Grip kalbi vuruyor
Tarih:23.12.2014

Kış ayı kalp rahatsızlığı olanlar için büyük tehlike arz ediyor. Kalp rahatsızlığı olan vatandaşlar gribal enfeksiyonlardan sağlıklı insanlara oranla çok daha fazla etkilenebiliyor. Kalp hastalığı bulunan insanların kış ayında daha dikkatli olması gerekiyor.

Kış ayının gelmesi birçok gribal enfeksiyonu beraberinde getiriyor. Gribal enfeksiyonların hızla artış gösterdiği şu günlerde kalp hastası olan vatandaşları bazı tehlikeler bekliyor. Kalp hastası vatandaşların özellikle göğüs kafesini soğuktan koruması gerekiyor.  Çoğu vatandaş kalp hastalığının olduğunun farkında dahi değil. Mide rahatsızlığı diyere doktora giden ve kalp rahatsızlığı olduğunu öğrenen çok sayıda insan var. Gribal enfeksiyonlardan kalp hastası insanların nasıl etkilendiğini ve dikkat etmesi gereken kuralları Özel Deva Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. M. Reşat Ayalp, değerlendirdi.

SOĞUK HAVALAR TEHLİKE SAÇIYOR

Soğuk havaların kalp hastalıkları bulunanlar için büyük tehlike arz ettiğini ve kalp hastalarının soğuk havalara karşı daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Ayalp, “Soğuk havalar kalp hastalıklarını büyük oranda tetikler. Göğüs kafesi soğuk havaya maruz kaldığında kalp damarlarında spazm ve büzüşme oluyor. Bu da kalp krizini tetikler. Sağlıklı bireylerde soğuk hava çok etkili olmasa bile kalp hastalığı bulunun kişiler için soğuk hava büyük tehlikedir. Bu noktada önceden kalp krizi geçirmiş kişilerin soğuk havalara karşı daha dikkatli olması gerekiyor. Kalp hastalığı olmasa dahi göğüs kafesini iyi korumamız gerekiyor” dedi.

SPOR UNUTULMAMALI

Kalp hastalıkları bulunan insanlar için günün en uygun saati olan akşam saatlerinde spor yapılması gerektiğini vurgulayan Ayalp, “Kalp rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için yürüyüş verebileceğimiz en büyük tedavidir. Hastalarımıza spor yapmayı daha çok akşam saatlerinde tavsiye ediyoruz. Kalp hastalığı bulunan vatandaşların gribal enfeksiyonlara karşı da dikkatli olması gerekiyor. Kalp yetmezliği, kalp damar tıkanıklığı bulunan kişilerde bağışıklık sistemi normal insanlara göre daha dayanıksızdır. Kalp hastası olan insanların kesinlikle kış ayı öncesinde grip aşısı yaptırması gerekiyor. Grip aşıları bu noktada kalp hastalarının kış ayını daha rahat geçirmesini sağlar” ifadelerine yer verdi.

HASTALIKLAR KARIŞTIRILABİLİYOR

Kalp hastalıklarının mide, akciğer gibi rahatsızlıklarla vatandaşlar tarafından karıştırılabildiğini dile getiren Ayalp, “Mide rahatsızlığı, akciğer rahatsızlığı kalp hastalığı ile karıştırılabiliyor. İnsanlar nefes darlığı, mide ve akciğer rahatsızlığı ile geldiği zaman kalp rahatsızlığı olduğunu öğrenebiliyor. İnsanlar kalp hastalığını çok ciddi bir rahatsızlık olduğu için kalbullenmek istemiyor. Hastalık sebeplerini başka şeylere bağlayabiliyorlar. Göğüs ağrıları olması durumunda öncelikle kalp doktorlarına başvurulmalı. Mide ile kalp rahatsızlığı karıştırılabiliyor. Kimse mide rahatsızlığından aniden ölmez, ancak kalp rahatsızlığının hiç şakası olmaz” şeklinde açıklama yaptı.

GAZİANTEP TUZ KULLANIMINDA ORTALAMANIN ÜSTÜNDE

Türkiye’de günlük tuz kullanım oranının yüzde 18 olmasına rağmen bu oranın Gaziantep’te günlük yüzde 22’ye kadar yükselebildiğini bildiren Ayalp, “Kalp rahatsızlıklarının önüne geçmek için öncelikle sigara gibi olumsuz bir alışkanlığımızın olmaması gerekiyor. Buna ilaveten beslenme alışkanlıklarımızda değişimler yapmamız gerekiyor. Yağ, tuz, kırmızı etten uzak durmamız gerekiyor. Türkiye’nin  günlük tuz kullanım ortalaması yüzde 18 iken Gaziantep’in günlük tuz kullanım oranı yüzde 22’dir. Vücudun isteği ise günlük 4 gramdır. Geriye kalan tuz tamamen kalp ve tansiyon hastalıklarına sebep oluyor. Akdeniz mutfağına uygun yaşamamız gerekiyor. Haftanın beş günü tempolu yürüyüş yapmalıyız. Ek hastalıklar kontrol altında tutulmalı. Şeker hastaları bu konuda daha da dikkatli olmalı” dedi.

İNSAN ÖMRÜ DOĞUYA GİTTİKTE AZALIYOR

Kalp hastalıklarının Güneydoğu’ya ve doğuya doğru gidildikçe artış gösterdiğini ve doğuda insan ömrünün batıya oranla daha kısa olduğuna dikkat çeken Ayalp, “Türkiye’nin Güneydoğu ve Doğu kesimlerine doğru gidildikçe kalp hastalıkları artış göstermektedir. Bunun sebebi de kesinlikle beslenme şekliyle ilgilidir. Doğuda  Güneydoğu’da kalp hastalığı batıya göre kat ve kat daha fazla. Örneğin Japonya’da insan ömrü ortalama 80 üzerinde iken Türkiye’de bu rakam 60’larda” ifadelerine yer verdi. - AHMET ATMACA-