Mutlu bir kent değiliz
Tarih:23.1.2015

Gaziantep’te son günlerde sıkça cinayet işlenmesi ve toplumun psikolojisi konusunda Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Türk gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Fulya Türk, şiddet ve cinayetin çözülmesinin yolunun eğitim olduğunun altını çizerken, Gaziantep’in mutlu bir kent olmadığını dile getirdi.

ÜLKE GÜNDEMİ HERKESTE AYRI ETKİ YARATIYOR

Ülke gündeminin hızlı değişmesinin ve yöneticilerin sert açıklamalarının her bireyde farklı bir etki gösterdiğinden bahseden Doç. Dr. Fulya Türk, “Yaşadığımız toplumdan soyut bireyler olmamız mümkün değil. Olaylar büyük yaşanıyor ülke bazında ama insanların psikolojik yapısına göre her bireyin, çok hızlı değişen ülke gündeminden aynı derecede etkilenmesi de söz konusu değil. Ülke gündeminin hızlı bir şekilde değişmesi her insanda ayrı bir prikolojik etki yaratıyor. Bu etkilenmede insanların alım gücü, yaşam şekli, ekonomik durumu ve eğitim durumu son derece etkilidir. Bu nedenle ülke gündemini meşgul eden büyük olayların insanlar üzerindeki etkilerine bireysel olarak değerlendirmek gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

İKİ UÇ NOKTA VE MUTSUZLUK

Gaziantep’te farklı gelir grubuna sahip insanların bir arada yaşamasının da kente olumsuz etkilerinin olduğunu söyleyen Fulya Türk, “Gaziantep’te üst gelir grubu ve alt gelir grubuna mensup insanlar bir arada yaşıyor. Uç noktalar her zaman toplumda dengesizliklere neden olur. Sanayi şehirlerinin genelinde göç olgusu fazla olduğu için sosyoekonomik anlamda birbirinden farklı bireyler bir arada yaşıyor. Yelpazesi genişlemiş kentlerde insanların model alması ve algı yönetimi insanların psikolojisine olumsuz etki ediyor. Bir grubun kısıtlı bir ekonomik imkan ile geçimini sağlamaya çalıştığını, bir taraftan da üst gelir grubuna sahip insanların daha lüksü ve daha rahat bir yaşamı aradıklarını görüyoruz. Tabi bu toplum psikolojisine çok olumlu yansıyor diyemeyiz. Üst düzeyin doyumsuzluğu, alt düzeyin de ulaşma gayreti birtakım sorunlar yaratıyor. Tüm bunlar Gaziantep’te birçok soruna sebep oluyor. Bu sorunlar huzursuzlukları ve mutsuzlukları artırıyor” şeklinde konuştu.

CİNAYETLERİN SEBEBİ İFADE YETERSİZLİĞİ

Gaziantep’te son zamanlarda sıkça cinayet işlendiğini ve bunun sebebinin de insanların kendini ifade edememesi olduğunu kaydeden Türk, “Gaziantep’te bir günde birden fazla cinayet haberi okuyabiliyoruz. Kadın cinayetklerinde de Gaziantep’in üst sıralarda olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi uygun yollarla kendimizi ifade edemeyişimizdir. İçinden çıkamadığımız her durumda şiddete başvuruyoruz. Mallesef durum böyle. Öfkemizi kontrol etmeyi bilmediğimiz için şiddete başvuruyoruz. İnsanların öncelikle düşünüp hareket etmesi gerekiyor. Ancak bu cinayetler ve şiddet eylemleri genelde önce eylemi gerçekleştiren, daha sonra bunun üzerinde düşünen insanlar tarafından yapılıyor. Öfkeyi kontrol etmeyi bilmemiz gerekiyor. Bir çatışma yaşadığımızda, bir sorun yaşadığımızda kendimizi nasıl ifade edeceğiz, tartışmalarımızı nasıl müzakere edeceğiz? Bu konuları iyi bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle çocukluktan itibaren insanlarımızın kendini ifade etme becerilerini geliştirmeliyiz. Çatışma ve fikir alışverişi becelerimizin gelişmesi gerekiyor. Farklılıklarla bir arada yaşamayı öğrenmemiz gerekir. Bu da tabi yine eğitime dayanıyor. Aileden başlayan ve okulda devam eden eğitimde insanların ifade becerisi ve müzakere becerisi üzerine eğitimler vermemiz gerekiyor. Mutlu bir toplumda şiddet ve cinayet göremezsiniz. Bunların engellenmesi için iyi bir eğitim gerekiyor” dedi. Mahmut ÖZKILIÇ

fulya türkGaziantep ÜniversitesiGaziantep haberGaziantep