyle bu tatili değerlendirmek isteyen çocuklar, gezegen evi içerisinde bulunan deney düzenekleriyle bilgilerini pekiştiriyor. Zaman zaman büyüklerinde çocukların eğlencelerine ortak olurken, bu doğrultuda sözel, analitik ve bilimsel düşünce becerilerini arttırıyorlar. Gezegen ve Bilim Merkezi, vatandaşlara bilimsel merakın yanında öğrenme ve keşfetme imkânı sunuluyor.

Bilim Merkezi’nde “Çılgın Laboratuar, Robota İlk Adım, Denizaltı ve Teleskop” adlı atölyeler gün içinde yaklaşık 3 saat süren ama keyifle takip edilen atölyeler oldu.

Yap-Götür Denizaltı Atölyesinde öğrenciler, pet şişe kullanarak denizaltılar yaparken, suyun kaldırma kuvvetini uygulamalı olarak test ettiler. Öğrenciler, uzman eğitmenler eşliğinde, özgül ağırlık, hacım, suyun kaldırma gücü ve benzeri kavramları eğlenerek öğrenme fırsatı buldular. Atölye sonunda çocuklar kendi yaptıkları denizaltı ile atölyeden ayrılıyorlar.

Robota İlk Adım Atölyesinde ise, 8-11 yaş grubundaki çocuklar basit makine parçalarını tanıyarak, işlevlerini öğreniyor, Robot tasarım ve programlamaya ilk adımı atmış oluyorlar. Problem tanımlama, analiz etme, çözme, analitik düşünme, sorgulama, oluşturma ve takım ruhu becerilerini geliştirme fırsatı buldukları 3 günlük atölyede hem eğleniyor, hem de öğreniyorlar.

Çılgın Laboratuar Atölyesinde ısı-sıcaklık, ısınmayla genleşme, yanardağ deneyiyle; asit baz tepkimesi sıcaklık ve basınç, cadı kazanı deneyiyle sıvı ve gazlarda basınç gibi kavramlarla eğlenceli bir şekilde tanışan çocuklar, atölye bitiminde “İki Küçük Cam Parçası” ya da “Muhteşem Teleskop” isimli gezegenevi filmi de izleme fırsatı buluyorlar.

Yap-Götür Teleskop Atölyesinde, gerçek mercek kullanılarak teleskop yapılırken, mercekler, optik büyütme, kırılma ve benzeri kavramları eğlenerek öğrenen çocuklar, yaptıkları teleskoplarla atölyeden ayrılıyorlar.

GezegeneviGaziantep Büyükşehir BelediyesiGaziantep haberGaziantep