Renkli Kalemler manşet attı
Tarih:23.1.2015

Yapı Kredi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen ‘Renkli Kalemler’ projesi kapsamında minik öğrencilere gazetecilik dersleri verilerek kendi gazetelerini yapma heyecanı yaşatıldı. Renkli kalemler okurları ile buluştu

Yapı Kredi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile TEGV etkinlik noktalarında 8 yıldır sürdürülen “Okuyorum Oynuyorum” programı kapsamında hayata geçirilen Renkli Kalemler Projesi’nin 2. dönem çalışmaları, “Renkli Kalemler” gazetesinin okuyucuyla buluşmasıyla tamamlandı.

Ankara, İzmir ve Gaziantep’teki TEGV eğitim parklarında yürütülen projenin Gaziantep ayağında medyanın usta isimleri Nermin Bezmen, Özlem Yüzak ve Beyza Özel çocuklara koçluk yaptılar. Toplam 12 hafta süren eğitim ve hazırlık sürecinin ardından, manşet haberinden fotoğrafına kadar çocukların imzasını taşıyan Renkli Kalemler Gazetesi’nde, çevreden ekonomiye kadar birçok konuya değiniliyor.

MANŞET OYUNCAK DOLU BİR GÜN

Renkli Kalemler gazetesinin Gaziantep baskısında çocuklar Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi ile ilgili haber çalışmasını manşete taşıdı. Manşetin haricinde “Yöresel Yemeklerimizden Yuvalama”, “Gaziantep’te Zeugma”, “Spor Engel Tanımıyor”, “Diyabeti Hastalanmadan Önlemek Mümkün” gibi başlıklar da gazetede yer aldı.

TEGV Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı’nda 22 Ocak Perşembe günü usta kalemlerle son kez bir araya gelen çocuklar geçirdikleri 8 haftalık eğitim süresindeki deneyimlerini koçları ile paylaşma imkanı buldu. Hazırlıklar sonrası çıkardıkları gazeteleri okuyucuyla buluşturmanın heyecanını yaşayan genç gazeteciler, başarılarını şenlik ile de kutlayarak keyifli saatler yaşadılar.

Aynı anda 3 farklı şehirde yürütülen projenin 2. dönem çalışmalarında yer alan Günseli Özen Ocakoğlu TEGV Ankara Semahat-Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı’nda, Gila Benmayor, Hakan Güldağ ve Ferruh Altun ise TEGV İzmir Çiğli Eğitim Parkı’nda çocuklarla buluşarak onların sevinç ve heyecanlarına ortak oldu.

Çocuklara birçok beceri kazandırmanın yanı sıra geleceğin gazetecilerinin yetişmesine de katkı sağlayacak proje, önümüzdeki öğretim dönemlerinde Türkiye’nin farklı illerinde bulunan TEGV Eğitim Parkları’nda devam edecek.

AZMETTİLER YAPTILAR

Öğrencilerin azimleri ile birlikte haftalarca çalışma yaptıktan sonra haberlerini oluşturduklarını ve minik kalemlerin gazetecilik yaptıklarını açıklayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı Yöneticisi Ümran Petekbaşı, “10 öğrencimiz yapmış oldukları çalışmalar kapsamında güzel bir gazete yapma etkinliğine adım attılar. Çocuklarımız araştırma yaptı nelerin haber konusu olabileceği konusunda gazetecilerle iş birliği yaparak kendi gazetelerini oluşturdular. Böyle bir etkinlikten dolayı mutluyuz. Çocuklarımız da yazmanın ve toplumu analiz etmenin mutluluğunu yaşadılar” dedi.

ÇOCUKLARIMIZA YETENEK AŞILADIK

2006 yılında ‘Okuyorum Oynuyorum’ Projesi ile faaliyete geçtiklerini ve bu yıl ‘Renkli Kalemler’ Projesi ile çocuklara gazetecilik eğitimlerinin verildiğin ve kendi gazetelerini yapabilme yetisi kazandırdıklarını söyleyen Yapıkredi Bankası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Yöneticisi Nurcan Erhan, “TEGV ile 2006 yılında Okuyorum Oynuyorum Projesi’ne başladık. Amacımız okuma alışkanlığı kazandırmaktı. Her yıl bir iletişim etkinliği yapıyoruz. Bu yıl Renkli Kalemler’i tercih ettik. Öğrencilerimizin okuduklarını anlamanın yanında yazabilme yeteneklerini geliştirmek için adım attık. Burda da deneyimli gazeteciler geldi. Çocuklarımıza bir gazete nasıl çıkartılabilir, gazeteci çevreye nasıl bakar bu alışkanlıkları kazandırdık. Çocuklarımızın gazeteleri basıldı. Öncelikle çocuklarımıza eğitimler verdik. Bu etkinliğimizde ilköğretim 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerimize yer verdik. Çocuklarımız gazetecilik mesleğini öğrendiler” açıklama” açıklamalarına yer verdi. AHMET ATMACA