Uzun süreli ağrınız varsa sinüzite dikkat!
Tarih:18.12.2014

Kış aylarının en belirgin hastalıklarından biri olan Sinüzit gün geçtikçe hastalarda kendini belli etmeye başladı. Sinüzitin belirtileri, korunma yolları nelerdir? Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir,  “ Uzun süreli ağrılarınız varsa sinüzite dikkat edin.” dedi.

Burun ve sinüsler; bakteri ve virüslerin sık sık yerleşip iltihap yaptığı bölgeler olduğunu belirten Ulutaşdemir, “ Bu bölgelerde her zaman iltihaba yol açacak bakteri ve virüs bulunur ancak normal çalışan bir sinüste iltihap her zaman olmaz. Eğer sinüsün normal çalışmasına engel olacak bir durum varsa kolaylıkla sinüs iltihabı (sinüzit) gelişir. Bakteri ve virüs dışında nadiren de olsa mantarlar da iltihap yaparlar. Sinüzit en çok nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası gelişir.” diye konuştu.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Ulutaşdemir, “Akut ve kronik sinüzitin belirtileri birbirinden farklıdır. Akut sinüzitte şikayetler daha şiddetlidir. Hastayı en çok rahatsız eden şikayetlerden biri ağrıdır. Bu hangi sinüsün iltihaplandığına göre baş ağrısı, yüz ağrısı, göz çevresinde ağrı şeklinde olur.” dedi.

Genellikle öne doğru eğilmekle artış gösterdiğini belirten Ulutaşdemir, “ Ayrıca burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı, ateş, çene ve dişlerde ağrı, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtiler olur. Öksürük hem akut hem de kronik sinüzitin belirtisidir. Kronik sinüzitte şikayetler daha uzun süreli olmasına rağmen daha hafiftir. Ağrı daha seyrek hatta bazen yoktur. Hastayı en çok geniz akıntısı ve buna bağlı boğaz ağrısı ve öksürük rahatsız eder. Bunun dışında yine burun tıkanıklığı, yüzde dolgunluk hissi ve ağız kokusu olur. Kronik sinüziti olan hastalar bazen akut dönemler yaşayabilirler.” şeklinde konuştu.

Sinüzitten Korunma Yolları Nelerdir?

Sinüzitten korunmanın bir çok yolu olduğunu belirten Ulutaşdemir, “ Saçlarnız nemli bir vaziyette dışarı çıkmayın. Başınızı aşağıya eğmeyin, bu ağrıyı artırır. Rahatlamak için bir kapta su kaynatarak buharı içinize çekin. Sıvı gıdalar tüketin,

Sigara içmeyin, Klimalı ortamlarda bulunmayın, Yaşanılan ortamı nemlendirin.” dedi.