Her ilaç her besinle kullanılmaz
Tarih:25.12.2014

Zirve Üniversitesi tarafından Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Makbule Gezmen Karadağ’ın katılımıyla “Tıbbi beslenme tedavisinde gözden kaçanlar : Besin ve ilaç etkileşimi” adlı panel düzenlendi. Panele Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Erbağcı, çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Besin ve İlaç etkileşimi hakkında önemli bilgiler veren Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Makbule Gezmen Karadağ, “Beslenme ve ilaç etkileşimi diyetisyenler olarak üzerinde pek durmadığımız bir konu. Fakat son derece önemli, diyetin ilaç etkileşimi dikkate alınarak yazılması gerekiyor. Besin, ilaç etkileşimi, alınan besinlerin, kullanılan ilaçlarla bir araya geldiğinde ilaçların vücut üzerindeki etkilerini değiştirmesi durumudur.” dedi.

Karadağ, “ Bazı besinler kullanılan ilaçların etkilerini azaltırlar, bazı besinler ise ilacın vücutta kalma süresini artırarak ilaçların etkilerini ve yan etkilerini artırırlar. İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat etmek gerekir. Örneğin, Tranklizanlar, alkol ile kullanıldığında tansiyon yükselmesi ve nefes darlığına sebep olurlar. Bronkodilatörler, kafein, kolalı içecekler, kahve ve kahveli tatlılar ile kullanıldığında kullanılan kafein bu ilaç grubunun etkisini sınırlandırır. Laksatifler, gaz yapıcı yiyecek ve içecekler (süt, lahana v.b) ile birlikte tüketildiğinde karın kramplarına sebep olurlar.” diye konuştu.

Zirve Üniversitesi’nin yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen gelişmiş bir alt yapıya sahip olduğunu belirten Karadağ, “ Zirve Üniversitesinde sizin gibi geleceğin diyetisyenleri ile bir arada olmaktan dolayı çok memnunum. Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tam donanımlı olarak kurulmuş ve gelişmeye devam ediyor. Fiziki laboratuvarların yanında uygulama laboratuvarları da öğrencilerin mesleki deneyim kazanması açısından son derece önemli. Emeği geçen herkese bir diyetisyen olarak teşekkür ediyorum.” dedi.